Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

Dobre Słowo 25.10.2016 r.
Ef 5,21-33; Ps 128,1-5; Mt 11,25; Łk 13,18-21
Bez przerwy w /niewygodnych/ konkretach
    Dużo  zależy od mojego i twojego nastawienia. Może być tak, że na tę chwilę Bóg przygotował coś, na co czekasz i zazwyczaj tak jest, ale moje, czy twoje nastawienie w tym przeszkodzi. Co zrobić? Wołać Ducha Świętego.
    Duchu Święty, Ty chcesz przemawiać i trafiać do naszego serca. Ty się nie męczysz ani nie nużysz. Proszę Cię, przjdź z darem skupienia, abyśmy odebrali to, co dla nas osobiście przygotowałeś na tę chwilę, aby nie zwyciężyło w nas jakieś inne nastawienie.
    Trzy sprawy dzisiaj. Pierwsza to SOR – nieustanny dyżur. Pismo Święte często podkreśla prawdę, że Bóg się nie zdrzemnie, nie zaśnie, tylko czuwa nad swoim ludem. Ten nieustanny dyżur jest potrzebny. Jeśli chcemy poznać, czy Bóg wziął za nas odpowiedzialność, czy tylko dał nam życie i powiedział: A żyjcie, róbcie sobie co tam chcecie, Bóg ma czuwać - więc Bóg ciągle czuwa. Stąd także przekonanie o tym, że Matka Boża jest na nieustannym dyżurze, czyli jest Nieustającej Pomocy.
    Druga kwestia to ta, że życie składa się z drobnych gestów, posunięć i utkane jest takimi szczegółami, które wydają się być mało istotne - jak ziarenko gorczycy. Jednak z takich mało istotnych szczegółów albo zrodzą się wielkie przyjaźnie, wielkie miłości, albo z tych przegapionych, niezauważonych, lekceważonych ziarenek gorczycy, które można pomylić z ziarenkiem piasku,  zrodzą się wielkie nienawiści i wielkie rozczarowania.  Stąd druga, bardzo istotna prawda, o tym ziarnku gorczycy, o tym zaczynie. Od czegoś się zaczyna. Od czego ma się zacząć? Od rzeczy wydawałoby się nieistotnych.
    Słowo Boże zachęca, abyśmy nie lekceważyli szczegółów. Tam gdzie machnę ręką na coś, co wydaje mi się nieistotne, mogę zlekceważyć wielką miłość, przyjaźń, wielką pomoc, dyżur Boga.
    I trzecia, ostatnia kwestia. Nie bez przyczyny są chłopcy i dziewczyny. Nie bez przyczyny Bóg tak utkał nas szczegółowo, że jedna i druga płeć stanowią razem całego człowieka i mają się nawzajem uzupełniać. Lekceważenie cech męskich skończy się tragedią dla kobiety i dla mężczyzny. Lekceważenie cech żeńskich doprowadzi do rozpadu mężczyzny i kobiety.
    Święty Paweł, zdając sobie sprawę z tego, że ten damsko - męski układ nie jest przypadko, porównuje działanie Chrystusa wzglądem Kościoła do działania męża względem żony. I podaje: Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła. Tak jak Chrystus dba o Kościół, gdyż oddał całe życie, tak mąż ma dbać o żonę. A ponieważ facetom często brakuje tych argumentów w odniesieniu do innych ludzi, bo nie mają tak rozwiniętego zmysłu empatii i wyczucia, jak kobiety, dlatego Święty Paweł idzie po bandzie i mówi: Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała. Chyba, że ktoś zaburzony.
    Odnoście się z szacunkiem i troską do siebie nawzajem, żeby te cechy się uzupełniały. Szczegóły, na które facet często nie zwraca uwagi, mogą być przyczyną lekceważenia tego, co kryje w sobie bogactwo kobiety. Zbijanie się i uważanie, że chłopak to prostak, może doprowadzić do tego, że minie się to szczęście, które Bóg przez niego tobie, jako dziewczynie, przygotował.
    Słuchając dziś tego słowa, spróbujmy odkryć, że Bóg czuwa nieustannie, ma dyżur 24 godziny na dobę. Szczegóły są ważne, aby ich nie lekceważyć, nie przegapić. A jeśli się przegapi, to trzeba wrócić do tego, co w szczególe było ukryte, w zalążku, bo od czegoś coś się musi zacząć.
    I ostatnia kwestia. Pan Bóg tak działa, jak chce.
    Jedna ze znajomych miała straszną trudność w relacji z kimś, z kim miała się związać  na całe życie. A ponieważ, jak twierdziła, nie miała dobrego kontaktu  z Panem Bogiem, więc nasze rozmowy szły po linii tego, co ludzkie. Próbowałem też przemycać to, co Boże. W pewnym momencie ona oznajmia, że odmawia modlitwę pompejańską, czyli bardzo wysiłkową modlitwę różańcową. Kiedy ją kończyła, okazało się, że relacja z tym mężczyzną się rozpadła. Załamana powiedziała: Wiesz co, nie chciałam ci mówić, ale pomyślałam, że zaryzykuję, będę się modlić i zaczęłam od modlitwy pompejańskiej. Nawiasem mówiąc, to tak, jakby ktoś zaczął się uczyć na nartach w Alpach. I wiesz, co się takiego stało? On odszedł. Bóg cię wysłuchał - powiedziałem. Żeby ona mogła to odkryć - w pierwszej chwili powiedziała: Jesteś księdzem, musisz tak mówić - musiał minąć rok.  Okazało się, że był kimś kompletnie nie dla niej.
    Co to wnosi? Bóg czuwa, że właśnie dał jej odpowiedź i że od razu jej nie przyjęła. Jeśli związałaby się z tym mężczyzną, zepsułby jej całe życie, bo właśnie robi to teraz komuś innemu.
    Bóg czuwa. Nie lekceważ szczegółów. Miej z Nim kontakt i niekoniecznie oczekuj, że  da ci odpowiedź taką, jaką podpowiadają ci, często błędnie odczytywane, uczucia.
    Dziękujemy Ci, Panie, że czułość, uczuciowość Maryi nie ma w sobie nic z chorego dewotyzmu, że Ona twardo stąpa po ziemi i że gdy się bierze różaniec do ręki, to tak, jakby się Ją za rękę trzymało. Ona wskaże drogę, którą niekoniecznie od razu poznamy, ale to będzie ta właściwa droga, potwierdzająca, że Bóg czuwa nad swoim ludem - nad twoim i nad moim życiem także.
    Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.06.27 - konferencja - o. Krzysztof Czeczko (16)
28 czerwiec 2020 08:03
2020-06-18_Szkoła modlitwy_głosi o. Marcin Fizia OCD (19)
2020.05.28 - Homilia - ks. Marcin Boryń (23)
28 maj 2020 20:47

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 412 gości oraz 1 użytkownik.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

698158
DzisiajDzisiaj97
WczorajWczoraj126
W tym tyg.W tym tyg.734
W tym mies.W tym mies.347
WszyscyWszyscy698158

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji