Drukuj
Kategoria: Dobre Słowo

Dobre Słowo 26.04.2017r. – środa w II Tygodniu Wielkanocy

Dz 5,17-26; Ps 34,2-9; J 3,16; J 3,16-21

Więcej światła, czyli może nie martw się za Boga

            Duchu Święty, otwieraj nas, abyśmy odblokowali się na przepływ łaski, przepływ sił, przepływ miłości, która z tego słowa chce się w nas zrodzić. Działaj, Duchu Święty.

            Są ponoć bakterie, które znikają, jeśli są poddane działaniu światła. Dziś Jezus mówi o świetle będącym symbolem istoty Boga, świetle potrafiącym rozproszyć ciemności.

Święty Paweł powie do jednej ze wspólnot, którą założył: jesteście synami, córkami dnia - światła. Kto chodzi w świetle, ten się nie potknie. Światło, czyli otwartość na źródło, otwartość na miłość, której Bóg nie skąpi, którą Bóg codziennie, jak mówi Księga Lamentacji, odnawia. Przedziwne, że dla Pana Boga nie ma żadnego problemu. On „budzi się rano i wie, co ma robić” - posyła miłość, przebacza, podnosi, wyciąga ze słabości, wyprowadza z grzechów – to jest Jego frajda, Jego pasja. Bóg właśnie tak się przedstawia. On wie, co ma robić.

Papież Franciszek przypomina: Bóg nie męczy się przebaczaniem. To my się męczymy, to my stawiamy granice. U Boga jest jak w pewnych ofertach: No limits - bez ograniczeń! Tak ukochał Bóg i kocha! Zawsze! Dziś posyła Syna w mocy Swojego Ducha, posyła ten ogień.

Święty Paweł, który odwołuje się do symboli światła czy ognia, podaje też taki wniosek: Przecież my nie rozważamy tego słowa, żeby teoretyzować, tylko by znaleźć zachętę i praktyczny przykład. Kiedy ktoś cię przeklina, kiedy ktoś depcze ci po piętach, kiedy ktoś ci złorzeczy, odpowiadaj błogosławieństwem. Dlaczego? Bo wtedy gromadzisz nad nim węgle rozżarzone. Jakie jest zadanie węgli? Zniszczyć tego człowieka? Nie. Mają wypalić jego złe uczynki. Ten ogień ma wypalać w nim zło i dostawać się do tego, co jest w jego sercu najgłębiej, co zostało przygniecione złem. Światło ma rozpraszać ciemność w tym człowieku.

O własnych siłach tego nie zrobimy, więc trzeba zaczynać od kolan, od spotkania z łaską, a nie od swoich postanowień. Co sobie człowiek w głowie postanowi, to do skutku nie doprowadzi. Co Bóg da, to zostanie zrealizowane. Jeżeli to jest Jego wola, kto Mu się sprzeciwi? Wcześniej czy później światło pokona bakterie zła, byleby pozwalać, aby ogień, który posyła Bóg, był przekazywany najpierw swojemu sercu. Drugiego człowieka nie da się kochać inaczej, jak tylko tak, jak się kocha siebie. Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Jeśli ktoś nie kocha siebie tak, jak kocha go Bóg, to drugiego człowieka też nie będzie kochał. Bóg nie chce charytatywnej miłości, ale wzajemnej.

Dziękujmy Panu, że Jego zapał i miłość to nie jest kwestia historii jakiegoś krzyża.To jest to t e r a z, do którego mamy zaszczyt przychodzić u źródeł, czyli w Eucharystii, gdzie Bóg jest „najbardziej zagęszczony”. Dziękujmy Panu, wsłuchani w słowo, które mówi nam dzisiaj psalmista: Spójrzcie na Niego, nie na swoje słabości i na problemy z mężem, żoną, wnuczką, z kimkolwiek innym, ze swoim grzechem. Spójrzcie na Niego, nie grzebcie w grzechach. Jeśli człowiek ma spojrzeć na grzechy, to tylko w jednym celu - by je natychmiast wyznać Bogu. Jeżeli ma spojrzeć na trudności, to nie po to, żeby zrobić z nich bóstwo i próbować im oddawać hołd, planując jak pokonać tę trudność, tylko dostrzec Boga.

Powiedz twojemu problemowi, że masz Boga, a nie gadaj z problemem. Spójrzcie na Niego. Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan. Niech inni, patrząc na was, też kosztują, niech nie mają wątpliwości, po co słuchacie tego słowa.

Ksiądz Leszek Starczewski