Pogoń za wiatrem

posted by: Beata Słoka
Poprawiono: 24 wrzesień 2020

Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami - wszystko jest marnością. Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem? Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy. Słońce wschodzi i zachodzi, i na miejsce swoje śpieszy z powrotem, i znowu tam wschodzi. Ku południowi ciągnąc i ku północy zawracając, kolistą drogą wieje wiatr i znowu wraca na drogę swojego krążenia (Koh 1,2-6)

     W życiu człowieka zazwyczaj ma miejsce pewien paradoks. Jesteśmy najważniejsi, najcenniejsi dla Boga – i to ma prawdziwy sens. A ciągle, nie wiadomo po co, chcemy być ważni dla świata, dla ludzi. Naprawdę istnieją osoby, które poświęcają lata ciężkiej pracy i wyrzeczeń dla czyjegoś pojedynczego „wow” trwającego sekundę lub dwie. Zachowujemy się często tak, jakby to co robimy, czujemy, co z nami się dzieje decydowało o losach kuli ziemskiej. Tymczasem dla świata naprawdę nie jesteśmy zbyt ważni, dla ludzi wokół też naprawdę nie tak bardzo, a to co dzieje się z nami, na pewno wcześniej przeżywał ktoś inny! Myślę o tym zawsze z wielką ulgą. 

latawce

Módlmy się o to, żebyśmy nie przypisywali sobie zbyt wielkiego znaczenia w świecie i wśród ludzi, a zamiast tego żyli ze świadomością wielkiej wartości, jaką mamy w oczach Boga.