Drukuj
Kategoria: Dobre Słowo

Dobre Słowo 28.06.2016 r., wtorek w XIII Tygodniu Okresu Zwykłego

Am 3,1-8; 4,11-12; Ps 5,5-8; Ps 130,5; Mt 8,23-27

 

Sprawdzam! No, ale po co?

 

Pomóż nam Duchu Święty dotrzeć do tego, co Jezus chce nam dzisiaj powiedzieć.

Dobry napastnik to nie ten, kto mówi, że jest dobrym napastnikiem, tylko ten, kto strzela gole. Tak przy okazji.

Generalnie rzecz biorąc z dzisiejszego słowa dwie myśli. Pierwsza to ta, że sytuacje ekstremalne nas sprawdzają. To znaczy wychodzi z nas to, co w nas naprawdę jest. Bo można siebie poznać tylko w sytuacjach trudnych. Trudne sytuacje tak naprawdę mówią co w nas jest. I dziś Słowo Boże także i o tym mówi.

Pierwsze czytanie, kiedy Pan Bóg zwraca się do umiłowanego Izraela, do ludu, który wybrał po to, żeby inni mogli wybierać Boga. Ten lud otrzymał wszystko, co było potrzebne do otrzymania. Gdy dostał dobrobyt, w znaczeniu ziemi świetniej, urodzajnej, nawet kiedy pokój się układał, to zamiast służyć Bogu i o Nim mówić, to zajęli się tym, co od Boga ich odprowadzało, czyli podglądaniem obcych ludów, patrzeniem na to, jaki mają kult, jaką mają religię i tak troszeczkę łączeniu tej religii z tamtym. Później zobaczyli, że ta ziemia jest urodzajna i można się wzbogacić samemu, więc zrobili niezłe biznesy. Komu się nie udawało, to zamiast się o niego troszczyć, to jeszcze jego wykorzystywano, traktowano jako niewolnika. Żeby zachować pozory kultu, Panu Bogu coś, ale też i sobie coś, czyli nieuczciwość, niewrażliwość na głosy proroków. I to wszystko pokazało, że Izrael tak naprawdę nie docenił Tego, których ich wywiódł z ziemi egipskiej, który cały czas ich otaczał łaską. Sytuacje ekstremalne łatwo pokazały, że Izrael tak naprawdę nie jest przy Bogu, że wydaje mu się, że jest przy Bogu.

Pan Bóg wkracza w akcję i mówi, że to co będzie się w tej chwili działo, będzie podobne do ognia, który będzie wypalał. Ale nie ma zniszczyć, tylko ma wypalić tę niewierność, to wszystko, co sprawiło, że nie sprawdzają się w sytuacjach ekstremalnych. Nawet mówi, że będzie Izrael podobny do głowni wyciągniętej z ognia, tylko fragment zostanie z tego, co zostało włożone w ogień i mówi: Będziecie tak wyglądać i będzie to dla was okazja do tego, żeby do mnie wrócić. Ale nie wszyscy wrócą, bo nawet sytuacje ekstremalne, które pokażą nędzę, które będą okazją do tego, żeby zdać sobie sprawę ze swojej kondycji i wrócić do Boga, staną się dla niektórych okazją do tego, żeby od Boga jeszcze bardziej odejść. Pewnie, że to jest ogromne ryzyko ze strony Pana Boga, ale nic, nic więcej w tej kwestii nie da się zrobić, jeżeli człowiek sam nie będzie chciał odkryć tego jako znak, który wzywa go do nawrócenia.

W Apokalipsie św. Jana jest taka zapowiedź, że przyjdą czasy, w których zło będzie aż tak wielkie, że będzie się objawiało w konsekwencjach różnych plag, różnych katastrof, różnych chorób. I Pan Bóg będzie je dopuszczał nie dlatego, że lubi je dopuszczać, tylko, że już daleko zaszło, że do tego doszło i już nie ma innego sposobu, żeby spróbować zwrócić serce człowieka. I co będą ludzie robić? Apokalipsa mówi tak, że część ludzi zamiast się zwrócić do Boga, to jeszcze bardziej będzie bluźnić przeciwko Niemu.

Po co nam o tym mówi Słowo Boże? Po to, żeby nas o pewnych rzeczach uprzedzać, żeby nam też pewne rzeczy pokazywać. Żebyśmy my sami mogli się sprawdzać też w sytuacjach, które są ekstremalne. Taką sytuacją ekstremalną jest burza na jeziorze i uczniowie też mają okazję do tego, żeby sprawdzić czy ufają Bogu, czy ufają bardziej sobie. A Chrystus, który wydaje się jako ten, który śpi, tak naprawdę jest najbardziej czujny, bo On wie, że ma odpowiedzialność za nich, wie, że ma czuwać.

Jak dzisiaj słuchamy Słowa Bożego, to może warto sobie przypomnieć jakąś ostatnią sytuację ekstremalną w przyjaźni, w relacji z bliskimi w domu. Jak reaguję? Ile we mnie jest czegoś takiego, co rzeczywiście świadczy o tym, że ten bliski jest dla mnie bliskim, a nie jest przedmiotem, rzeczą, która ma spełniać moje zachcianki. Jak reaguję w sytuacjach, kiedy doświadczenia życia są tak duże, że wymagają ode mnie większego zbliżenia się do Boga? Czy ja się bardziej zbliżam do Boga, czy jeszcze bardziej dołączam się do tych, którzy pytają gdzie Bóg? No, gdzie Bóg?

To takie pytanie, które nam dzisiaj Słowo Boże stawia, żeby nas troszeczkę otrzeźwić, i też utwierdzić w przekonaniu, że 1) Pan Bóg trzyma rękę na pulsie, nawet gdyby wydawało się, że śpi w naszym życiu, to jest najbardziej czujny. 2) Żebyśmy sami mogli siebie poznać, bo Bóg nas zna, na jakim etapie wiary jesteśmy, na jakim etapie nadziei jesteśmy i na jakim etapie miłości jesteśmy.

Pomóż nam Boże patrzeć na nasze życie, a szczególnie na sytuacje trudne, wymagające od nas jako miejsca, w których po prostu wzywasz nas, żebyśmy bliżej byli Ciebie, żebyśmy w Tobie odkryli moc, a nie skupiali się na słabości. Żebyśmy nie zastanawiali się i kontemplowali, i rozmyślali: Jak to się stało? Dlaczego to się stało? A przecież tak miało nie być. Tylko kiedy przychodzą trudne sytuacje: Aha, wzywasz mnie do tego, żebym był bliżej Ciebie, bo chcesz mi dać więcej sił na trudne sytuacje. Bo jak Bóg dopuszcza trudne sytuacje, jak mówi święty Paweł, to natychmiast zorganizuje wszystko, żeby mieć siłę do tego, żeby stawić im czoła.

Ksiądz Leszek Starczewski