Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

27 Lis 2021;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne na Wesołej

Ap11,19a;12,1.3-6a.10ab;Jdt13,18bcda.19-20;Kol1,12-16;J19,27;J19,25-27

Jak zawalczyć o własne serce, czyli o naszej Mamie na polu bitwy

                Duchu Święty, łatwiej mówi się innym o Jezusie, niż sobie samemu. Łatwiej jest pouczać innych, wykazać błędy, niż dać się pouczyć i zdemaskować w miejscach, gdzie nie jest się blisko Ciebie. Dziękuję, że działanie Jezusa jest zawsze podyktowane miłością. On jako Zwycięzca Życia, które jest wieczne, nieustannie podejmuje kroki, aby zwyciężać w moim sercu i w sercach moich braci i sióstr z tym, co nie pozwala Jego miłości nas napełniać, w Jego spojrzeniu i mądrości patrzeć na swoje życie i życie innych.

               Proszę Cię, Duchu Święty, zaciągnij mnie do spotkania z Jezusem. Wyrzuć ze mnie wszystko, co w tej chwili chciałoby samo rządzić, nie poddać się władzy Jezusa.

               Jedną z podstawowych cech i zachowań chrześcijanina, jest walka – walka duchowa o rozeznanie i poddanie się natchnieniom pochodzącym od Pana. Jeśli mówimy o walce chrześcijanina, to mówimy o uzdolnieniu do niej, jakie daje Bóg. Mówimy także o tym, że walka chrześcijanina jest walką prowadzoną przez Zwycięzcę. Tego, który zawalczył o to, co się Jemu należało i o to, co się przeciwko Niemu zbuntowało.

Chrystus jest tym Zwycięzcą, jest obrazem Boga Niewidzialnego, Pierworodnym wobec każdego stworzenia, zawsze pierwszym. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. I to wszystko zbuntowało się przeciwko Niemu. Nie wygrało na tym buncie. Weszło w mataczenie, oszustwo, pozory, udawanie, w kłamstwa, które w swojej istotce wyniszczają całe stworzenie. Wszystko, poza Tą jedną, która wydała na świat Zwycięzcę – poza Maryją.

 Ta walka chrześcijanina jest więc obdarzona – po pierwsze – mocą, i – po drugie – zwycięską perspektywą. Problem polega tylko na tym, żeby się w tę walkę włączać, w tej walce wziąć udział, przedstawiając Bogu swoją kondycję, i poddając się w tej kondycji Jego decyzji. Ilekroć rozpoznaję swoją słabość, wyznaję swój grzech w szczerości serca, tylekroć otrzymuję przebaczenie, czyli nową inspirację, nowe rozdanie łaski, nową zachętę do walki.

Tę walkę pokazuje nam dzisiejszy fragment Apokalipsy. Pokazuje nam też moc oraz znak zwycięstwa: Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego świątyni. Potem ukazał się wielki znak na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. Ukazał się też inny znak na niebie: Oto wielki Smok ognisty; ma siedem głów i dziesięć rogów, a na głowach siedem diademów.Doskonale przygotowany do walki. Ogon jego zmiata trzecią część gwiazd z nieba i rzucił je na ziemię. Smok stanął przed mającą urodzić Niewiastą, ażeby skoro tylko porodzi, pożreć jej Dziecko. Nie: wypłoszyć, przegonić. Ale pożreć.

Niewiasta porodziła Syna, porodziła Zwycięzcę, który będzie pasł wszystkie narody rózgą żelazną. Dziecko jej zostało porwane do Boga i do Jego tronu. Porwane śmierci, grzechowi. Przeprowadzone przez śmierć. Pokonujące śmierć. I usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: "Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca".

Teraz jest możliwość czerpania sił do tej walki, oczyszczania oczu i serca, by widzieć Zwycięzcę i ku Niemu podążać. Patrzmy na Jezusa, który nam w tej walce,w wierzeprzewodzi i ją wydoskonala. (Hbr 12,2).

Dobrze jest o tym słyszeć, ale kiedy spotykamy się z naszą kondycją, szczególnie wówczas, kiedy pojawia się tysiące różnych pokus, wtedy nie wygląda to tak ciekawie. Bo częściej przegrywamy, niż zwyciężamy, niż dajemy posłuch wierze w te słowa.

I co robi Bóg? Przeciekawy wers, zdanie, które celowo pominąłem wcześniej, zanotował dziś św. Jan Apostoł: Niewiasta zbiegła na pustynię, gdzie ma miejsce przygotowane przez Boga.

Pustynia w Piśmie Świętym to między innymi symbol czasu próby, w którym człowiek smakuje, co ma w sercu, w myślach, czym naprawdę żyje. Jest to możliwość poznania siebie. Prorok Ozeasz mówi w swojej Księdze: Ja poznałem cię na pustyni (Oz 13, 5). Na pustyni cię poznałem, a inaczej mówiąc: dałem ci się poznać na pustyni.

Żeby można było kogoś wyposażyć we władzę, moc, pokazać mu Zwycięzcę, to najpierw trzeba zdemaskować jego kondycję, pokazać mu, dać mu doświadczyć jego kondycji. Dzieje się to na pustyni, czy – jak wczoraj wspominaliśmy – w miejscu odstawienia, tam gdzie tylko ciemności mieszkają ze mną.

Pustynia – miejsce próby. Tam Bóg dostaje się do naszego serca. Tam Bóg daje nam możliwość dostania się do naszego serca, do naszej kondycji. Tam Bóg daje nam rozpoznać się jak owcom, które rozejrzawszy się po sobie, jedyne co mogą robić, to tylko beczeć, tym samym dając sygnał Dobremu Pasterzowi, żeby po nie wyszedł.

Bóg stosuje nieraz bardzo zdecydowane zabiegi. W proroctwie Ozeasza w dalszych wersetach mówi: Kiedy ich pasłem, byli nasyceni, lecz w tej sytości unieśli się pychą i o Mnie zapomnieli. (Oz 13,6).

Przypomina się nam tutaj motyw z Księgi Sędziów: kiedy jest dobrze, to jest dobrze, można sobie na lewo, prawo rozporządzać siłami, lekceważyć to, tamto, gubić wrażliwość, sprawiać, że otępieje nam umysł, serce. Nasz Bóg, który ciągle chce nas prowadzić do wiecznego zbawienia, podejmuje kroki, w których dostępujemy ucisku. Pustynia. Poznajemy siebie, zaczynamy krzyczeć do Niego. A On, jeśli się lituje, posyła swojego Pomazańca, swojego Zwycięzcę, który ma nas przeprowadzić.

Czasem te metody są bardzo drastyczne. Nie zapomnijmy, że determinacja Boga jest bardzo, bardzo konkretna. Szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy zaślepieni, kiedy nie widzimy, że robimy coś złego, że jesteśmy jak owce pędzące do przepaści, że śmierć nas pasie (por. Ps 49,15) naszym egoizmem, zamknięciem się w sobie, naszą niewrażliwością.

Co robi wtedy Bóg? Obraz jest bardzo wymowny. Prorok Ozeasz mówi: Stanę się dla nich jak lew, jak czyhająca na drodze pantera. Rzucę się na nich jak niedźwiedzica, kiedy straci młode. (Oz 13,7–8). Obrazy drapieżne. Ale jest to drapieżność, której nie da się inaczej wytłumaczyć, jak tylko: desperacka drapieżność miłości.

Po co się rzuci? Po co będzie czyhał jak pantera? Po co się rzuci jak niedźwiedzica rozwścieczona przez to, że straciła swoje młode? Prorok Ozeasz mówi: rozerwę powłokę ich serca (Oz 13,8) Roztłukę, uderzę bez odwłoki w te twarde serca, które nawet nie widzą, że są twarde, że nie jest rozwiązaniem to, że będą obojętne, ze nic nie zrobią. Nie widzą. Trzeba je rozerwać: kajdany zła, pęta niewoli.

Panie Jezu, który przez drogę, jaką szła Maryja, pokazujesz, jak dostajesz się do serca, który przez to, że Jej serce przeszył miecz boleści, pokazałeś miłość i okazałeś ją do końca, który na krzyżu oddając swoje Życie, oddajesz też Maryję jako Mamę naszych zmagań i walk, pomagaj nam nabierać odwagi. Może szczególnie wtedy, kiedy przegrywamy, kiedy wszystko wskazuje na to, że nasza kondycja jest naprawdę nędzna, że my desperacko potrzebujemy zbawienia. Otwieraj nasze oczy, abyśmy dostrzegali i przyjmowali łaskę do walki i widzieli Ciebie jako Zwycięzcę, a Maryję jako Tę, która nas prowadzi jak swoje dzieci do Ciebie, jedynego Zbawiciela, pośrednika między Bogiem a ludźmi.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2021-10-14_homilia - ks. Stanisław Sadowski (23)
14 październik 2021 22:07
2021.10.09 - Homilia - ks. Piotr Białek (27)
09 październik 2021 18:07
2021.10.09 - Konferencja - ks. Piotr Białek (47)
09 październik 2021 18:07
2021-10-07_homilia - ks. Rafał Dudała (34)
07 październik 2021 21:58
2021.09.25 - Homilia - ks. Rafał Dudała (58)
25 wrzesień 2021 18:41

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 667 gości oraz 1 użytkownik.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

800847
DzisiajDzisiaj125
WczorajWczoraj336
W tym tyg.W tym tyg.949
W tym mies.W tym mies.7524
WszyscyWszyscy800847

logowanie