Drukuj
Kategoria: Diakonia Słowa
Droga Wspólnoto...
polecam fragment wywiadu z ks. kard. Robertem Sarahem, prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Owocnej refleksji...i niedzielnego zasłuchania w ciszy:)

Dlaczego znaczenie milczenia jest takie ważne?

Milczenie jest rzeczywistością, której wszyscy potrzebujemy, ponieważ człowiek potrzebuje otaczać się pewnym spokojem zewnętrznym i wewnętrznym. Kiedy potrzebujesz odpocząć, potrzebujesz ciszy wokół siebie. Kiedy chcesz przeczytać ciekawą książkę, potrzebujesz ciszy wokół siebie. Kiedy chcesz posłuchać pięknej muzyki, potrzebujesz ciszy. Cisza jest więc rzeczywistością bezwzględnie konieczną dla równowagi człowieka. Kiedy jednak chcemy mieć osobiste i głębokie relacje z Bogiem potrzebujemy jeszcze więcej ciszy, nie tylko ciszy materialnej, ale ciszy wewnętrznej, ponieważ Bóg jest milczący i mówi do nas tylko w ciszy. Jeśli dzisiaj zagubiliśmy Boga, to dlatego, że nieustannie trwamy w hałasie. Musimy zatem stopniowo odzyskać wartość ciszy nie tylko dla osobistej relacji z Bogiem, ale także dla prawdziwej relacji między nami. Wszystkie prawdziwe pytania rodzą się w ciszy. Wszystkie słowa mądrości rodzą się w ciszy.

Jeśli tracimy ciszę, to tracimy mądrość.

Bóg nie mówi, ale Jego głos wyraźnie słychać. Jak więc możemy usłyszeć głos Boga?.

Głos Boga może się wydawać niesłyszalny. Fizycznie nikt nie słyszał Boga, ale Jego głos jest jak cichy wiatr, cichy powiew i przemawia do nas we wnętrzu naszego serca. Głos Boga rozbrzmiewa w naszym sumieniu.

Jeśli nie potrafimy zamilknąć, żeby usłyszeć ten głos Boga, zawsze będziemy zagubieni.

Czy możliwe jest zbliżenie się w hałasie do sacrum?

Oczywiście sacrum to rzeczywistość, której nie da się oddzielić od Boga. Sacrum jest całkowicie poświęcone Bogu, całkowicie dane Bogu…wydane Bogu. Nie możemy więc dostrzec sacrum, jeśli jesteśmy zanurzeni w hałasie. Nie można więc trwać w hałasie i żyć w sacrum. Między sacrum i ciszą istnieje związek. My sami stanowimy sacrum. Musimy w ciszy w milczeniu wejść w nasze własne wnętrze.
Jest więc prawdą, że sacrum i cisza stanowią jedną wspólną rzeczywistość, a na pewno zbliżają się do siebie, by nas zbliżyć do Tajemnicy.