Pytania o dogmaty - korespondencja z ks dr Pawłem Borto

posted by: Łukasz M
Poprawiono: 28 maj 2013

Witam wszystkich serdecznie

Poniżej przedstawiam treść korespondencji mailowej między księdzem Pawłem Borto, który głosił do nas konferencję podczas ostatniego spotkania formacyjnego.

Temat dogmatów jest na tyle ciekawy co, wydaje się, nie do końca poznany i trochę leżący na uboczu naszego postrzegania życia w Kościele (oczywiście mierzę swoją miarą - mea culpa).

Jeśli ktoś jest zainteresowany jakąś dodatkową wiedzą w tym zakresie, to polecam przeczytanie poniższego tekstu oraz artykułów przedstawionych w linkach + sugestii od księdza Pawła.

 

Z góry przepraszam, jeśli pytania postawione przeze mnie były trywialne, ale przecież to ja je postawiłem :)

Mam nadzieję, że chociaż jedna osoba wyniesie z tej lektury coś dla siebie :)

PS. Oczywiście, gdyby ktoś znał taką pozycję, która w omawia dogmaty w sposób o jakie mi chodziło to proszę o podanie autora i nazwy takiej pozycji (a jak ją ktoś ma w księgozbiorze to chętnie ją pożyczę)

Pytanie o dogmaty

Szczęść Boże

Dzielił się Ksiądz w sobotę w ZSK im. św. Stanisława Kostki punktem widzenia, wiedzą, obecnością z uczestnikami spotkania WDSiE, na którym też byłem i pozwoliłem sobie po konferencji podejść i zadać kilka pytań.

Aby nie zadawać pytań i tym samym nie zajmować Księdzu za wiele czasu postanowiłem najpierw zrobić jakiś mały rekonesans w sprawach dogmatów.

Na spotkaniu w małej grupie wyszedł m.in. temat tego, że właściwie nie znamy dogmatów.
Oczywiście kilka jesteśmy w stanie wymienić, ale co do innych już nie mamy pewności, czy są one dogmatami, czy tylko prawami miejscowymi Kościoła lokalnego. Czyli z jednej strony wiemy, że dogmaty powstały na podstawie pojawiających się na przestrzeni historii Kościoła problemów (chodzi mi o różne odstępstwa, herezje itp), na które trzeba było zareagować. Wiemy, że powinniśmy w nie wierzyć, ale tu przychodzi pewien problem ignorancji wiedzy. Zbyt szeroko (jeśli w ogóle) się o dogmatach w sposób dosłowny nie mówi, być może jako coś oczywistego dla Księży, ale dla ludu już nie.

Nawet wyjaśnienia typu; "Pytanie: ?Ile jest dogmatów wiary katolickiej??, po prostu nie ma wielkiego sensu.", jakie znalazłem w tekście jezuity, Dariusza Kowalczyka (możliwość przeczytania całości pod linkiem: ( http://mateusz.pl/pow/pow_990303.htm ) wydają mi się bardziej gmatwać niż rozwiązywać problem.

Na podstawie powyższego tekstu oraz:

http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_15.htm - Dogmaty i wolność sumienia

http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_12.htm - O wierności dogmatom

http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/?mod=archiwumtekst&id=14595 - Proces uchwalania dogmatów

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dogmat

http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=archiwumtekst&id=11341 - Ile jest dogmatów wiary?

http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=archiwumtekst&id=14262 - Dogmat najbardziej wyszydzany

http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=archiwumtekst&id=11557 - Dogmat i wiara

niestety nie znalazłem wyjaśnienia, które by w prosty sposób poinformowało mnie o kilku podstawowych kwestiach (a tylko o takie mi chodzi, zakładając, że dopiero na solidnych można budować coś wyższego).

A chodzi konkretnie o listę obecnych dogmatów wraz z informacją kiedy i jak (dlaczego) powstały, ich interpretacją.

Chodzi o stan obecny, bo w wymienionych przeze artykułach jest informacja, że nie wyczerpują one ani ilości, ani jakości, bo przecież Duch Święty w Kościele dalej działa. I dobrze :)

Dlatego kończąc proszę o informację, czy dysponuje Ksiądz jakimiś tytułami książek, które ten aspekt rozwiązują i rozwijają w sposób elementarny? Mogą to być również artykuły itp.

Chciałbym również po otrzymaniu informacji od Księdza przekazać odpowiedź Wspólnocie Dobrego Słowa i Eucharystii, także proszę traktować ten mail nie jako wyłącznie prywatny, choć mnie to oczywiście również bardzo interesuje.

Chyba najsmutniejsze w tych poszukiwaniach było to, że po wpisaniu w google hasła "dogmaty kościoła katolickiego", na pierwszej stronie znalazły się atakujące kwestie dogmatów, albo przynajmniej otwarte na komentarze różnych "specjalistów" strony:

http://sj-media.eu.org/dogmaty.php

http://kefir2010.wordpress.com/2012/12/30/tajemnice-watykanu-dogmaty-katolickie-i-poganstwo-zaadaptowane-przez-katolicyzm-gorzka-krytyka-kosciola-rzymskokatolickiego/

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=86046

http://www.dekalog.pl/eliasz/goscie/dunkel/herezje.htm

http://www.eioba.pl/a/2jri/dogmaty

Czyli jak ktoś szuka odpowiedzi na pytania dotyczące dogmatów to najpierw pojawiają się wątpliwości, a nie "zdrowa nauka".

Z góry dziękuję za informację

Pozdrawiam

Łukasz Misztal

Drogi Panie Łukaszu,

jeśli chodzi o pierwsze i podstawowe pytanie - o publikację w przejrzysty sposób prezentującą wszystkie dogmaty, w które należy wierzyć oraz omawiającą to, jak powstały - będę musiał Pana rozczarować. Nie spotkałem się z żadną publikacją, która krótko omawiałaby te kwestie właśnie w taki sposób. Są natomiast publikacje, które traktują ten temat szerzej.

Zanim jednak coś więcej na ten temat, proponuję, aby w Pańskim pytaniu rozdzielić dwie rzeczy. To rozróżnienie może nam umykać i wówczas istnieje niebezpieczeństwo, że pomieszamy wierność dogmatom z wiernością całej doktrynie Objawionej. Tutaj zaś nie zachodzi relacja równoważności, czyli nie można mówić o sytuacji, gdy wystarczy znać i akceptować wszystkie dogmaty (w sensie formalnym, a więc ogłoszone), aby wyznawać całą wiarę. Można tak twierdzić tylko mówiąc o dogmatach w sensie szerokim, a więc mając na uwadze wszystkie prawdy wiary, z których niektóre przecież nie doczekały się uroczystych definicji dogmatycznych, a jednak zawsze były nauczane i były przedmiotem wiary.

Tak więc jedną rzeczą jest pragnienie, by znać i rozumieć to wszystko, w co powinniśmy wierzyć, a inną znać wszystkie dogmaty i pamiętać ich historię, potrafić ułożyć ich listę. To jest raczej kwestia dla specjalistów.

1) Jeśli więc chodzi o znajomość tego wszystkiego, w co należy wierzyć, wystarczy sięgnąć po Katechizm Kościoła Katolickiego. Omawiane w nim poszczególne artykuły wiary w komentarzu uwzględniają zarazem wszystkie ogłoszone dogmaty związane z poszczególnymi artykułami wiary. Oczywiście, nie zawsze podana jest tutaj cała historia ich powstania.

2) Jeśli chodzi o publikacje, które pozwoliłyby zapoznać się z historią powstania dogmatów, to mogę odesłać do dwóch pozycji książkowych. Są to jednak opracowania obszerne i bardziej dla specjalistów.

- Breviarium Fidei - czyli wybór doktrynalnych wypowiedzi Kościoła - w języku polskim książka, która wyszła w dwóch różnych wydaniach - pierwsze zawiera wybór najważniejszych doktrynalnych wypowiedzi opatrzonych krótkimi wstępami w porządku rzeczowym, drugie (z r. 2007) w porządku chronologicznym; trzeba pamiętać, iż mamy tutaj nie tylko dogmaty, ale także inne ważne wypowiedzi Urzedu Nauczycielskiego Kościoła, a więc dużo więcej (2 wydanie ma 743 ss.); - Historia dogmatów, autor B. Sesboue (tłumaczenie z języka francuskiego) - czterotomowe dzieło ukazujące historię kształtowania się doktryny Kościoła w ujęciu tematycznym.

Mam nadzieję, że w ten sposób odpowiedziałem na Pańskie i całej Wspólnoty pytanie.

Łączę serdeczne pozdrowienia!

Ks. Paweł Borto

P.S. Nawet Google naznaczone są tym negatywnym rozumieniem dogmatu, o którym wspominaliśmy sobie jako o czymś, co cechuje współczesność...

 

Drogi Księże Pawle,
bardzo dziękuję za trud odpowiedzi i o pewne dookreślenie tego szerszego sensu patrzenia na dogmaty.

Wydaje mi się, że właśnie szerzej na nie staram się patrzeć, natomiast lepiej to podkreślić i przypomnieć, niż budować wypowiedź na nie do końca stabilnym fundamencie.

Mam za sobą lekturę KKK, ale oczywiście jak ze wszystkimi ważnymi księgami i do tej trzeba wracać. Jako Katolikowi, który pragnie być wiary-godny, przez co rozumiem również sferę ratio, chodzi właśnie o to, aby jeśli będzie potrzeba przekazania rzetelnej informacji osobie poszukującej to będę wiedział gdzie szukać.

Także, dla mnie chyba punkt 1) z Księdza wypowiedzi jest kluczowy. Choć pewnie jeśli ktoś będzie chciał się bliżej przyjrzeć któremuś konkretnemu dogmatowi, to już łatwiej będzie go odnaleźć wraz z interesującymi szczegółami...

Dziękuję również za przesłanie publikacji, ale nie mogę obiecać, że się z nimi w najbliższym czasie zapoznam :)

Tak jak wspomniałem, chciałem przesłać treść naszej rozmowy na forum WDSiE, aby każdy jeśli będzie dysponował chęciami i czasem zapoznał się z tym zagadnieniem.

Nie obiecuję również, że gdybym z jakimś tematem teologicznym sobie nie poradził i nie znalazł odpowiedzi u zaprzyjaźnionych księży, czy też w literaturze, to się do Księdza jeszcze nie odezwę.

Dziękuję raz jeszcze i życzę otwartości na Ducha Świętego, aby obdarzał Księdza wszystkimi Darami, które są potrzebne, a owocami dzielił się z radością.

Pozdrawiam serdecznie

Łukasz Misztal

PS. Myślę, że ksiądz Paweł Borto nie obrazi się, jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakieś pytania z dziedziny, którą się zajmuje. Jeśli tak to adres mailowy jest następujący Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.