Nieużywający rozumu Dobre Słowo 6.10.2016 r. czwartek w XXVII Tygodniu Zwykłym

posted by: MadeinHeaven
Poprawiono: 06 październik 2016

Nieużywający rozumu

Jeśli mówisz, że dzisiaj nie widziałeś żadnego cudu w swoim życiu, jeśli ja tak twierdzę, to znaczy, że jestem ślepy, a nie, że cudów nie ma.

Dobre Słowo 6.10.2016 r. czwartek w XXVII Tygodniu Zwykłym

Ga 3,1-5; Ps: Łk 1,68-75; Dz 16,14b; Łk 11,5-13

Nieużywający rozumu

            Duchu Święty, dziękuję Ci, że przemawiasz i przynosisz moc, bo tylko głupstwo słowa ją niesie. Ty nas możesz otworzyć.

            W dzisiejszej aklamacji przed Ewangelią wołamy: Otwórz, Panie, nasze serca, abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

            Jeśli nas nie otworzysz, nie ma szans, żebyśmy się spotkali. Błagam Cię, pukaj do serca, aż się otworzy. Szukaj mi serca, aż je znajdziesz. Proś mnie miłością, jaką masz do mnie, a będzie mi dane spotkać się z Tobą.

            O, nierozumni Galaci! Któż was urzekł, was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego? Św. Paweł musi tam krzyczeć na nich. Głupki! Przesada? Nieużywający rozumu! Nierozumni, czyli jacy? Nieużywający rozumu. Któż was urzekł? Co się z wami stało? Co wam padło na oczy? Was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego? Jaką cenę Jezus zapłacił - ukrzyżowany Jezus?

            Dzisiaj widzę właśnie obraz Jezusa, który jest ukrzyżowany. Co Pan słyszy ze strony złego ducha? Zepsułeś cały plan Ojca. Zostały tylko dewotki i jakiś gówniarz pod krzyżem. On musiał być bardzo kuszony. Obraz tego ukrzyżowanego Chrystusa, walczącego o łaski dla nas i w nas, nakreślono przed waszymi oczami. Tak? Za taką cenę zostaliście nabyci? Gdzie jest powiedziane, że za wasze uczynki, że wasze spowiedzi, że wasze uczestnictwa we mszy świętej? Chrystus został ukrzyżowany...

            Tego jednego chciałbym się od was dowiedzieć, jedno mi tylko powiedzcie, nieużywający rozumu, czy Ducha otrzymaliście na skutek wypełnienia Prawa za pomocą uczynków, czy też stąd, że daliście posłuch wierze?

            Uczynki wami rządzą? Jakie uczynki? Te, których dokonaliście i te, których wam się nie udało dokonać? Uczucia wami rządzą? Jakie uczucia? Przyjemne i przykre? To wami rządzi? To was zbawia?

            Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, który zaiskrzył u was, chcecie teraz kończyć ciałem? Czy Ten, który udziela wam Ducha i działa cuda wśród was… - ale ja żadnych cudów nie widzę! To jesteś ślepy, nie używasz rozumu. Przyjmij to bracie. To słowo też jest do ciebie. Jeśli mówisz, że dzisiaj nie widziałeś żadnego cudu w swoim życiu, jeśli ja tak twierdzę, to znaczy, że jestem ślepy, a nie, że cudów nie ma.

            Czy Ten, który udziela wam Ducha i działa cuda wśród was, czyni to dlatego, że wypełniacie Prawo za pomocą uczynków, czy też dlatego, że dajecie posłuch wierze? Jakiej wierze? Tym głupim słowom, które nic nie zmieniają w naszym życiu, bo to przecież te same słowa. Odpowiedzcie sobie na pytanie - mówi Paweł.

            Przecież tylu jest nieprzyjaciół we mnie, tyle różnych nieprzyjaznych sytuacji, uczuć, myśli, tyle nieprzyjaznych powinności… Co mówi psalmista? Da nam, że z mocy nieprzyjaciół wyrwani, służyć mu będziemy bez trwogi, w wolności dziecka Bożego, które jest kochane i które chce kochać.

            Że nas wybawi od wszystkich nieprzyjaciół i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą. Podobnie jak wybawił Jezusa z ręki tych, którzy Go nienawidzili pod krzyżem, tak wybawi ciebie. Bo ty jesteś Jego siostrą, jesteś Jego bratem.

            Otwórz, Panie, nasze serca i wargi, kiedy nie będziemy potrafili użyć naszej energii do tego, by pukać, by szukać. Pomóż nam odkryć, że nie dajesz nam zamiast ryby - węża, że mamy moc stąpania po wężach i skorpionach. Gdy Cię prosimy o jajko, nie dajesz nam skorpiona ( skulony skorpion przypominał jajko).

            Jeśli więc wy, choć źli jesteście, że z powodu natręctwa coś komuś uczynicie, o ileż bardziej Ojciec, który kocha, z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą.

            Jeśli twierdzisz, że nie umiesz prosić, przynajmniej uczciwie przyznaj, że to, co w tobie przeklina twoje życie, że niemoc do przełamania się w relacji do pewnych osób, też jest wołaniem do Boga.

Ksiądz Leszek Starczewski