Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

Wj 23,20-23; Ps 91,1-6.10-11; Ps 103,21; Mt 18,1-5.10

Małe jest ważne

Panie, Ty ogromną moc kryjesz w prostych słowach, spraw, abyśmy się nie upajali Twoim słowem, ani też nim nie biczowali, ale dzięki Duchowi, którego posyłasz, przyjęli moc tego słowa w duchu łagodności, aby ono, zaszczepione w nas, mogło robić swoje, działać. A my, abyśmy temu towarzyszyli poprzez zaufanie, że w tej prostocie kryje się ogromna moc.

Małe jest piękne. Jest często pomijane, niezauważalne… . A dla Jezusa małe jest wielkie. On zwraca uwagę na małe, drobne rzeczy, bo z nich utkana jest nasza codzienność. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. (Łk 16,10)– powie Jezus w jednej z przypowieści.

A dziś, kiedy spór toczy się o to, co wielkie, ważne, istotne, nawet o to, co największe i tego, kto największy jest w królestwie niebieskim, Jezus przywołuje dziecko, stawia je przed nimi i mówi: Jeśli się nie odmienicie, jeśli wasze spojrzenie nie będzie zwracało uwagę na szczegóły, nie będzie uwzględniało tego, co nieporadne, co ledwie się tli, to nie wejdziecie do królestwa niebieskiego,to znaczy: nie wejdziecie w działanie tej mocy ukrytej w prostocie. Nie doświadczycie tej mocy,jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci. Czyli: odmiana w myśleniu i w postawach, w konkretach. Jeśli się nie odmienicie…

Tę prawdę Chrystus nam dziś głosi, a Kościół przytacza ją z racji wspomnienia świętych Aniołów Stróżów. Mała wielka prawda: Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, czyli każdy z nas ma takiego dobrego ducha, który otrzymał zadanie – i dlatego nazywamy go aniołem, bo anioł nie oznacza nic innego, jak tylko funkcję – po to, żeby imię Boga obecne w nim przez natchnienia mogło do nas trafiać. Tak mówi też Księga Wyjścia, jeżeli chodzi o istotę działania obecności anioła posłanego od Boga do nas: Nie sprzeciwiaj się mu… bo imię moje jest w nim. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Małe jest ważne! Małe jest wielkie!

Jest pokusa, która może się pojawić u tych z nas, którzy na skutek różnych trudności i rozczarowań w życiu, widząc kogoś, kto według nas jest naiwny, kto zaczyna coś, co my już przerabialiśmy i nam nie wyszło, stwierdziliśmy, że to nie tak, żeby tego kogoś źle potraktować. Jezus nawet powie wprost: Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych. Jest pokusa potraktowania go z pogardą i mówienia: Nawet nie próbuj! Ja już próbowałem! I można tak jednym, drugim, trzecim razem ulegając tej pokusie kompletnie poodcinać się od tych mocnych, silnych, Bożych natchnień, które utkane są z takich małych, czasem ledwo wyczuwalnych przynagleń, które także dzięki wstawiennictwu naszych świętych Aniołów Stróżów, posyła nam Bóg.

Prośmy Pana, abyśmy nie gardzili tym, co małe. Abyśmy korzystając z naszego życiowego doświadczenia i tych przykrych, rozczarowujących momentów, ale także i tych przyjemnych i mądrych, ciągle byli uważni i podchodzili do tego wszystkiego, co się pojawia może kolejny raz jako małe, już przerabiane w życiu, z otwartością dziecka zarówno w naszym myśleniu, jak i działaniu.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.09.19. Homilia - ks. Rafał Dudała (15)
19 wrzesień 2020 21:29
2020.09.10. Homilia - ks. Miłosz Hołda (7)
17 wrzesień 2020 21:10
2020.09.10. Homilia - ks. Rafał Dudała (17)
10 wrzesień 2020 21:10

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 516 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

714009
DzisiajDzisiaj192
WczorajWczoraj204
W tym tyg.W tym tyg.396
W tym mies.W tym mies.4886
WszyscyWszyscy714009

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji