Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

Ne 2,1-8; Ps 137,1-6; Flp 3,8-9; Łk 9,57-62

Decyzyjność

       Ciepła klucha nie odnajdzie się przy Jezusie. To znaczy: ten, kto do końca nie wie, czy tak, czy tak, czy może tak, a może jeszcze inaczej, nie odnajdzie mocy, jaką daje wiara w Jezusa. Nie odnajdzie.

       Dlatego pewnie dzisiaj, Jezus, kiedy jest zaczepiany w drodze przez kilku ludzi i pytany o rożne rzeczy, bardzo zdecydowanie mówi: Człowieku, podejmij decyzję!

        Zupełnie inaczej wchodzi się w życie – może już to zauważyliście – w różne sprawy, relacje, rozmowy z innymi ludźmi, jeśli podejmie się decyzję: tak, chcę. Ja chcę to zrobić. Bo jeżeli podejmę decyzję, to cokolwiek dzieje się w moim życiu, zupełnie inaczej zaczyna wyglądać. A jeśli nie podjąłem decyzji, to co się dzieje? Boże, to znowu to? Jezu, jeszcze ta mi wyskoczyła. Nie, to już w ogóle jest przejęcie. Bo nie podjąłem decyzji. A jeśli podjąłem decyzję – Aha, jeszcze to. To muszę uwzględnić. Z tą się nie dogadam. Po podjęciu decyzji wszystko staje się wyzwaniem, któremu jestem w stanie sprostać. Bo jeśli wiem, w którą stronę, jeśli wiem, gdzie, to cokolwiek dzieje się w moim życiu, ma mi służyć. To ja mam nad tym panować, a nie to ma panować nade mną.

       Dlatego ciepła klucha będzie miała ogromną trudność w odnalezieniu się przy Jezusie, w czerpaniu sił z wiary.

       Ale z drugiej strony, jeżeli ktoś odkrywa się jako ktoś niezdecydowany, to nie zostanie odrzucony przez Jezusa, bo punktem wyjścia w kontakcie z Jezusem jest zawsze szczerość. Mogę być na Niego zbuntowany, jeśli szczerze, mam Go bardzo blisko. Mogę w Niego wątpić, jeśli szczerze, mam Go bardzo blisko.

       Ale mogę być też zbuntowany dla lansu, dla wygody, dla ściemy. Na przykład: mogę nie modlić się, bo to wymaga przeorganizowania czasu. Mogę np.: zrezygnować z uczestnictwa w Eucharystii, bo łatwiej mi powiedzieć, że Kościół to mafia. Szczególnie w tych punktach, gdzie siostry pracują z dziećmi niepełnosprawnymi, to jest ogromna mafia. Więc mogę pewne rzeczy wyjmować jako ściema po to, żeby nie podjąć czegoś, co może dać mi coś więcej, niż tylko ta chwilowa, trwająca może zbyt długo, jakaś nużąca forma wysiłku.

       Więc jeszcze raz powtórzmy: Jeśli ktoś szczerze wątpi, jeśli ktoś szczerze nie wie, ale rozmawia o tym z Bogiem, jak mówi Księga Lamentacji wylewa swoje serce jak rzekę przed Bogiem, czy – jak mówi św. Augustyn – ocet, który w nim jest wylewa przed Bogiem, to Bóg wleje w to miejsce pokój. Bóg wleje w to miejsce miód. Bo nie da się wlać i dobrze kosztować miodu z octem. Najpierw trzeba coś wyrzucić. I rzeczywiście: przy Chrystusie i przy mocy, jaką daje wiara i nadzieja można się odnaleźć stopniowo.

       Ilu tu nas jest, każdy ma swój etap wiary i niewiary, nadziei i beznadziei, miłości i nienawiści. Tylko jeden Bóg wie, na jakim etapie jesteśmy i tylko jeden Bóg wie, jaka jest nasza wiara. Nawet my sami do końca tego nie wiemy. Kościół podchodzi do tego tak pokornie, w jednej z modlitw eucharystycznych za zmarłych mówi: Polecamy Ci zmarłych, których wiarę jedynie Ty znałeś.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.09.19. Homilia - ks. Rafał Dudała (15)
19 wrzesień 2020 21:29
2020.09.10. Homilia - ks. Miłosz Hołda (7)
17 wrzesień 2020 21:10
2020.09.10. Homilia - ks. Rafał Dudała (17)
10 wrzesień 2020 21:10

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 427 gości oraz 1 użytkownik.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

713995
DzisiajDzisiaj178
WczorajWczoraj204
W tym tyg.W tym tyg.382
W tym mies.W tym mies.4872
WszyscyWszyscy713995

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji