Drukuj
Kategoria: Dobre Słowo

Dobre Słowo 27.06.2016 r., poniedziałek w XIII Tygodniu Okresu Zwykłego

Am 2,6-10.13-16; Ps 50,16-23; Ps 95,8ab; Mt 8,18-22

 

Nie trzymaj się nawet jeśli świetnie się trzyma

 

Duchu Święty, pomóż nam odkryć, że Jezus do nas mówi żywo teraz i czegoś nas uczy.

Na lekcjach o tym nie raz rozmawialiśmy. Pamiętam, że na koniec w ostatnim tygodniu rozmawialiśmy w klasie Ib, jak było zburzone Word Trade Center w 2001 r. Po tym wydarzeniu burmistrz Nowego Yorku umieścił w Internecie taką listę, w której prosił, żeby ludzie wpisywali się, jeśli ktoś tam był, żeby mógł uruchomić odpowiednie służby, żeby szukali tych ludzi. A wiecie, co wpisywali Polacy? Wpisywali: Bolek i Lolek, Rumcajs, Myszka Mickey, tego typu rzeczy - ogólnie kompletny zgrzyt. Sytuacja, w której ludzie cierpią, a tu ktoś sobie robi z tego bekę, zupełnie nie zważając na skutki.

Ja jeszcze wtedy odpisywałem na różne rzeczy, wdawałem się wtedy w różne dyskusje, w czatach religijnych próbowałem odbijać argumenty, dopóki mnie też tam administrator nie zhejtował. Napisał mi, że nie opublikuje tego, bo musiałem użyć wulgaryzmów. Ja mówię: Proszę wykazać, jeżeli te wulgaryzmy były. Nie chcieli wpuszczać niesprzyjających linii. Ale napisałem wtedy coś takiego: Skoro takie potęgi jak Word Trade Center runęły, to i hejterzy i pycha ludzka też kiedyś runie. To ma swój czas. Choćby się świetnie hejt trzymał, choćby świetnie się trzymali cwaniacy, to wszystko jest policzone. Tak się mówi, że Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy. Nie przeskoczyć pewnych tematów. Są pewne rzeczy wpisane w naturę, których się nie przeskoczy.

A czemu o tym mówię? Bo dzisiaj zaczyna się w Kościele czytanie Księgi Proroka Amosa, właściwie ogrodnika, gościa, który przycinał sykomory i pasł jeszcze trzodę. Pan Bóg go powołał na kilka miesięcy tylko, co było policzkiem dla uczonych w Piśmie, dla kapłanów tamtejszych, którzy nie przepowiadali tego, co mówi Bóg, ale przepowiadali i mówili tylko to, co podobało się władcy, żeby utrzymać się w pałacach.

Bóg powołuje Amosa na kilka miesięcy i mówi im dokładnie to – pewnie użyłby takiego języka, gdyby dziś to mówił – hejterzy, macie dni policzone. Jeżeli udało się wydobyć, bo to też jest trudne czytanie, te słowa padają, kiedy prorok Amos mówi w imieniu Pana: Oto Ja zmiażdżę was tak, jak miażdży wozowy walec napełniony snopami. Można sobie wyobrazić potężny wóz, który miażdży. Szybkobiegacz nie będzie miał gdzie uciec, do tej pory potrafił się wywinąć, wycwanił się, ale nie będzie miał, gdzie uciec. Mocarz nie okaże swej siły, rządził, rozdawał karty, był bossem, ale nie okaże swej siły, a bohater nie ocali życia - ten, który był traktowany, jako gość, z każdej sytuacji potrafił wybrnąć, nie ocali życia. Łucznik się nie ostoi, potrafił się bronić, wystrzeliwał, taki snajper, nie ostoi się, szybkonogi nie umknie i jeździec na koniu nie ocali życia; nawet najmężniejszy sercem pomiędzy bohaterami będzie w tym dniu nagi uciekał - wyrocznia Pana.

Bóg zapowiada to szczególnie tym, którzy są w tamtym czasie hejtowani, którzy są w tamtym czasie pomiatani, z których się po prostu zbija, którym się mówi, że twoja wiara, twoja uczciwość nie ma żadnej przyszłości. Bóg to zapowiada i to wykona.

A co takiego się działo? Prorok Amos punktuje te rzeczy. Mówi: Z powodu trzech występków Izraela i z powodu czterech nie odwrócę tego [wyroku]. Co robią? Sprzedają za srebro sprawiedliwego, knują intrygi, żeby ludzi, którzy postępują sprawiedliwie usunąć, a ubogiego za parę sandałów; uciskają ludzi, coraz wyższe podatki, coraz większe wymagania, a Bóg mówi jasno i to jest krótki przekaz dzisiejszego słowa: hejt choćby się świetnie trzymał, ma dni policzone, nie trzymaj z hejtem, bo on nie ma przyszłości. Tym hejtem może być zasadniczo to co ktoś pod naszym adresem, kiedy próbujemy coś robić, mówi czy robi, kiedy zbija nas z tropu i ściąga z drabiny.

Jest też taki specyficzny rodzaj hejtu, którym jest to, co w nas jest słabe. Święty Paweł nazywa to starym człowiekiem, czyli zniechęcające nas myśli, poniżające, też różne opinie i sądy, wszystko, co nam nie pozwala być kreatywnym, rozwijać się i cieszyć się życiem, to są hejty wewnętrzne.

Bóg mówi: Nie trzymaj z hejtem. Nie dawaj posłuchu hejtowi, bo hejt się nie utrzyma, ma dni policzone.

Największe uderzenie i to ostatnia myśl było dla tych, którzy na ustach mieli Boga, potrafili mówić pięknie, ale gdy przyszło do relacji z ludźmi, nie liczyli się z nimi i traktowali ich jak przedmioty.

Bóg mówi w Psalmie: Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze? Ty, co nienawidzisz karności
, nie stosujesz się do tego słowa, a słowa moje odrzuciłeś za siebie? W złym celu otwierasz usta,
a język twój knuje podstępy. Zasiadłszy przemawiasz przeciw bratu,
znieważasz syna swojej matki.
Traktujesz drugiego jako wroga, znieważasz syna swej matki, własnego brata traktujesz jako kogoś godnego pogardy i Bóg mówi: Ty tak postępujesz, a Ja mam milczeć? Co tym myślisz, że ja się w twoje gierki wdam? Zrozumcie wy, co zapominacie o Bogu.

Psalmista dodaje na koniec to, co jest też otuchą dla tych, którzy zostają wierni Bogu. Kto składa ofiarę dziękczynną, ten cześć Mi oddaje, a tym, którzy postępuję uczciwie, ukażę Boże zbawienie. Bądź wdzięczny Bogu za to, że trzyma rękę na pulsie świata, na twoim życiu, nawet gdyby wydawało się, że hejterzy osaczają cię ze wszystkich stron i dziękuj Bogu, jak mówi nam Psalmista. Zachowaj w swoim sercu uczciwość, bądź uczciwy nawet gdyby się to nie opłacało, nawet gdyby nie było warto.

Dziękujemy Ci, że to Ty trzymasz rękę na pulsie i do Ciebie należy ostatnie słowo, a nie do hejtu, nie do zła.

Ksiądz Leszek Starczewski