Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

27 Lis 2021;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne na Wesołej

 

Dz 11,1-18; Ps 42,2-3; Ps 43,3-4; J 10,14; J 10,1-10

Nie chcesz ich widzieć? A Ja chcę ich w Niebie!

       Panie, nikt nie wie, gdzie jesteśmy w tej chwili, tylko Ty. I właśnie Ty chcesz przemawiać do naszej codzienności. I Ty nas prosisz, błagasz, jak w Ogrójcu na kolanach – Ojca, abyśmy pozwolili woli Ojca w nas zatriumfować.

       Jak można pozwolić? Mówiąc o tym, co w tej chwili w nas się dzieje. Odzywając się do Ciebie i traktując Cię jak żywego właśnie przez to, że aktualizujemy nasze rozmowy z Tobą, że nie zasłaniamy się gotowcami. Nie stanowią dla nas zasłony dymnej koronki, różańce, modlitwy gotowe, tylko są pomocą w otwarciu serca. Trafiaj do nas, przemawiaj do nas. Daj nam usłyszeć Twój głos (por. Pnp 2,14), rozpoznać Twoją twarz pełną nadziei na przebywanie z Tobą w domu Niebieskiego Ojca na wieki.

       Jeżeli więc Bóg udzielił im tego samego daru, co nam, którzyśmy uwierzyli w Pana Jezusa Chrystusa, to jakżeż ja mogłem sprzeciwiać się Bogu? Gdy to usłyszeli, zamilkli. Wielbili Boga i mówili: "A więc i poganom udzielił Bóg łaski nawrócenia, aby żyli.

      Doświadczenie, które miał hardy Piotr z otwarciem swego serca na kolejne zaskoczenie, jakim Bóg zwrócił się do niego, jest dziś stawiane przed nami we fragmencie Księgi Dziejów Apostolskich. Bóg poszerza serce Piotra. Poszerzeniem jego serca chce poszerzyć także nasze serca. O kogo poszerza serce Piotra? O pogan. To, co dla Piotra wydawało się oczywistym zgorszeniem, staje się łaską. To, co wydało się niemożliwe, stało się realne. Chodziło o doświadczenie, które było problemem w życiu Piotra.

       Apostołowie i bracia, przebywający w Judei, dowiedzieli się, że również poganie przyjęli słowo Boże. Kiedy Piotr przybył do Jerozolimy, ci, którzy byli pochodzenia żydowskiego, robili mu wymówki, mówiąc: "Wszedłeś do ludzi nieobrzezanych i jadłeś z nimi?" Piotr więc zaczął wyjaśniać im po kolei.

      Jezus w mocy Ducha Świętego łamie w Piotrze to, co było dla niego oczywiste: Nie kontaktuj się z poganami. Trzymaj się od nich z daleka. Tych ludzi nie da się nawrócić. Z nich już nic nie będzie. O nich zapomnij. Na nich machnij ręką.

        Piotr zostaje złamany. Przez złamanie Piotra Pan chce złamać dziś ciebie i mnie. Przed twoimi i moimi oczami stawia ludzi, których językiem św. Łukasza z Dziejów Apostolskich, można określić poganami. Może nie jest to pojęcie, które będzie podobać się tobie i mnie, bo jest bardzo ogólne, ale z pewnością w słowie Bożym i w twoim życiu, tu i teraz, to pojęcie jest bardzo konkretne.

       Poganie to osoby, od których stronisz, które krytykujesz, punktujesz, których nie znosisz. Którym w twarz nie powiesz, że najchętniej nie chciałbyś ich widzieć. To są te osoby - dokładnie te, których nie chcesz już widzieć, czyli ich nie - na - widzisz.

          Może jesteś zbyt grzeczny, może nie chcesz się z tym zmierzyć, może po prostu nie przejdzie ci przez gardło, ale robisz dokładnie to, co robią osoby, które nienawidzą: krytykujesz, punktujesz, odsuwasz się, skreślasz, zachowujesz się, jak Piotr wobec pogan.

         Jakie to są nazwiska - chcesz jeszcze konkretniej? Pomyśl chwilę. Proś Ducha Świętego o uczciwość twojego serca, aby ci pokazał te osoby. Dokładnie te osoby, na które nie zareagowałaś, jak chrześcijanka, do których nie odniosłeś się, jak katolik. Katolicki to znaczy: otwarty na każdego człowieka.

       Dziś Pan chce też ciebie złamać. Chce ci te osoby postawić przed oczy, i chce też postawić przed oczy twoją niemoc w otwarciu się na nie. Twoją niemoc! Słyszysz to? Ty nie potrafisz się na tych ludzi otworzyć. A ponieważ głupio ci się do tego przyznać, ponieważ nie masz na tyle odwagi, ponieważ nie wiem, co tam jeszcze, na pewno nie jesteś w stanie tego zrobić, polewasz sosem pobożności, jakiegoś racjonalizmu, tłumaczenia sobie, że masz prawo, że... . Przecież ty widzisz same minusy w tych osobach! Nie widzisz żadnego plusa, a jeżeli widzisz plus, to zaraz go zdyskredytujesz, bo wyjmujesz armatę różnych minusów. Nie potrafisz ich zaakceptować. I dziś słowo przez doświadczenie Piotra chce cię złamać w tym punkcie. Chce ci powiedzieć: Nie potrafisz. Chce cię zaprosić, mało tego, chce w tobie wzbudzić tę uczciwość, która jest potrzebna do działania łaski Pana, która pomoże ci powiedzieć: Nie potrafię, nie umiem, nienawidzę, czuję się zagrożona przez moją córkę, przez mojego męża.

        A może nie jesteś nawet na tym etapie. Może jesteś ciągle na etapie: Mam rację.Wszyscy mi to potwierdzą. Szukasz nawet ludzi, którzy ci potwierdzą, że masz rację, że ich punktujesz, że nie widzisz u nich plusów, że widzisz same minusy. A słowo ci mówi: To są ludzie, których odkupiłem swoją krwią. Mówi Jezus przez to słowo: Ja chcę ich w Niebie. Rozumiesz? Tak, jak i ciebie, chcę ich w Niebie.

      Piotr musiał się z tym zmierzyć, musiał powalczyć. Ty też masz powalczyć. Nie swoją mocą, nie swoimi postanowieniami i nie swoim czczym gadaniem: Dobrze, już nigdy więcej. Nie swoim załamaniem się, bo jest najprostszym załamać się i powiedzieć: No tak, nie potrafię, jestem beznadziejna. Najprostsze jest wypierać to z siebie: Nie, ja nie mam z tym problemu. Słowo chce cię złamać po to, żeby rozlała się tam łaska Pana. Żeby Pan mógł powiedzieć: Ja jestem Zbawicielem tych ludzi. Ja chcę ci pomóc. Przestań się wysilać. Przestań uciekać przed tą prawdą, tak jak Piotr.

       I poganom udzielił Bóg łaski nawrócenia, aby żyli. I tym, których nienawidzisz, chociaż się do tego nie przyznasz, udzielił Bóg łaski nawrócenia, aby żyli. Oni mają żyć - mają być przed twoimi oczami. Bóg daje do tego łaskę.

Ksiądz Leszek Starczewski

 

Słowo

2021-10-14_homilia - ks. Stanisław Sadowski (23)
14 październik 2021 22:07
2021.10.09 - Homilia - ks. Piotr Białek (27)
09 październik 2021 18:07
2021.10.09 - Konferencja - ks. Piotr Białek (47)
09 październik 2021 18:07
2021-10-07_homilia - ks. Rafał Dudała (34)
07 październik 2021 21:58
2021.09.25 - Homilia - ks. Rafał Dudała (58)
25 wrzesień 2021 18:41

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 813 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

800841
DzisiajDzisiaj119
WczorajWczoraj336
W tym tyg.W tym tyg.943
W tym mies.W tym mies.7518
WszyscyWszyscy800841

logowanie