Drukuj
Kategoria: Dobre Słowo

Kpł 23,1.4-11.15-16.27.34b-37; Ps 81,3-6.10-11; 1 P 1,25; Mt 13,54-58

Nieprzeoczona Moc

Duchu Święty, spraw, aby nic w nas nie potrafiło oprzeć się Twoim natchnieniom.

Ta moc, którą Duch napełnił Jezusa, jest dla wszystkich. Jezus przychodzi z tą mocą do swego rodzinnego miasta. Jak inaczej wyglądałoby to miasto, gdyby zamiast pytań: Skąd ta moc?, pojawiło się: Jest ta moc! Tej mocy można zaczerpnąć! Tej mocy można się poddać! Tej mocy może przybywać – jak słyszeliśmy wczoraj w psalmie. Ta moc może przemieniać! To moc Ducha Świętego, którym namaszczony jest Jezus.

Mogą być takie miejsca w naszym myśleniu, w podejściu do słowa, do mocy, którą ma Bóg, które nie chcą się na nią otworzyć. Które zwracają uwagę na wszystko, tylko nie na to, żeby poddać się działaniu Ducha, który uzbraja mocą z wysoka (Łk 24,49).

Kiedy stajemy przed Panem, który staje pośród nas niejeden raz, bo przychodzi do nas w słowie codziennie, przychodzi do nas w różnych okolicznościach, przez wydarzenia, przez to, co przeżywamy, prośmy Go, aby naszą uwagę koncentrował na mocy, którą przynosi. Abyśmy nie skupiali się nawet na tym, co nas blokuje, co już wiemy, ale szukali świeżości w Tym, którego dobrze znamy, którego chyba chcielibyśmy poklepać po ramieniu, z którym chcielibyśmy zakumplować.

Ksiądz Leszek Starczewski