Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

Dobre Słowo 23.02.2017 r.czwartek Wspomnienie św. Polikarpa, męczennika

Syr 5,1-8; Ps 1,1-4.6; Mk 9,41-50

Drobiazgi... No i co z tego, że to już słyszałeś?

            Duchu Święty, daj nam dobrze odczytać słowo. Święty Augustyn ostrzega: Jeżeli czytasz Pismo Św. i nie odkrywasz Boga, który jest miłością, to znaczy, że źle je czytasz. Daj nam odkryć to, co Bóg - mądra Miłość, ma nam do powiedzenia.

            Życie rzeczywiście składa się z drobnych spraw, ale wcale drobne nie jest. Jeśli się lekceważy drobiazgi, to - wcześniej czy później - zlekceważy się wielkie sprawy. Drobne jest speszenie, spojrzenie tworzące pierwsze zręby relacji. Drobne są kroki potrzebującego zachęty, żeby go wyciągnąć z czegoś, co go pozamykało. Nieraz już mówiliśmy, cytując panią generałową Zamojską: Życie składa się z drobiazgów, chociaż drobiazgiem nie jest.

            W jednej z parafii naszej diecezji w wakacyjną sobotę było wiele ślubów. Nazwiska nowożeńców zapisano na obu stronach kartki organizera. Odbyły się śluby z pierwszej strony, wszystko pozamykano, a tu przychodzą ludzie na kolejną ceremonię. Kościelny przerażony - księży nie ma. Przypomniał sobie, że jest tylko kapłan przebywający w parafii gościnnie. Poprosił go do kościoła, żeby pobłogosławił miłość tej ostatniej pary młodej. Po zakończonej uroczystości przyjechał ksiądz proboszcz i stwierdził, że odbyła się niezgodne z prawem. Błogosławić małżeńską miłość w sposób ważny i godny może ksiądz, który ma do tego upoważnienie. Tak ważna jest sprawa sakramentu małżeństwa. Jeżeli ksiądz nie dostarczy zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego w ciągu pięciu dni, grozi mu grzywna albo nawet więzienie. Tak mówią przepisy. Ktoś powie: Głupie przepisy. Nie. One mówią o ważności tego związku.

            Ksiądz proboszcz udał się więc do tego małżeństwa i przedstawił sprawę: Trzeba powtórzyć ślub. Wtedy odezwał mąż: To znaczy, że nieważne? To dobrze, bo stwierdzam, że to nie jest dla mnie związek. I dzięki temu życie jednej i drugiej osoby się ocaliło. Drobna rzecz - ktoś powie - przepis prawny.

            Dlaczego dziś o tym mówię? Jezus, używając tak drastycznych przykładów, chce zwrócić naszą uwagę na tę istotną sprawę - na drobne rzeczy. Dbaj o drobiazgi. Zauważysz, że masz już złe spojrzenie - odetnij się od niego. Łap zło w zanadrzu. Miłe są złego początki - bądź czujny. Podobnie jest z dobrem. Gdy się dobro pojawia, niektórzy mówią: Nic z tego nie będzie! Gdzież tam się utrzyma? Rzuć to! Drobiazgi...

            Gdybyśmy spróbowali uczciwie spojrzeć na kłótnie, niejedna i niejeden z nas zobaczyliby, że można było ich uniknąć, gdyby się nie zlekceważyło jednej czy drugiej drobnej rzeczy. Nie chodzi o przekonanie, że zawsze da się uniknąć. Nie, bo my jesteśmy ludźmi. Bóg nie robi problemu z tego, że się gubimy. Ważne jest wyciąganie wniosków. Rozwód cywilny przecież nie zaczyna się w momencie wydania dokumentów rozwodowych. On się zaczął wcześniej, tylko tego małżonkowie nie zauważyli.

Ktoś kogoś zgasił w momencie, kiedy budziło się w nim pragnienie, żeby zrobić coś dobrego. Nie daj się zgasić. Jeśli nie umiesz pomóc komuś żyć, przynajmniej pozwól mu żyć. Pozwól mu na inne poglądy. Nie lekceważ, nie daj się zgasić i nie gaś. Nie wiesz, jak pomóc? Czasem milczenie jest bardzo dużą pomocą. Stąd taka przejaskrawiona mowa Jezusa. Zbyt wiele spraw lekceważymy i dlatego tyle zgryzot mamy i dlatego tyle frustracji dziś przeżywamy. Tak to czasem bywa.

            Autor pierwszego czytania też nam mówi o takich prostych rzeczach. Nie polegaj na swoich bogactwach. Teraz masz znajomości, dobry humor, talenty - to wszystko jest darem. Pamiętaj o tym, bo twoja wartość nie jest w tym, że masz ten dar. Niektórzy myślą, że jeśli coś dobrego zrobią, to znaczy, że mają wartość. Jeśli go ktoś pochwali, to ma wartość. Miło, gdy ktoś zauważy, ale częściej w życiu bywa, że ktoś nie zauważy twojego dobra. To co, dobry nie jesteś? Nie w tym, co masz, jest twoja wartość i nie w tym, czego nie masz, nie ma twojej wartości. Jest w tym, kim jesteś i masz się stawać.

Dzisiaj zachęceni jesteśmy do tego, żeby zwrócić uwagę na drobiazgi - szczególnie na te, o których mówimy: To jest przesada. Czasem trzeba przesadzić, by docenić, że życie składa się z drobiazgów, chociaż drobiazgiem nie jest.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.07.19 - Rekolekcje - Homilia 8 (27)
2020.07.19 - Rekolekcje - Homilia 8.mp3 (Formacja WDSIE 2019/2020)
19 lipiec 2020 19:57
2020.07.19 - Rekolekcje - Konferencja 12 (28)
19 lipiec 2020 19:52
2020.07.18 - Rekolekcje - Konferencja 11 (27)
19 lipiec 2020 00:33
2020.07.18 - Rekolekcje - Homilia 7 (28)
2020.07.18 - Rekolekcje - Homilia 7.mp3 (Formacja WDSIE 2019/2020)
18 lipiec 2020 15:27
2020.07.18 - Rekolekcje - Konferencja 10 (27)
18 lipiec 2020 15:25

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 635 gości oraz 1 użytkownik.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

704093
DzisiajDzisiaj104
WczorajWczoraj120
W tym tyg.W tym tyg.360
W tym mies.W tym mies.1983
WszyscyWszyscy704093

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji