Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

Lb 21,4b-9 (Flp 2,6-11); Ps 78,1-2.34-38; J 3,13-17

Co zrobisz jak nic nie zrobisz?

Duchu Święty, daj nam zaczerpnąć życia z tego słowa.

Pan Bóg uczy się nas, my uczymy się Pana Boga i tak już będzie aż do końca.

Czego uczy się Pan Bóg o nas? Uczy się tego, że mamy serce skłonne do niewierności: ich serce nie było Mu wierne. Że nie jesteśmy stali w relacji do Niego: w przymierzu swym nie byli stali. Że oszukujemy Go swoimi ustami: oszukiwali Go swymi ustami, kłamiąc Mu swoim językiem. Tego uczy się o nas Pan Bóg. Uczy się także tego, że kiedy doświadczamy przewrotności własnego serca, niewierności, szemrania i marudzenia, niedoceniania tego, że Bóg wychodzi naprzeciwko nam, kiedy doświadczamy w rzeczywistości, w bardzo praktycznych sytuacjach, swoich ograniczoności, kiedy wręcz wyjemy z bólu, kąsani przez własną głupotę, własną złość, własną niewierność, własną niestałość, wówczas jest ogromna szansa, że będziemy także chcieli uczyć się Jego, uczyć się Pana Boga.

A jaki jest Pan Bóg? No, jest to Pan Bóg, który jednak będąc miłosierny, odpuszcza winy, nie zatraca. Gniew swój często powściąga, powstrzymuje swoje wzburzenie. Bóg, który chce nam się objawiać, który chce, aby poznawać Go, właśnie jako Tego, którego mamy się uczyć ciągle i wciąż na nowo, jako zatroskanego o nasze zbawienie, czyli o pełnię naszego szczęścia, a nie doraźne, ugrane gdzieś, w jakiś modlitwach, ofiarach, postanowieniach, sprawy, rzeczy, interesy.

Kiedy podczas drogi lud stracił cierpliwość, zaczynają mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi, wybrzydzać dary Boże, nie doceniać ich, Pan zsyła na lud węże o jadzie palącym, które kąsały ludzi, tak że wielka liczba Izraelitów zmarła.

Zanim nastąpi to, o czym mówi następne zdanie: Przybyli zatem ludzie do Mojżesza, mówiąc: "Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Panu i przeciwko tobie, coś tam się pojawia. A co się pojawia?

Jeden z kaznodziejów zwraca uwagę na to, że Izraelici idący przez pustynię, są trochę podobni do misjonarzy ruszających na pustynię, gdzieś do Afryki, w jakieś niebezpieczne, ekstremalne warunki. Pierwszą rzeczą, której się uczą, to rozpoznawać zagrożenia. Skąd może wyjść skorpion? Gdzie się może pojawić wąż? Jak reagować, kiedy wąż cię ugryzie? Uczą się tego – praktycznych spraw.

Izraelici też byli w tym wszystkim zaprawieni. Oni naprawdę potrafili sobie radzić z tymi niebezpieczeństwami, bo się tego nauczyli. Więc co za problem pojawia się wtedy, kiedy węże o jadzie palącym kąsają ludzi, że oni przestają sobie z tym radzić? Co za problem się pojawia?

Autor natchniony mówi: Zesłał więc Pan na lud węże o jadzie palącym. Nie pomogły dotychczasowe sposoby, sztuczki, maści, zioła, jakieś tam wygibasy medyczne na ówczesny czas. Nie. Izraelici zostali postawieni w sytuacji, w której nie przyjdzie ratunek skądinąd, jak tylko od Boga, w której mają szansę odkryć, że zgrzeszyli przeciwko Bogu, że to grzech zabija. Że to grzech zabija wrażliwość, że to grzech zabija otwartość na Boga, na siebie, widzenie świata tak, jak widzi go Bóg. To grzech. I dlatego Przybyli do Mojżesza, mówiąc: "Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Panu i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Pana, aby oddalił od nas węże.

Patrząc na historię naszego życia i różnych zmagań, tam, gdzie się pysznie zmagamy z jakąś słabością, czy nie potrafimy uznać nałogu, czy nie potrafimy uznać swojego grzechu, tłumacząc go na tysiące różnych sposobów, uciekając od tego, tam giniemy. Tam się nie rozwijamy. Tam nie potrafimy zwrócić się do prawdziwego Lekarza. A jeżeli się zwracamy do Boga, którego pojmujemy tylko katechizmowo, rutyniarsko, magicznie, to będziemy oszukiwać Go swymi ustami, jak mówi psalmista, i kłamać Go swoim językiem. Wówczas Pan sięga po to, co nie jest ulubioną formą kontaktu z nami, ale skutecznym sposobem na nas: Gdy ich zabijał, wtedy Go szukali, nawróceni garnęli się do Boga. Przypominali sobie, że Bóg jest ich opoką, że Bóg najwyższy jest ich Zbawicielem.

Nie wiem, na ile masz ty, siostro, bracie, ja, na ile mam odwagi, aby rozprawić się ze swoją przeszłością, aby – może w teraźniejszości – siąść wreszcie, w miejscach, gdzie stosuję moje różne wygibasy, moje różne siłowe rozwiązania, w których koniecznie czekam na zrozumienie czegoś, uciekając przed prostym wyznaniem: zgrzeszyłem. Zgrzeszyłem, wstaw się Jezu za mną. Daj mi odkryć, że Bóg najwyższy jest ich Zbawicielem. Że zabijany, będąc w zagrożeniu, mam okazję szukać Zbawiciela. Że w nawróceniu będę garnął się do Boga. Że tak będzie, że to jest moja kondycja.

Problem nie leży w grzechach, jakiekolwiek by one nie były, tylko w mojej relacji do grzechu. Bo ja do końca życia będę uczył się Boga, a Bóg będzie uczył się mnie. I ten zbiór wspólny to zbiór, który obejmuje moją kondycję: niewierność, niestałość, niewdzięczność, szemranie, osadzanie, sprowadzające na mnie i na innych ludzi węże o jadzie palącym. Ale w Bożej perspektywie jest to też okazja do tego, żeby odkrywać swoją nędzę i ciągle ją przedstawiać miłosiernemu Panu, który jeden jedyny może mnie zbawić, i w tych miejscach, które wydają się przegraną okazywać zwycięstwo tak, jak zrobił to na krzyżu, którego Święto Podwyższenia dzisiaj obchodzimy.

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.09.19. Homilia - ks. Rafał Dudała (15)
19 wrzesień 2020 21:29
2020.09.10. Homilia - ks. Miłosz Hołda (7)
17 wrzesień 2020 21:10
2020.09.10. Homilia - ks. Rafał Dudała (17)
10 wrzesień 2020 21:10

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 519 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

714001
DzisiajDzisiaj184
WczorajWczoraj204
W tym tyg.W tym tyg.388
W tym mies.W tym mies.4878
WszyscyWszyscy714001

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji