Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

Dobre Słowo 21.10.2016 r. Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa

Ef 4,1-6; Ps 24,1-6; Mt 11,25; Łk 12,54-59

Zaraz, zaraz.. A Ty?

Duchu Święty, bardzo Cię proszę o łaskę pokory dla nas wszystkich, abyśmy przyjęli to słowo, które jest natchnione przez Ciebie, nie nastawiając się na formę, na Przepowiadającego, na nasze odczucia. Spraw, abyśmy sobie nie stawiali warunków - jeśli będzie łagodnie to przyjmę, a jeśli za ostro, to nie - tylko żebyśmy po prostu przyjęli, żebym ja przyjął to słowo.

Pan Jezus przychodzi znowu z mocnym uderzeniem. Nie chce złagodzić słowa. Mówi dziś do ciebie i do mnie, że jesteśmy obłudnikami. Do kogo On to mówi? Do tamtych tłumów? A do mnie nie mówi, że jestem obłudnikiem? I ciebie siostro, bracie i nas wszystkich nazywa obłudnikami. Mnie to nie pasuje: Panie Jezu, nie jestem takim obłudnikiem!. Ja Ci włączę telewizor i pokażę Ci gorszych. To jest często nasza reakcja! No ja trochę jestem takim obłudnikiem, ale wiesz co, znam innych. Ty się ciesz, że mnie jeszcze masz. On się cieszy, że mnie ma, ale mi mówi dziś, że jestem obłudnikiem. I dlaczego to mówi? Bo kocha! Mogę nie dostrzegać takiej prawdy i ty, droga siostro, drogi bracie także.

A o co chodzi z tą obłudą? Potrafię walczyć o swoje i rozpoznawać, co mi służy, a co nie. I innych potrafię pouczać, jestem w tym mistrzem. Nie ma takiej drugiej, nie ma takiego drugiego w całych Kielcach, w całej Polsce – powiedziałbym - na świecie, jak ja. Pouczam innych, ale nie siebie samego, siebie samą.

Rzeczywistość jest dość jasna, jak mówi nam aklamacja przed Ewangelią: Tajemnice królestwa są bardzo proste dla ludzi, którzy tak mają za tak, a nie za nie. Potrafię rozpoznać, że muszę schować pranie, bo będzie zaraz lało albo że muszę kupić więcej wody, bo będzie upał. Jeżeli ja takie rzeczy potrafię rozpoznać – mówi Jezus – to królestwo Boże jest jeszcze prostsze. Stosuj się do słowa Bożego. Nie dyskutuj ze słowem Bożym. Stosuj się do niego. Dostałeś, dostałem Ducha Świętego, którego posłał Ojciec Niebieski przez Jezusa, Ojciec wszystkich ludzi, który – jak mówi św. Paweł – działa we wszystkich i we wszystkim. To jest proste, więc działa także w osobie, która nie pasuje do moich układanek. Przez nią też mi coś mówi.

W pierwszych wiekach Kościoła św. Cyprian zauważał, że wszyscy naokoło czują się atakowani. Mówili mu więc: Może my źle żyjemy tą Ewangelią? Nie, nie! My jesteśmy wybrani, święci, a ci wszyscy to wrogowie Kościoła. Cyprian odpowiada: Poczekajcie, co robicie? Czy wy teraz stosujecie Ewangelię? Przecież atakujecie tych ludzi. Czym się różnicie od wrogów Kościoła?

Zapytaj, co Bóg chce ci przez niego powiedzieć? Św. Paweł mówi tobie i mnie, że jesteśmy obłudnikami, kiedy tak nie robimy. Jestem obłudnym człowiekiem. Dlaczego? Bo jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich. Jeśli Bóg – Ojciec wszystkich - jest jeden, jeśli dał jednego Ducha, to stworzył także mojego wroga. Słońce Jego wschodzi i deszcz pada na sprawiedliwych i na niesprawiedliwych, na złych i dobrych. Jest jeden Ojciec. Dla Niego nie ma buddystów, muzułmanów, chrześcijan - są dzieci. Tak mówi św. Paweł, którego oskarżono o to, że chciał poganina wprowadzić do świątyni jerozolimskiej. Został on uwięziony, lecz zamiast się załamać: Boże, Boże, co ja zrobiłem?! Ja chyba coś złego zrobiłem?! Jejku, zepsułem całą Ewangelię, Bogu dziękuje. I jeszcze upomnienia oraz pokrzepienie pisze wtedy, kiedy go oskarżyli. No, ale mnie zostawiłeś, Panie. Proszę bardzo, ja Ci tu służę, a teraz siedzę w lochu, w więzieniu. Jeśli żyjesz zgodnie z prawdą, będziesz miał wrogów. Jeśli idziesz do Źródła, dostajesz śmieciami w twarz. Przecież to jest proste. I dostajesz siłę.

Jak ona mogła mi tak powiedzieć?! Powiedziała ci tak, bo Bóg cię kocha. Nie, nie, proszę księdza, to ksiądz przesadził, bo ksiądz nie wie, co ona mi powiedziała. Nie muszę wiedzieć. Jeśli cię zabolało, to po to, żebyś zapytała Boga, co tobie i jej, jemu chciał przez to powiedzieć. I Pan daje do tego siłę. Otrzymasz błogosławieństwo od Niego, jeśli twoje, moje myślenie będzie szło w tę stronę. Uznam, że są obłudne miejsca w moim sercu. I chodzi naprawdę o grosze, o drobiazgi, bo od nich się wszystko zaczyna: Czepiasz się szczegółów! Łapiesz za słówka! Bogu dzięki, gdyż od tego się wszystko zaczyna.

Daj nam, Panie, łaskę spojrzenia w prosty, biblijny sposób na to, co dzieje się w naszym życiu.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.06.27 - konferencja - o. Krzysztof Czeczko (16)
28 czerwiec 2020 08:03
2020-06-18_Szkoła modlitwy_głosi o. Marcin Fizia OCD (19)
2020.05.28 - Homilia - ks. Marcin Boryń (23)
28 maj 2020 20:47

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 501 gości oraz 1 użytkownik.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

698160
DzisiajDzisiaj99
WczorajWczoraj126
W tym tyg.W tym tyg.736
W tym mies.W tym mies.349
WszyscyWszyscy698160

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji