Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

02 Gru 2023;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne
04 Gru 2023;
05:00PM -
Świadectwo wiary Agaty Rujner

Przypowieść o pannach mówi o czuwaniu i niespodziewanym przyjściu Pana, a także o osobistym spotkaniu z Nim w godzinie naszego odejścia do Domu Ojca.

Przypowieść jest o pięciu pannach roztropnych i pięciu nierozsądnych. Nawiązuje do ówczesnych palestyńskich zwyczajów weselnych. Według prawa żydowskiego zawarcie związku małżeńskiego składało się z dwóch części: z zaręczyn i z właściwych zaślubin, które polegały na uroczystym przeprowadzeniu oblubienicy do domu oblubieńca. W przeprowadzeniu
tym uczestniczył cały orszak weselny: brał w nim udział także pan młody. Wspomniane panny w przypowieści wychodząna spotkanie uroczystego pochodu weselnego. Główna nauka przypowieści zawarta jest w ostatnich słowach: „Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny” (Mt 25, 13). Nie wiemy, kiedy Pan zapuka, o której godzinie naszego życia, w dzień, czy w nocy, dlatego zawsze trzeba czuwać z płonącą lampą.

Panny roztropne są symbolem ludzi mądrych, duchowych, czuwających, zawsze otwartych na spotkanie z Bogiem. Nawet gdy śpią, „ich serce czuwa” (por. Pnp 5, 2). Oczywiście, nie chodzi tutaj o nieustanne myślenie o Bogu.
Jesteśmy ludźmi, nie aniołami. Musimy również spać; pochłaniają nas obowiązki, praca, codzienność. Przeżywamy trudności, lęki i smutki a także ludzkie radości, przyjemności. Ale żyjemy w świadomości celu, do którego zmierzamy; zawsze gotowi na spotkanie z Bogiem i Jego łaską. Podtrzymujemy nieustannie światło wiary, które zapłonęło w nas w chwili chrztu świętego.

Panny nieroztropne, zwane popularnie głupimi, zasypiają podobnie jak mądre, ale brakuje im przezorności, mądrości, zwrócenia uwagi na cel. Dlatego żyją w letargu, nieświadomie. Prowadzą życie niespokojne, nerwowe, zabiegane. Zajmują się tysiącem rzeczy, ale nie potrafią skupić się na własnym wnętrzu. Nie mają czasu na refleksję, chwilę ciszy, spojrzenie w głąb swej duszy. Mimo wielu zajęć i ciągłej ruchliwości tkwią w głębokim letargu duchowym i przesypiają czas łaski.

Panny głupie sądzą, że zdążą w ostatniej godzinie pożyczyć oliwy od swoich towarzyszek. Istnieją decyzje, które można podjąć tylko osobiście, nie zwlekając. Spotkanie z Panem powinno być przygotowane wcześniej. Przyjście Oblubieńca jest zaskakujące (o północy). To On jest Panem swojej godziny, nie my. Mądrość polega na czuwaniu i nie zwlekaniu, aż będzie za późno.

Na czym polega moja mądrość a na czym głupota?
Jak często zaglądam w głąb swojej duszy? Czy czuwam ?
Czy Słowo jest dla mnie lampą? Czym jest dla mnie oliwa?

Słowo

2023-11-24 - Homilia - ks. Rafał Dudała (7)
25 listopad 2023 00:33
2023-11-18 - Konferencja - ks. Rafał Dudała (26)
18 listopad 2023 21:51
2023-11-18 - Homilia - ks. Rafał Dudała (21)
18 listopad 2023 21:36

Echo Słowa

Czytania

Źródła nie znaleziono

Gościmy

Odwiedza nas 555 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

871356
DzisiajDzisiaj111
WczorajWczoraj121
W tym tyg.W tym tyg.616
W tym mies.W tym mies.3618
WszyscyWszyscy871356

logowanie