„Twoje słowo…”
- Szczegóły
- Agata
- Kategoria: Dobre Słowo
Czy uznaję, że Słowo Boże może opowiadać o historiach nie do końca świętych?
Na ile poznaję w opowieści o nieprawości, wyrachowaniu i niesprawiedliwości Izebel i Achaba historię zbawienia, którą prowadzi Bóg?
Czy pozostawiam sprawiedliwość w ręku Boga? A może sama wymierzam sprawiedliwość według zasady „oko za oko i ząb za ząb!”?
W chwilach poczucia niesprawiedliwości powierzajmy te sytuacje Bogu słowami Psalmu:
„Bo Ty nie jesteś Bogiem,
któremu miła nieprawość,
zły nie może przebywać u Ciebie,
nie ostoją się przed Tobą nieprawi.’
On z pewnością wysłucha „głos naszej modlitwy”.
Niedzielnie...
- Szczegóły
- Aneta Chełminiak
- Kategoria: Napisane przez Odbiorców DS
Wspólnoto Eucharystii…
Nawiązując do refleksji umieszczonej tydzień temu, dziś zapraszam do poznania dopełnienia rozważania Abp. Rysia. Druga część dotyczy 1 Kor 11.
Mocna zachęta, by uobecniać Jezusa z Jego Przykazaniem miłości, z Jego siłą budowania wspólnoty.
Jeśli ktoś zechciałby poznać całość treści, oto link do nagrania.
https://www.youtube.com/watch?v=YNfYXpv13S8
„To czyńcie na Moją pamiątkę” tzn. To uobecniajcie. Co? Czy tylko to, że wziął chleb i wino do rąk i je przemienił w Swoje Ciało i Krew? Czy wszystko to, co ten znak wyrażał, a co było w Nim, co było Jego postawą? Czy wystarczy ładnie „odprawić”, żeby mieć poczucie, że celebrujemy Ostatnią Wieczerzę i Pamiątkę Pana?...że rzeczywiście Go wspominamy, uobecniamy? Podobnie jak Św. Jan, tak i Św. Paweł mówi, że nie.
W Liście do Koryntian mówi: „ Schodzicie się nie ku lepszemu, tylko ku gorszemu.” To może być o nas dzisiaj. Możemy usłyszeć: „Nie ma wśród was spożywania Wieczerzy Pańskiej.” Wszystko jest: Duchowny, który „odprawia”, wypowiedział słowa przeistoczenia, ludzie przyjęli Komunię Świętą, a Paweł mów: Nie ma dla was spożywania Wieczerzy Pańskiej. Dlaczego? Dlatego, że nawet jak spożyli Święte Postacie, to Je obezwładnili w sobie i ta obecność Jezusa Chrystusa Sakramentalna nie osiągnęła w nich swego celu, swego końca. „ Do końca ich umiłował”…co jest celem? Co jest końcem? Celem spożywania Jego Ciała i Jego Krwi jest budowanie tego Ciała, którym jest Kościół, dlatego Paweł zaraz potem pisze, że kto spożywa i pije, nie dbając o Ciało, tzn. o Kościół, osąd sobie spożywa i pija.
Mieliście uobecniać Jezusa Chrystusa Eucharystycznego, a wyście tylko „odprawili” Mszę. Ta Jego obecność, która przynosi miłość, która buduje jedność, która tworzy nas jednym Ciałem, nie doszła do celu. Nie pozwoliliśmy Mu w ten sposób działać. Obezwładniliśmy Najświętszy Sakrament. Św. Paweł jest mocny i zdecydowany, bo widzi, co się dzieje we Wspólnocie. Zeszli się, powtarzają słowa przeistoczenia, ale one nie wywołują w nich takiej wrażliwości, żeby zobaczyć obok siebie człowieka, który jest głodny. (…) Nie chodzi tylko o to, że na Liturgii są biedni i bogaci, głodni i syci. Chodzi o to, że ta Liturgia nie dopinguje bogatych i sytych, by zobaczyli obok siebie głodnych i ubogich. (…)
Kiedy my rozpraszamy Ciało, które Pan gromadzi, wtedy słyszymy to, co mówi Św. Paweł: „Nie ma wśród was spożywania Wieczerzy Pańskiej. Ja wam przekazałem, to co przyjąłem, że On wziął chleb, wziął wino i powiedział: <To czyńcie na Moją Pamiątkę>”- Uobecniajcie Jezusa z Jego Przykazaniem miłości, z Jego siłą budowania wspólnoty. Uobecniajcie Go!
On okazuje każdego dnia zbawienie
- Szczegóły
- Anita Pawelec
- Kategoria: Dobre Słowo
Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Dziś zachęta do obejrzenia serialu o Jezusie.
Film powstał ze składek społecznych. Ku zdumieniu wielu, zebrano ponad 10 milionów dolarów,
które wystarczyły na sfinansowanie pierwszego całego sezonu czyli 8 odcinków.
"The Chosen" link
Wypełnić Prawo
- Szczegóły
- Jolanta Fijałkowska
- Kategoria: Dobre Słowo
"....ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni."
Jezus udoskonalił wypełnianie Prawa przez miłość i wskazał, że nie od litery prawa mamy rozpoczynać, ale od rozwijania miłości do Zbawiciela. Bez miłości nie można wypełnić przykazań, choćby się było wiernym każdej "kresce" i każdej "jocie". Nie mamy być perfekcjonistami w wypełnianiu Prawa, ale kochającymi Boga.
TRWASZ?
- Szczegóły
- Wanda Klima
- Kategoria: Dobre Słowo
" Wy jesteście solą ziemi"
. "Gdybyś zechciała trwać przy Sercu Moim w uniżeniu i miłości i gdybyś w głębi duszy wybaczyła - nie tyle ludziom, których podświadomie ciągle oskarżasz - co Bogu swojemu to, że nie spełnia woli twojej, jakże inaczej wyglądałoby twoje serce, jakże wielki i głęboki pokój i jedność wypełniłyby twoje wnętrze. Jak wielka łagodność ogarnęłaby całą twoją naturę i jak wielka miłość do całego stworzenia. Byłabyś szczęśliwa, a przecież tylko człowiek szczęśliwy w głębi swej duszy jest łagodny, cierpliwy - subtelny w swych reakcjach i czule obdarzający dobrocią i miłością każdego i zawsze."
Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" 24.XII. 1993
„…przestraszyłem się…”
- Szczegóły
- Agata
- Kategoria: Dobre Słowo
Co robię, kiedy się gubię? Czy czuję się zdezorientowana, może zgubiłam radość, sens, kierunek?
Czy zamykam się w swoim strachu, czy podejmuję dialog z Tym, który mnie szuka?
Czy pamiętam, że Bóg nie pozwala mi pozostać samej w moim pogubieniu, pogmatwaniu, gąszczu myśli i uczuć, w którym się ukrywam?
Na ile ufam, że Jezus oddając mnie Maryi, oddaje mi swoją miłość i włącza mnie w Kościół, czyli wspólnotę sióstr i braci, którzy mają się wspierać i troszczyć się o siebie nawzajem?
Zdajmy się na dialog z Bogiem i zadbajmy o niego. Jeśli poświęcimy Mu czas On pozwoli nam odnaleźć SIEBIE i siebie.
Zapraszajmy Maryję, aby nam w tym dialogu towarzyszyła.
Niedzielnie...
- Szczegóły
- Aneta Chełminiak
- Kategoria: Napisane przez Odbiorców DS
Wspólnoto Eucharystii...
Czy zastanowiły Was kiedyś słowa Jezusa: "To czyńcie na Moją pamiątkę" ? "To" czyli co?
Czy tylko to, że wziął chleb i wino i przemienił je w Swoje Ciało i Krew? Czy wszystko to, co ten znak wyrażał? Co było w Nim, co było Jego postawa?
Czy wystarczy ładnie odprawić, żeby mieć poczucie, że celebrujemy ostatnią Wieczerzę i Pamiątke Pana? Czy chodzi o to, by tylko ładnie odprawić Mszę Świetą? Czy tak rzeczywiście Go wspominamy...rzeczywiście Go uobecniamy?
Abp Ryś analizuje 2 fragmeny mówiące na ten temat: 1 Kor 11 i Ewangelia św. Jana.
Św. Jan mówiąc o sprawowaniu Eucharystii (Ten, który był tak blisko Jezusa na Ostatniej Wieczerzy, trzymał swoje ucho na sercu Jezusa, był najbliższym świadkiem tego, co się działo) nie zapisał słów ustanowienia Eucharystii. Nie ma u Św. Jana: „Wziął chleb…wziął wino”, nie ma u św. Jana: „To jest moje Ciało…To jest maja Krew.” JEST to niesłychane wydarzenie: „Wstał od stołu, zdjął szaty, wziął wodę do miednicy i zaczął umywać uczniom nogi.” A potem, kiedy usiadł przy stole, powiedział: „Dałem wam przykład, byście tak czynili. (…) To czyńcie na moją pamiątkę.” TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ. Nie tylko wyjdźcie i odprawcie. Czyńcie na pamiątkę to, czemu te święte obrzędy służą. Budujcie Kościół, w którym Pan i Nauczyciel jest sługą. Budujcie Kościół, w którym relacje względem świata są odwrócone: „Nie tak będzie między wami.” Dopiero wtedy, kiedy się poddamy sile Eucharystii, dopiero wtedy sprawujemy Ją na Pamiątkę Pana. Kiedy Ona nie jest bezsilna w nas, kiedy Ona rzeczywiście buduje jedność Chrystusowego Ciała.
(…) Sprawujesz Eucharystię, przeżywasz Eucharystię? Zobacz, czy Ona cię leczy z chciwości? Zobacz, czy Ona cię leczy z niewrażliwości na ludzką biedę?
Zobacz, czy Ona cię leczy z pychy? Zobacz, czy Ona cię uczy służby? Żeby nie było tak, że jak spożywasz Ciało i Krew Jezusa, to spożywasz sobie osąd.