Drukuj

MISJA AFRYKA - nadzieja dla potrzebujących w Ugandzie

posted by: Anita Pawelec
Poprawiono: 09 lipiec 2019

     

Dzięki waszej uwadze skierowanej na małych i biednych,

możecie zapalić gwiazdy w nocy tych, którzy cierpią.

(Franciszek)

   

          Dobrze pamiętamy majowe spotkanie z Honoratą, Marleną i Krzysztofem, poruszające mocą świadectwa wiary oraz ofiarnością, odwagą i kreatywnością w służbie najbiedniejszym w Ugandzie. Przybliżyło nam też trudną sytuację dzieci i młodzieży (często sierot) i ich ograniczone możliwości w dostępie do edukacji. Realizowane tam projekty naprawdę ratują życie tych młodych osób. W innych okolicznościach byliby pozostawieni sami sobie bez perspektyw na pracę i wykształcenie. 

Jeśli ktoś chciałby podjąć systematyczne wsparcie konkretnego dziecka lub szkoły dla chłopców, to zachęcam do przeczytania i decyzji :-)

1. Szkoła Timothy

        W 2016 została założona szkoła biblijno-zawodowa „Tymoteusz” (Skills and Spiritual Development Centre „Timothy”), w której chłopcy w wieku 16-25 lat mogą na kursie zawodowym uczyć się umiejętności z zakresu popularnych w tym regionie zawodów tj. budownictwa, ślusarstwa, rolnictwa, stolarstwa, biznesu i komputera, a poza tym praktycznej wiary i chodzenia w bliskiej relacji z Panem Jezusem.

          Jest potrzeba wsparcia miesięcznego tej szkoły, w takiej kwocie na jaką kogoś stać. Ostatnio Honia napisała, że nadal nie mają stabilizacji finansowej dla tej szkoły, więc jeśli kolejne osoby zdecydują się wspierać tę szkołę to bardzo im to pomoże.

2. Adopcja na odległość

          Od 2008 roku organizują „Adopcję na odległość” – stałą pomoc dla sierot i biednych dzieci zwaną „Moje Dziecko z Ugandy". Dzieci, które już otrzymują wsparcie, mieszkają w kilku domach dziecka lub u krewnych, którzy z powodu ubóstwa nie posyłali tych dzieci do szkoły.

W projekcie Adopcji na odległość finansuje się dziecko, decydując się na regularne miesięczne wsparcie i kontakt z wybranym dzieckiem (korespondencja w języku angielskim).

Finansowe wsparcie dla dziecka jest dzielone głównie na jedzenie (w podstawowym zakresie) i opłatę czesnego za szkołę oraz na inne potrzeby dziecka np. leczenie, odzież, buty, przybory szkolne.

Pieniądze na jedzenie trafiają do wspólnej kasy na wyżywienie dla wszystkich dzieci w domu dziecka lub w postaci paczki żywnościowej dla rodziny, u której mieszka. Jeśli dziecko jest starsze i uczy się w szkole z internatem, to pieniądze na jego jedzenie trafiają do internatu lub szkoły, gdzie dziecko otrzymuje wyżywienie, a pozostała kwota jest przeznaczona na czesne za szkołę i przybory szkolne. Jeśli coś zostanie z tej kwoty, to jest przeznaczane na opiekę medyczną, odzież i zaspokojenie innych potrzeb dziecka.

Istnieje oczywiście możliwość czasowego wsparcia wybranego dziecka. Można samemu określić kwotę wsparcia, ale 200 zł jest proponowane, jako najoptymalniejsze, aby zaspokoić podstawowe potrzeby dzieci. Lecz także kwota 150 zł miesięcznie może być wystarczająca, aby pomóc dziecku w wieku przedszkolnym lub ze szkoły podstawowej, a czasem także z tańszej szkoły średniej. Kwota wsparcia 100 zł miesięcznie dotyczy tylko dzieci z przedszkola i ze szkoły podstawowej, ale zwykle wystarcza tylko na wydatki szkolne, drugie śniadanie w szkole i opiekę medyczną.

Wymiana zdjęć i korespondencji z dzieckiem następuje 1-3 razy w roku.

Szczegółowe pytania w sprawie dzieci oczekujących obecnie na pomoc oraz w sprawie wsparcia szkoły Timothy można kierować do Honoraty Wąsowskiej na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.