Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

05 Gru 2020;
09:00AM -
Spotkanie formacyjne

Rz 6,19-23; Ps 1,1-4.6; Łk 12,49; Łk 12,49-53

To się da przekierować, czyli jak wpychać pychę

Duchu Ojca, Duchu Jezusa, do Ciebie w pierwszej kolejności się zwracamy, bo tylko Ty możesz wprowadzić nas w tę bliskość, która zbawia, oczyszcza, uświęca, która sprawia, że idąc ku niebu, mocno stąpamy po ziemi. Przyjdź, Duchu Święty.

Jeśli chodzi o gorące pragnienia, to na Jezusa zawsze można liczyć. U Niego zawsze są na najwyższych obrotach. To dobra nowina dla nas, że Jezus deklaruje się, że przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął. Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Dobra deklaracja i dobra nowina z tej deklaracji dla nas wypływa z tego względu, że nasza kondycja jest bardzo ograniczona, nasz zapał słomiany, nasze postanowienia chybione, nasze obietnice niespełniane, a Jego zapał zawsze jest gorący, Jego postanowienia zawsze związane są ze zdecydowaniem, On dopnie swego, Jego obietnice się spełniają.

Taki jest Jezus. Taki nas dzisiaj wita i taki do nas wychodzi, szczególnie może do tych spośród nas, którzy są zbytnio skupieni na sobie, na swoich sukcesach, upajają się wizją siebie; bądź na swoich porażkach, kiedy dobijają się punktowaniem tylko złych rzeczy i nie widzą siebie tak, jak widzi ich Jezus. Z takim przekazem dzisiaj przychodzi do nas. Z tą siłą i z tym ogniem do nas przychodzi i Jemu trzeba zawracać głowę. On prosi się o to, żeby nieustannie i wciąż do Niego się zwracać.

Nasza pycha sprawia, że nie chcemy tego robić. Jaka pycha? Ta, która albo nas winduje, albo dołuje. Ta, która nas dołuje mówi: Nie, ileż można, to bez sensu, to nic nie zmieni. To jest pycha. Trzeba nazwać po imieniu to robactwo, ten nowotwór, który nas trawi, kiedy pycha objawia się w takich myślach. To jest właśnie pycha. Jezus mówi: Wpychaj się we Mnie! Wpychaj się w relację ze Mną! Przepychaj się, przekrzykuj to, przetrzymaj to, co w tym momencie nie gra na tych obrotach, na których jesteś i bądź przy Mnie.

Święty Paweł, który z własnego doświadczenia zna te klimaty, posługując się przykładem – ze względu na przyrodzoną naszą słabość, naszą skłonność do łamania wiary, a nie pokładania wiary w Bogu – mówi: Słuchajcie, to się da przekierować. Jak oddawaliście członki wasze na służbę nieczystości i nieprawości, pogrążając się w nieprawość, tak teraz wydajcie członki wasze na służbę sprawiedliwości, dla uświęcenia. To się da przekierować.

Zniechęcenie, utrapienia, przeciwności, nerwy, gniew – to wszystko da się przekierować w stronę konstrukcji, a nie destrukcji, w stronę konstruowania takiego planu, który będzie mówił: Idę do Jezusa. Idę po Jego ogień, ja mam z Jego ognia zaczerpnąć. Jak długo tak mam robić? Do końca życia mam z Niego czerpać, mam oddychać. Ile razy mam otwierać usta i wciągnąć powietrze i wypuszczać, żeby żyć? Non stop. A duchowo, to jak? Tak samo.

Dziękujmy Panu, że Jego pragnienia są gorące i że tych pragnień ciągle chce nam udzielać. I prośmy, żeby pokazywał nam, kiedy pycha zakrywa nam Jego prawdziwy obraz i kiedy skupia nas na sobie, w przeróżnych stanach, także i obojętności, czy naiwności.

Panie, dziękujemy Ci, że Twój Duch do nas przychodzi, Twój Duch zajmuje się nami, Twój Duch chce nas ogarnąć, że chce przekierować te naturalnie budzące się różne energie w tę stronę, która będzie konstrukcją, która będzie niosła dobro.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020-11-19 - Homilia - ks. Miłosz Hołda (15)
19 listopad 2020 21:11
2020-11-12_Homilia - ks. Rafał Dudała (22)
12 listopad 2020 20:02
Adoracja 1. czwartek listopada - Akt Żalu (22)
Adoracja-akt zalu.mp3 (Formacja WDSIE 2020/2021)
11 listopad 2020 12:54
Adoracja 1. czwartek listopada - Akt Miłości (24)
Adoracja-akt milosci.mp3 (Formacja WDSIE 2020/2021)
11 listopad 2020 12:53
Adoracja 1. czwartek listopada - Akt Nadziei (16)
Adoracja-akt nadziei.mp3 (Formacja WDSIE 2020/2021)
11 listopad 2020 12:52

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 498 gości oraz 4 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

728380
DzisiajDzisiaj103
WczorajWczoraj205
W tym tyg.W tym tyg.308
W tym mies.W tym mies.5490
WszyscyWszyscy728380

logowanie