Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

Dn 7,9-10.13-14 (Ap 12,7-12a); Ps 138,1-5; Ps 103,21; J 1,47-51

Widziane podwójnie

Duchu Święty, tylko Ty wiesz jakiej mocy potrzebujemy, aby utrzymać się przy Jezusie, aby być w Jego obecności, przebywać z Nim, by przejmować Jego spojrzenie na nasze życie. Pozwalaj nam doświadczać tej mocy. Demaskuj także te stany, które próbują – na skutek słabości ciała, psychiki, ducha – odciągnąć nas od Ciebie, wykazać jakoby Cię nie było, jakby to chodzenie za Tobą było kompletnie nieproduktywne, bez sensu. Demaskuj w nas te stany i zbliżaj nas całym sercem, duszą, umysłem, ciałem, wszystkim; całych zbliżaj nas do Ciebie.

Dwa przenikające się światy: świat widzialny i niewidzialny. Technika przychodzi nam trochę z pomocą. Często to powtarzam w rozmowie z młodzieżą, że siedząc w klasie czy kaplicy nie widzimy przenikających nas w ilościach nieobliczalnych SMS-ów, różnych postów, różnych like'ów na Facebook'u, czegoś co jest nie do uchwycenia, jeśli nie ma się odpowiedniego urządzenia, a tym urządzeniem jest komórka, smart-fon, komputer – cokolwiek, co potrafi odczytać tę niewidzialną rzeczywistość. W kontakcie z Bogiem, z sobą samym jest także wiele rzeczy niewidzialnych, których nie da się przełożyć na jakiś inny język poza językiem pewnych symboli, czy poza wiarę. Wiarę w to, że rzeczywiście ten niewidzialny świat jest.

Jezus mówiąc dzisiaj do Natanaela, który jest zaskoczony tym, że został dostrzeżony przez Niego wcześniej, słyszy: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. (...) Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego. Tak. To te przenikające nas natchnienia, które wypraszają każdej i każdemu z nas ci, którzy nas strzegą, a pośród nich ta gwardia najbliższa, to komando, czyli Archanioł Michał, Gabriel i Rafał.

Aniołowie, w przeciwieństwie do istot materialnych, mają zupełnie inny ogląd rzeczywistości – jak mówił święty Tomasz z Akwinu. Oni, patrząc na daną osobę, danego człowieka, potrafią uchwycić jego naturę. Czyli: nie bazują na zasadzie pewnych domysłów, za pomocą pewnego powtarzania, pewnego wnioskowania, ale potrafią uchwycić naturę. Nie wiedzą wszystkiego o człowieku, bo tylko Bóg wie wszystko, ale znają skłonności, znają drogi, którymi człowiek może pójść, zostać poprowadzony. I właśnie aniołowie, którzy posyłani są od Boga to ci, którzy z niewidzialnej rzeczywistości próbują nam zmaterializować, przez różne natchnienia, dobro pochodzące od Boga.

Kiedy dziś zaproszeni jesteśmy przez Kościół, by dziękować Bogu za rzeczywistość świata niewidzialnego, to Pan także w nas chce umocnić wiarę w to, że ciągle jesteśmy w towarzystwie niebieskich przyjaciół, że ten kto wierzy nigdy nie jest sam. Jeśli pewnych rzeczy nie pojmujemy, czy czasem nawet nie włączamy tej komórki, aby odczytać SMS-y, to on gdzieś jest, on gdzieś "wisi w powietrzu", ten niebieski SMS, to niebieskie natchnienie.

To, że nie mówię w tej chwili Ojcze nasz..., nie znaczy że go nie umiem. On gdzieś jest. To nie jest kwestia silenia się na jakieś natchnienia czy na jakieś wnioski odczytywanie. Nie. To jest zaproszenie do tego, by prosić, by ta niewidzialna rzeczywistość, która jest obecna, oddziaływała na nas, aby nasi święci Archaniołowie, nasi święci Aniołowie, których Bóg posyła z konkretnymi natchnieniami, docierali do tych miejsc w nas, które stawiają i będą stawiały opór materii, opór niewiary. Abyśmy nie tylko bazowali na tym, co namacalne, zrozumiałe, ale coraz bardziej otwierali się na to, co wymknie się naszym dotykom i zupełnie nie będzie po linii logiki, jaka nam wydaje się słuszna.

Święty Michale Archaniele, święty Gabrielu Archaniele, święty Rafale Archaniele, dziękujemy za waszą obecność pośród nas, i dziękujemy za łaski, które od Boga pochodzą, a które dzięki Waszemu wstawiennictwu mogą stać się naszym udziałem także i w tej chwili.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.09.24. Homilia - ks. Rafał Dudała (34)
24 wrzesień 2020 21:05
2020.09.19. Homilia - ks. Rafał Dudała (35)
19 wrzesień 2020 21:29
2020.09.10. Homilia - ks. Miłosz Hołda (19)
17 wrzesień 2020 21:10
2020.09.10. Homilia - ks. Rafał Dudała (27)
10 wrzesień 2020 21:10

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 545 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

715803
DzisiajDzisiaj52
WczorajWczoraj263
W tym tyg.W tym tyg.832
W tym mies.W tym mies.6680
WszyscyWszyscy715803

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji