Drukuj
Kategoria: Dobre Słowo

1463130170

Dziś wigilia Zesłania Ducha Świętego dlatego w ramach przygotowania zapytajmy siebie:

Czy mam pragnienie nowego otwarcia się na Ducha?

A może uważam, że moja wiara jest już dziełem zamkniętym, skończonym i niewiele już mogę nowego się nauczyć?

Czy dociera do mnie, że Duch Święty jest darem i wystarczy Go przyjąć, że nie trzeba na Niego zapracować czy próbować kupić działanie Boże?

Czy wierzę, że On sam przychodzi?

Czy mam opór na Ducha, bo "nam przeszkadza, bo porusza nas, każe nam iść, ponagla Kościół, by szedł dalej”?

Na ile zgadzam się, że Duch Święty działa tak, jak chce, a Jego cechą jest absolutna wolność?

Na ile pragnę Jego tchnienia w moim życiu, rodzinie, w mojej kondycji, w moim zamknięciu, smutku czy doświadczeniu lęku?

Czy myślę wielkodusznie i pragnę uaktywnienia Jego darów złożonych we mnie od momentu chrztu, by jeszcze bardziej służyć nimi także we Wspólnocie i w Kościele?

 „Wiara jest drogą. Przeżywam wiarę w Duchu Świętym, gdy  jestem popychany do działania. Papież pisze, że "wiara tym więcej widzi, im się bardziej porusza do przodu". Kiedy idziemy do przodu, otwiera się przed nami rzeczywistość wiary. Przeciwieństwem wiary nie jest ateizm, tylko bałwochwalstwo. To jest sam środek historii biblijnej. Nie chodzi o to, że Boga nie ma, tylko są dla mnie rzeczy od Niego ważniejsze. Takie, które zajmują Jego miejsce. To może być na przykład to, że tu i teraz jest mi dobrze i to "jest mi dobrze"  jest ważniejsze niż ryzyko pójścia gdzieś, gdzie mnie chce posłać Duch Święty. Ja mogę wierzyć, że Bóg istnieje i równocześnie postawić się zupełnie w poprzek wszystkim Jego planom i podpowiedziom. Bałwochwalstwo może dotyczyć wszystkiego, choćby struktur w Kościele - jestem przywiązany do takiego, a nie innego sposobu działania i nic już nie będę zmieniać, bo zawsze tak było i tak ma zostać, bo jest mi tak dobrze”. To fragment wywiadu z abp Rysiem, jak doświadczyć działania Ducha, który w całości tutaj https://deon.pl/wiara/duchowosc/doswiadczyc-dzialania-ducha-swietego,308757

 

W tym roku nie będzie czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego na Wesołej, ale polecam możliwość przeżycia tego online z jezuitami. Transmisja o godz. 19:00 https://www.youtube.com/watch?v=RaL8PGqe0ss&feature=youtu.be