Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

14 Lis 2020;
09:00AM -
Spotkanie formacyjne na Wesołej

Dobre Słowo 10.10.2016r. poniedziałek w XXVIII Tygodniu Zwykłym

Ga 4,22-24.26-27.31-5.1; Ps 113,1-7; Ps 95,8ab; Łk 11,29-32

Ku wolności

            Święty Paweł nie rozpieszcza Galatów i bardzo emocjonalnie, wyrażając swoją troskę o to, aby dochowali posłuchu wierze, idzie dzisiaj jeszcze dalej. Odwołując się do słowa ze Starego Testamentu, do Abrahama i dwóch jego synów - Izaaka, poczętego z wolną Sarą, oraz Izmaela, którego ma z niewolnicą Hagar, apostoł przypomina, że Chrystus wyswobodził nas ku wolności, nie ku zniewoleniu. Abstrahując od osobistych historii życia Hagar i Sary, Paweł posługuje się alegorią, używa pewnego symbolu, porównania. W tym kontekście próbuje obudzić w Galatach świadomość tego, że mają iść ku wolności i w niej odnajdywać się przy Chrystusie. Gdyby było inaczej, takiego życia nie dałoby się wytrzymać.

            Maryja, która rozpozna w Kanie Galilejskiej brak wina, zdaje się mówić: Słuchaj, oni nie mają radości z wiary, radość wyczerpała się im. Takie pytanie stawiam sobie i tobie: Czy ty jesteś wolny w swojej wierze? Czy ja jestem wolny w swojej wierze, w kapłaństwie, w którym Jezus daje mi udział? Co odkrywam? To, że coraz bardziej wolnym w nim jestem i chcę tego. Wolność jest do zdobywania każdego dnia i to może sprawiać ogromną frajdę.

Był czas, kiedy pojmowałem wolność jako ucieczkę od kapłaństwa. Mordowałem się kapłaństwem tam, gdzie nie angażowałem się w kapłaństwo Chrystusa. Był taki moment, kiedy pomyślałem, że najlepsze, co zrobię dla kapłaństwa, to z niego zrezygnuję. Pan musiał we mnie zadziałać cierpieniem, skruszyć moje serce, żebym odkrył, iż jestem wolny wtedy, kiedy zostaję przy Nim.

W naszej wierze mamy być wolni. Gdzie Duch Pański, tam wolność. Słowo mówi, że ku wolności nas Chrystus wyswobodził. Wolności szukajmy, błądźmy w wolności, w wolności upadajmy, w wolności wracajmy. Cel jest jeden – pełnia zbawienia.

Ksiądz Leszek Starczewski

Załącznik:

Zapis rozmowy Księdza Leszka Starczewskiego z Księdzem Marcinem Boryniem

Ks. Leszek: Księże Marcinie, czy jest Ksiądz wolny w swoim kapłaństwie?

Ks. Marcin: Tak.

Ks. Leszek: To znaczy, że jeśli ksiądz odszedłby z kapłaństwa, to Bóg przestaje księdza kochać?

Ks. Marcin: Nie.

Ks. Leszek: To czemu ksiądz zostaje, jeśli będzie kochał, gdy ksiądz odejdzie?

Ks. Marcin: Ponieważ sadzę, że to jest moje powołanie, mój wybór. Tak chciałem i to, co chciałem realizuję. Mamusia mi nie kazała przyjść do seminarium, tatuś też nie nalegał. To mój wybór- indywidualny. Jest taki czas w życiu, że trzeba tego wyboru dokonać. Teraz albo w prawo, albo w lewo. Starałem się iść w prawo. Jestem księdzem. Daj Boże jak najdłużej, do końca życia i na wieki, amen. Raczej nie mam zamiaru zmieniać swojego zdania.

Ks. Leszek: Czytamy dziś w słowie, że jesteśmy dziećmi Sary, a nie niewolnicy. Jesteśmy wolni, ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Co ksiądz Marcin powiedziałby osobom, które czują się zniewolone w wierze, że muszą coś robić?

Ks. Marcin: Przede wszystkim, żeby zastanowili się, co chcą w życiu. Jesli mam cel, to wiem, którędy mam iść. Gdy już ten cel sobie obiorę, nie oglądam się wstecz i nie zastanawiam, czy może inna droga byłaby właściwa. Znajdziesz cel, to łatwiejszy jest wybór.

Ks. Leszek: A jeśli nie znajdują?

Ks. Marcin: Jeśli nie znajdują celu, to jest większy problem. Czasami jest tak, że jesteś na rozdrożu. Znam takich trzydziestoparolatków, którzy zastanawiają się, czy iść do kapłaństwa, czy do małżeństwa. Dramat.

Ks. Leszek: Skreśleni?

Ks. Marcin: Nie. Nie skreśleni, tylko może to ich droga. Nie wiem. Nie potępiam, ani nie oceniam, bo może rzeczywiście to jest taka droga, która w pewnym momencie jakoś im się bardziej wyklaruje. Im wcześniej odkryję jakiś cel w swoim życiu , im wcześniej podejmę jakieś działanie, tym większą mam perspektywę. Im młodszy jestem, tym mam większe możliwości. Im jestem starszy, tym bardziej mi się to zawęża, wtedy już na wiele rzeczy jest za późno.

Ks. Leszek: Chociaż Mojżesz miał osiemdziesiąt i go złapał dopiero.

Ks. Marcin: To nie znaczy, że w wieku starczym nie mogę iść za powołaniem, jak najbardziej. Czasami człowiek w późnym wieku odkrywa swoje powołanie. Natomiast, gdy jestem młodszy, mam większe możliwości. Znaleźć cel. Jeśli nie potrafisz znaleźć celu, zacznij się modlić, proś Pana Boga, pytaj ludzi, zastanów się, co jest twoją pasją, co lubisz robić, co masz robić. Te wszystkie czynniki trzeba brać pod uwagę. W pewnym momencie trzeba się zdecydować. Chłopak może chodzić z dziewczyną latami, ale musi przyjść taki moment, kiedy się oświadczy jej i powie: „Chce być z tobą całe życie”. Jeśli to się będzie przedłużało na wiele lat, to w końcu dziewczyna powie: „Z takim typem, który nie jest zdecydowany, to ja nie chcę chodzić. Znajdę gościa, który będzie wiedział, o co chodzi”. Sądzę, że chodzi o odnalezienie tego celu, jak najszybciej, nie z pośpiechem, tylko z takim rozsądkiem, żeby wiedzieć, co się chce w życiu robić.

Ks. Leszek: Chcemy być wolni, bo w naszej wierze mamy być wolni. Gdzie Duch Pański, tam wolność. Słowo mówi, że ku wolności nas Chrystus wyswobodził. Wolności szukajmy, błądźmy w wolności, w wolności upadajmy, w wolności wracajmy. Cel jest jeden – pełnia zbawienia.

Ks. Marcin: Błądźmy w wolności. Ksiądz Pawlukiewicz kiedyś powiedział: „ jesli się nie wychylisz, nie spróbujesz, to nie doświadczysz”. Można być w takim bezpiecznym miejscu, pod skrzydłami mamusi, ale nie zobaczyć świata całego. Trzeba wyjść.

Ks. Leszek: To jest tak, że Pan Bóg pozwala nam doświadczyć pewnych rzeczy, także zniewoleń, żeby nie było tak, że w dzień sądu staniesz przed Bogiem i powiesz: „Ale mnie nie pozwoliłeś”. Pozwolił ci. Uczysz się wolności także przez to, że robisz i popełniasz głupstwa.

Ks. Marcin: Te głupstwa czasem się przydają, bo później okazuje się, że gdy człowiek popełni błąd, to później wie, czego unikać, albo wie, przed czym innych chronić.

Słowo

2020.10.17. - Homilia - ks. Marcin Kowalski (11)
17 październik 2020 18:44
2020.10.17. - Konferencja - ks. Marcin Kowalski (19)
17 październik 2020 18:42
2020.10.8. Homilia - ks. Rafał Dudała (47)
08 październik 2020 20:33
2020.10.1. Homilia - ks. Rafal Dudala (35)
02 październik 2020 00:15
2020.09.24. Homilia - ks. Rafał Dudała (54)
24 wrzesień 2020 21:05

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 436 gości oraz 1 użytkownik.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

721182
DzisiajDzisiaj144
WczorajWczoraj251
W tym tyg.W tym tyg.1235
W tym mies.W tym mies.5192
WszyscyWszyscy721182

logowanie