Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

25 Wrz 2021;
09:00AM - 02:30PM
Spotkanie formacyjne na Wesołej

 

Dobre Słowo 21.05.2013 r.

Syr 35,1-12; Ps 50,5-8.14.23; Mt 11,25; Mk 10,28-31

Jeśli chcesz uczyć się życia...

Duchu Święty, budź nas, byśmy nie przespali życia, które ze słowa Jezusa jest nam w tej chwili posyłane.

Jeśli ktoś ma zamiar uczyć się życia, to je wygrywa, nawet gdyby ponosił klęski. Św. Augustyn mówi: Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Biada człowiekowi, który twierdzi, że już umie żyć. Bo w tej pozycji nie ma w nim możliwości kontaktu z Bogiem, który jest samym życiem, niezwykle dynamiczną rzeczywistością.

W uczeniu się życia słowo Boże zawsze stawia przed nami gotowość do doświadczeń. Są rzeczy, które nie trafią do nas inaczej, jak tylko przez trudne doświadczenia. W Psalmie 71 jest takie zdanie: Zesłałeś na mnie wiele srogich utrapień, lecz znowu przywrócisz mi życie i z czeluści ziemi znów mnie wydobędziesz (Ps 71,20). Autor Księgi Syracydesa, doskonale otwierając się na działanie Boga i mądrość życiową, mówi: Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu i uczyć się żyć, przygotuj swą duszę na doświadczenie! Zachowaj spokój serca i bądź cierpliwy, a nie trać równowagi w czasie utrapienia! Przylgnij do Niego, a nie odstępuj. Jeden dominikanin z Japonii napisał krótką modlitwę: Boże, spraw, abym nie umiał stawiać Ci oporu.

Przylgnij do Niego, a nie odstępuj, abyś był wywyższony w twoim dniu ostatnim. W twoim dniu ostatnim. Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. (Mt 10,22; 24,13; Mk 13,13). Nie ten, kto wytrwa do momentu, który sobie obliczył: Aha, to tak. To o to Panu Bogu chodziło. Nie. Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

Słowo Boże dzisiaj w liturgii próbuje do nas dotrzeć i puka do naszych serc wręcz jak młot, bo jest jak młot druzgocący skały i budzący nas ze świadomości: czego to my już nie wiemy, bądź: do nas to już nic nie trafi. Słowo Boże bardzo mocno apeluje dzisiaj, aby zachować ufność w czasie utrapienia. Którzy boicie się Pana, oczekujecie Jego zmiłowania, nie zbaczajcie z tej drogi, drogi zaufania. Którzy boicie się Pana, zawierzcie Mu, a nie przepadnie wasza zapłata, wasza radość. Pełna radość. Nie taka radość, którą daje świat, ale pełna radość. Popatrzcie na dawne pokolenia, na doświadczenia świętych – mówi autor Księgi Syracydesa – i   zobaczcie: któż zaufał Panu, a został zawstydzony?

Ludzie tacy jak wielcy święci potrafili przychodzić przez doświadczenia ciemności. Św. Teresa od Jezusa słyszała wyraźnie to, co zapisała w swoich notatkach, kiedy demon wręcz ryczał jej w twarz: Zawiodłaś się na Bogu, co? Miała pokusy całkowitego odejścia od wiary. Tego, co zostało z tych pism, a czego przeraziły się jej współsiostry, nie chciały nawet umieścić w jej biografii. Kardynał Ratzinger zauważył to, kiedy dotarto do niego z zapisków to, co Teresa mówiła: Nie dyskutuje się z takimi myślami, tylko robi się to, o czym mówi autor Księgi Syracydesa, a co potwierdza św. Teresa: nie trać równowagi w czasie utrapienia! Przylgnij do Niego, a nie odstępuj.

Jezus jest Tym, który miał zamiar służyć Ojcu, i ten zamiar wypełnił. Jezus jest Tym, który mówi o doświadczeniach, jakie przyjdą: że będzie odrzucony, że zostanie zabity, a po trzech dniach zmartwychwstanie, będzie wywyższony. Uczniowie nic nie rozumieją. Sprzeczają się o rzeczy zupełnie nieistotne. Jezus i to widzi. I co? I apeluje o postawę dziecka, które ufa. Zaufaj Panu – śpiewamy w psalmie – On sam będzie działał. On cię podtrzyma. Uczniowie będą potrzebowali bardzo trudnych doświadczeń, rozczarowania się sobą, żeby wiedzieć, że jest tylko jedna Osoba, którą się nigdy nie rozczarują. Jest nią Bóg. On przez Jezusa w Duchu Świętym zaprosił także i nas, żeby nas posilić, żebyśmy mogli uczyć się życia ze źródła.

Słowo

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 1268 gości oraz 3 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

789472
DzisiajDzisiaj253
WczorajWczoraj283
W tym tyg.W tym tyg.913
W tym mies.W tym mies.2285
WszyscyWszyscy789472

logowanie