Drukuj
Kategoria: Dobre Słowo

Dobre Słowo 8.04.2017 r. sobota w V Tygodniu Wielkiego Postu

Ez 37,21-28; Ps: Jr 31,10-13; Ez 18,31; J 11,45-57

Marzenia ściętej głowy?

Duchu Święty, spraw, abyśmy wsłuchali się w Twoje słowo.

Gdy czasem chcę coś komuś powiedzieć, ale rozmowa nie klei się, siadam naprzeciwko tej osoby, patrzę jej w oczy i mówię: Przepraszam, mógłbyś posłuchać?! Zdaje się, że ze słowem Pana i Jego podejściem do nas w naszym rozgadaniu czy w rozmilczeniu, zobojętnieniu, rozproszeniach jest podobnie. Pan staje naprzeciw nas, siada, patrzy głęboko w oczy serca i mówi: Przepraszam, mógłbyś Mnie posłuchać?

Dziś przez proroka Ezechiela dzieli się ze swoim ludem tym, jak On widzi to, co lud przeżywa. Zostawmy na chwilę warstwę historyczną, odejdźmy od sytuacji ludu izraelskiego, która nie jest ciekawa - mówiąc bardzo delikatnie. Spróbujmy znaleźć w tej wypowiedzi i rozmowie Pana z ludem sens duchowy i siebie jako ten lud, historię swojego życia, ludzi z którymi jesteśmy i wydarzenia. To mówi Pan Bóg: Oto wybieram cię i zbieram ze wszystkich stron i prowadzę do twojego kraju. Tak, bo trzeba nas ciągle każdego dnia wybierać i Pan jest gotów to robić. Każdego dnia chce nas wybierać i zabierać z tych miejsc, w których się rozproszyliśmy, w których jesteśmy rozbici, i prowadzić nas do naszego kraju. A naszą ojczyzną jest kraj darmowej miłości, którą bez obaw przyjmuję i przekazuję oraz sam widzę, jak ona zmienia moje podejście do siebie samego, do innych ludzi, do Boga i jak zmienia innych przy mnie, jak pozwala się rozwijać.

Pan mówi, że chce uczynić jednym to, co we mnie jest rozbite: dążenia ciała, ducha, myśli, czyny, słowa. I chce dać jednego króla, Kogoś, kto będzie królował w miłości, da udział w swoim królestwie bez żadnego podziału i względu na osoby. Nie będziesz się kalał swoimi bożkami i wstrętnym kultem, i wszelkimi odstępstwami. Uwolnię cię od wszystkich wiarołomstw, którymi zgrzeszyłeś, oczyszczę cię i będziesz moim ludem, będziesz moim, Ja zaś będę twoim Bogiem.

Można odłożyć tę duchową próbę interpretacji tekstu na bok i powiedzieć, że to są marzenia ściętej głowy. I tak zazwyczaj nasze myślenie, ludzka logika oraz konsekwentnie działający w nas grzech zniekształcający to, co mówi i jaki jest Bóg, tak nam będzie podpowiadać. Można spojrzeć na to właśnie jak wkroczenie w rozmowę, która idzie w różne strony, Kogoś, kto chce ją dalej poprowadzić i ma moc do tego, żeby tak się stało. Tak Bóg proponuje, żebyśmy zrobili.

Panie, Ty wiesz, że urodziliśmy się w grzechu, nasiąkliśmy grzechem: Jako grzesznika poczęła mnie matka, i że kraina miłości, z której nas zamarzyłeś i stworzyłeś, została dla nas przez grzech krainą bardzo odległą. I Ty jesteś świadomy tego, Panie, że każdego dnia na nowo masz nas wybierać i wybierasz, zbierać z miejsc, w których rozproszyliśmy się, rozbił nas grzech. Chcesz prowadzić nas do kraju, którym jest niebieski dom, pełnia zbawienia, gdzie nikt nie boi się miłości, tylko z ochotą, z całą otwartością ją przyjmuje, przekazuje i widzi, jak ona działa.

Daj nam, Panie, abyśmy poszli za tym słowem i odkryli, że Ty nie robisz tego jeden raz, tylko codziennie – jak mówi Księga Lamentacji – bo przecież codziennie odnawia się Twoja miłość. Teraz też!

Ksiądz Leszek Starczewski