Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

1Tm 3,14-16; Ps 111,1-6; Łk 7,31-35

Niekapryśny Pan

Duchu Święty, Duchu Święty, Święty Duchu, wprowadź nas w przestrzeń Twojego działania. Daj nam światło, które rozproszy ciemności, rozeznanie, które pozwoli odrzucić to, co wyłącznie po ludzku chce spoglądać na życie i na tajemnicę Twojego działania od tego, co jest trwalsze niż wszelkie zmienności.

Oczywiste jest, że Jezus nie przychodzi, aby nas zabawiać, tylko zbawiać. Niejednokrotnie już to słyszeliśmy. Oczywiste, że zbawienie oznacza wyszarpywanie ze szponów, które w białych rękawiczkach, w poprzebieranych strojach, jak wilki w owczej skórze – tworząc atmosferę pewnego luzu, zbytniego nie przejmowania się – wiodą nas do przepaści. Ze szponów wilka w owczej skórze może zbawić i zbawia nas tylko Bóg. Po co nas wyrywa z tych szponów? Po to, żeby wziąć nas w swoje dłonie, w swoje ciepłe miłością, mądre siłą, dłonie.

Jezus przychodzi, aby objawić mądrość Ojca, która dla świata jest głupstwem. Bo przez głupie słowo, przez uniżenie się, przez hańbę krzyża, przez śmiech na sali jaki wywołał – konając na krzyżu wśród innych, mających inną wizję Boga – w ten sposób Jezus chce zbawiać, obdarzać pokojem.

Z czym się spotyka Jezus, gdy przychodzi? Ze zmiennością nastrojów, ze zmiennością opinii, ze zmiennością nastawień. Jak nieraz rozmawiamy na katechezie i pojawia się temat ludzkiej opinii, to widzę jak ci, którzy chcą myśleć, są otwarci, żywo reagują na taką prostą kalkulację, proste obliczenia. Jeżeli chcesz słuchać opinii ludzkiej, to pamiętaj, że będziesz strasznie zmienny. Bo których tych opinii ludzkich masz słuchać? Jakie kryterium masz przyjąć, gdy słuchasz ludzkich opinii? Jedni cię będą dołować, inni będą rozluźniać twoje samopoczucie.

Gdzie jest coś trwalszego, coś, co potrafi nie poddawać się zmienności, kaprysom, zmiennym nastrojom, zmiennym widzimisię, złym dniom, złemu samopoczuciu czy dobremu samopoczuciu? Gdzie jest coś, co jest constans, co, co jest trwałe? Co jest trwałe? Co jest constans? No właśnie. Opinia, prawda, mądrość, jaką przynosi Jezus.

Z kim więc mam porównać ludzi tego pokolenia? Z kim Jezus ma porównać ciebie i mnie? Z rozwydrzonymi dzieciakami, które same nie wiedzą, czego chcą. Mają za dużo w swoich sercach, swoich umysłach napakowane treści i sobie tak zmiennie, kołysząc się w nastrojach, raz chcą, żeby były zabawiane, raz chcą, żeby w ich użalaniu się nad sobą znaleźć kompanów, akceptację, a jak nie, to się będą obrażać, fochować.

Jezus nie podda się nastrojom i kaprysom oraz zmiennościom. Będzie bardzo konsekwentnie realizował dzieło wyrywania nas ze szponów złego, starego człowieka po to, żeby przekazywać nas w dobre ręce Ojca.

Ojcze, wręce Twoje powierzam ducha mojego (Ps 31,6) powierzam mój kościół, powierzam mojego odbiorcę Dobrego Słowa. W Twoje ręce.

Wszystkie dzieci mądrości przyznały jej słuszność, tej mądrości, jaką ma Bóg, która jest głupstwem dla twoich kaprysów, dla moich kaprysów, głupstwem dla świata, dla tych, którzy z uśmiechem na twarzy i w świetnym luzackim podejściu do wszystkiego nie widzą jak idą w wielką przepaść.

Jezu, Ty chcesz, abyśmy byli wolni, a nie luzaccy, odpowiedzialni, a nie niczym się nie przejmujący bądź wszystkim się przejmujący. Dziękujemy Ci za to, że nie dasz się zmanipulować naszym nastrojom, że żaden szantaż emocjonalny, żaden szantaż różnych naszych dramatów, osobistych czy rodzinnych, nie zmieni Twojego podejścia i Twojego celu jaki masz, Twojej misji. A jaka to jest misja? Zdobyć nas na wieki dla niebieskiego Ojca.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.09.19. Homilia - ks. Rafał Dudała (15)
19 wrzesień 2020 21:29
2020.09.10. Homilia - ks. Miłosz Hołda (7)
17 wrzesień 2020 21:10
2020.09.10. Homilia - ks. Rafał Dudała (17)
10 wrzesień 2020 21:10

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 491 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

714004
DzisiajDzisiaj187
WczorajWczoraj204
W tym tyg.W tym tyg.391
W tym mies.W tym mies.4881
WszyscyWszyscy714004

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji