Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

27 Lis 2021;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne na Wesołej

 

1J 1,5-2,2; Ps 103,1-4.8-9.13-14.17-18; Mt 11,25; Mt 11,25-30

Brzydka brzydota i piękna Prawda

Duchu Święty, pomódl się we mnie. Effatha, otwórz mnie. Odciągnij mnie od tych starań, które chcą jakoś samoczynnie otworzyć umysł i serce na Ciebie. Tak otwórz, jak Ty chcesz, jak Ty potrafisz, tą mocą, tym światłem, które potrafi dotknąć mojej niemocy i mojej ciemności.

Jedną z brzydkich brzydot grzechu jest to, że nas oszukuje. Autor Listu do Hebrajczyków – mając tego świadomość, pewnie też przeżywszy na sobie tę brzydotę – mówi w trzecim rozdziale, w dwunastym wersecie: Uważajcie bracia, aby żaden z was przez niewierność złego serca nie odstąpił od Boga żywego, natomiast zachęcajcie się wzajemnie każdego dnia, póki mówi się o tym dzisiaj, aby nikt z was nie był zatwardziały przez oszustwo grzechu.

Na czym polega to oszustwo grzechu?

Zniekształcenie obrazu Boga to pierwszy ze skutków oszustwa grzechu. Bóg wydaje nam się jako ten, który stoi przed nami pełen pretensji, pełen oskarżeń, pełen rozczarowania, zgorszenia, ilekroć Go zawodzimy, ilekroć robimy coś złego, ilekroć popadamy w grzech.

Oszustwo grzechu nie pozwala dostrzec Boga, który podejmuje kroki, aby rozpocząć dialog, bardzo delikatny dialog, który zaangażuje poszkodowanego, poturbowanego, oszukanego przez grzech człowieka: Adamie! Gdzie jesteś? (Rdz 3,9), dialog, mający na celu wzbudzenie w człowieku chęci, pragnienia pozbycia się tego grzechu, wyznania tego grzechu. Jest to dialog pełen światłości, która wkracza w ciemność, pełen łaski, która wkracza tam, gdzie wzmógł się grzech, pełni prawdy tam, gdzie wzmogło się kłamstwo, gdzie wzmogło się oszustwo.

To jest Dobra Nowina, że Bóg tak działa. A Dobra Nowina jest i wtedy, kiedy możemy zdemaskować oszustwo grzechu, kiedy nie dajemy mu się rolować, kiedy nie dajemy mu znaleźć w nas twardych argumentów na to, by nie wierzyć takiemu Bogu, który nas szuka. Jedynym sposobem na oszustwo jest uczciwość. Na kłamstwo – prawda. Na grzech – łaska. Na ciemność, najbardziej mroczną i gęstą – światłość, która w ciemności świeci. O tym nas dzisiaj próbuje przekonać i ponownie zachęcić do przyjęcia tej prawdy św. Jan apostoł w swoim Liście.

Nowina, Dobra Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego i którą wam głosimy, jest taka: Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności. Bóg nie wejdzie w dialog z grzechem, z ciemnością. Bóg świeci w ciemności tak, że ciemność nie jest w stanie poradzić sobie z tą światłością. Ilekroć w sobie jakąś ciemność odkrywamy – ciemność grzechu, ciemność zwątpienia, ciemność rezygnacji, ciemność oszustwa, odrzucania naszego serca od Boga – tylekroć Dobra Nowina jest nam głoszona.

Bóg jest światłością, której nie da się przekupić żadną ciemnością. Potrafi rozświetlić umysł prawdą, łaską. I tym samym wyprowadzić człowieka, bądź przeprowadzić przez ciemną dolinę, przez ciemność, przez kłamstwo, przez oszustwo. Taki Bóg się nam jawi.

Takiego Boga doświadczył św. Jan Apostoł, i o takim – jak niejednokrotnie już mówiliśmy – powtarzał do końca życia: Bóg jest światłością. Bóg jest miłością. (1J 4,8.16). Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności. Jeżeli mówimy, że mamy z Nim współuczestnictwo, a chodzimy w ciemności, kłamiemy i nie postępujemy zgodnie z prawdą. (1J 1,5b-6).Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu – mówi św. Jan – to samych siebie oszukujemy ulegając oszustwu grzechu i nie ma w nas prawdy.(1J 1,8). Oszukać samego siebie... . Jakiż to jest ból, kiedy się to odkryje bez Ewangelii, bez Dobrej Nowiny: oszukać samego siebie!

Dzisiaj słowo próbuje postawić nam przed oczy i serce prawdę o światłości Boga, o Jego prawdzie, o Jego łasce, która jest odpowiedzią na ciemność, odpowiedzią na grzech, odpowiedzią na kłamstwo, na oszustwo. W sobie nie znajdziemy takiej odpowiedzi. W sobie znajdziemy tylko potwierdzanie tego, że nie ma sensu, że ileż można, no bez przesady z tą miłością Boga, bez przesady z tym wracaniem do Boga. W sobie znajdziemy tylko coś, co nas mniej lub bardziej – zależnie od tego na ile postępujemy na drodze łaski – będzie rolować. Będziemy rolowani. Będziemy wystawiani do rozpaczy.

Potrzebujemy usłyszeć, że jeżeli wyznajemy nasze grzechy, jeżeli demaskujemy, a właściwie diagnozujemy stan, w którym jesteśmy, demaskujemy kłamstwo, oszustwo, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. Bóg odpuści – Bóg światłość. Powtórzmy do znudzenia: Bóg – Prawda, Bóg – Łaska, Bóg – Miłość. Bóg jest odpowiedzią na nienawiść jaką możemy do siebie żywić na skutek oszustwa jakim jest grzech.

I ostatnia kwestia: My potrzebujemy to słyszeć za każdym razem, kiedy upadniemy. Za każdym razem. Takie doświadczenie jest nam niezmiernie potrzebne. Żeby zdobywać takie doświadczenie, że potrzebujemy za każdym razem usłyszeć o Bogu, który jako wierny i sprawiedliwy odpuszcza nam i oczyszcza nas z wszelkiej nieprawości, zdobywa się również i przez to, o czym nie raz już mówiliśmy, że ilekroć przyłapiesz się na grzechu, że zawiodłeś siebie, kogoś drugiego, klęknij. Oszustwo będzie ci mówiło zupełnie coś innego: Nie teraz, za chwilę. Nie przesadzaj. To nie działa. I tak nie poczujesz. Nie jesteś przekonana do tego. Robisz coś wbrew sobie. Co ty robisz? Ty tego nie czujesz! Tak będzie robił grzech i oszustwo grzechu. Ale klęknij i podziękuj Bogu, że cię kocha. I to bezinteresownie. I nic nie zmieniło się w Jego miłości do ciebie.

Po każdym grzechu na nowo potrzebujemy usłyszeć tę samą, ale ciągle odświeżoną prawdę, że i tym razem miłość jest większa od tego grzechu. Że i tym razem prawda, jaką ma Bóg, jest większa od oszustwa, w które grzech nas wpakował. Że i tym razem światłość, którą jest Bóg. jest większa od ciemności mrocznych, gęstych, które nie dają nadziei. Że i tym razem miłość jest większa od nienawiści.

Wszechmogący Bóg najpełniej objawia Swoją wszechmoc w łasce przebaczenia. Potrzebujemy o tym słyszeć. I prośmy Pana, by przekłuwał nam uszy i łamał nas w miejscach, w których zarosło w nas, jak chwastem, oszustwo grzechu, które nie chce, abyśmy się na to otworzyli, które nie chce uznać, że oszustwo grzechu nie jest wszechwładne i wszechmogące, że wszechwładny i wszechmogący jest Bóg, który jest światłością. I jako wierny i sprawiedliwy oczyści nas z wszelkiej nieprawości.

Ksiądz Leszek Starczewski

 

Słowo

2021-10-14_homilia - ks. Stanisław Sadowski (23)
14 październik 2021 22:07
2021.10.09 - Homilia - ks. Piotr Białek (27)
09 październik 2021 18:07
2021.10.09 - Konferencja - ks. Piotr Białek (47)
09 październik 2021 18:07
2021-10-07_homilia - ks. Rafał Dudała (34)
07 październik 2021 21:58
2021.09.25 - Homilia - ks. Rafał Dudała (58)
25 wrzesień 2021 18:41

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 873 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

800841
DzisiajDzisiaj119
WczorajWczoraj336
W tym tyg.W tym tyg.943
W tym mies.W tym mies.7518
WszyscyWszyscy800841

logowanie