Drukuj
Kategoria: Dobre Słowo

Tak mówi Pan: "Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce. Jest on podobny do dzikiego krzewu na stepie, nie dostrzega, gdy przychodzi szczęście; wybiera miejsca spalone na pustyni, ziemię słoną i bezludną. Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi; nie obawia się, gdy nadejdzie upał, bo zachowa zielone liście; także w roku posuchy nie doznaje niepokoju i nie przestaje wydawać owoców (Jr 17,5-8).

Opieranie się na własnych siłach jest skazane na niepowodzenie z powodu oczywistej ograniczoności własnych zasobów i własnej zawodności. Z tego samego powodu bezsensowne jest budowanie czegokolwiek na drugim człowieku, a nawet dłuższe opieranie się na nim - nawet jeśli jest to najlepszy człowiek, jakiego znamy. Szukanie zaspokojenia naszej potrzeby miłości, akceptacji u ludzi jest podobne do prób zaspokojenia pragnienia na suchym stepie. Może w ten sposób zdobędziemy namiastkę wystarczającą na krótki czas, ale szybko "wyschniemy", bo nie będzie to prawdziwe zaspokojenie prawdziwego pragnienia. Pragnienia, które u każdego z nas jest nieskończone - dlatego wypełnić je może tylko nieskończony Bóg. 

tree 2747118 1920

Módlmy się dziś za nas, żebyśmy nie żebrali u ludzi o miłość i nie udawali sami przed sobą, że wystarczą nam ewangeliczne strąki ludzkiego zainteresowania. Prośmy Boga, żeby uczył nas czerpać z Jego nieskończonej miłości i stale owocować.