Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

05 Gru 2020;
09:00AM -
Spotkanie formacyjne

 Oz 14,2-10; Ps 81,6c-11ab.14.17; Mt 4,17; Mk 12,28b-34

Co Ty mi możesz jeszcze powiedzieć, Boże, czego nie wyczytam w Biblii?

Duchu Święty, pogłębiaj w nas doświadczenie mocy słowa miłości, jaką Bóg ma do każdej i każdego z nas, na tym etapie naszego życia, na którym teraz jesteśmy.

W jednym z filmów jest taka scena: młoda córka rozmawia z ojcem, który próbuje, wysila się, by coś jej wytłumaczyć. A ona patrzy z politowaniem na niego i mówi: Tato, co ty mi możesz powiedzieć, czego ja w Internecie nie przeczytam. Czasami mam takie wrażenie, że do tych, którzy słuchają na co dzień słowa Bożego można byłoby odnieść podobną sytuację: Co wam można powiedzieć, o czym byście już nie słyszeli… o czym byśmy już nie słyszeli… A to jest jedna z bardzo przebiegłych, niebezpiecznych pułapek zastawianych wobec osób, które częściej kontaktują się z Panem Bogiem: to słowo do mnie może już nie przemawiać.

Młody człowiek ostatnio powiedział bardzo zastanawiające słowa: Ja mam dosyć słuchania już o Bogu. Ja chcę Go doświadczać! Cudowne w młodych ludziach jest to, że oni mówią spontanicznie. Osobiście uważam, że to są najpiękniejsze chwile w byciu katechetom czy nauczycielem, kiedy młody człowiek mówi to, co myśli bez względu na to, czy to jest mądre czy głupie. Jak jest jego, to są najcudowniejsze chwile, momenty: Mam dosyć słuchania o Bogu, chcę Go doświadczać. Na tym etapie na którym gdzieś tam, w nim młodość buzuje, w którym on nagle treści, które do tej pory słyszał od swoich bliskich chciałby osobiście odkryć, i kwestionuje je, specjalnie często uderza w takie czułe punkty dorosłych, nauczycieli, wychowawców, przełożonych, rodziców, żeby podkreślić: Daj mi dojść do tego, co dla ciebie jest już oczywiste! Na tym etapie buzowania w nich młodości ta postawa jest jeszcze do zaakceptowania. Ale też jest do zaakceptowania na każdym etapie, nawet w dorosłym życiu, kiedy nagle treści do tej pory otrzaskane były nam tylko teoretycznie, biją na alarm: Chcemy, żebyś nas doświadczył! I nie da się tego bez słuchania.

Najczęściej występującym dzisiaj słowem jest: Słuchaj. Ja jestem Bogiem, słuchaj głosu mego. Słuchaj, mój ludu, chcę cię napomnieć… Gdyby mój lud Mnie posłuchał… Pierwsze jest: Słuchaj…Słuchaj!Nie szykuj odpowiedzi na to, co usłyszysz, tylko słuchaj! Nie komentuj, tylko słuchaj! Zasłuchaj się. Usłyszysz, że słowo Pana jest proste, bo jest to słowo miłości.

Jeśli uszy nam zarosły chwastami jakichś plotek, uprzedzeń, to ciężko jest usłyszeć, co kryje się w tej prostocie. Drogi Pańskie są proste. Kochać to proste, choć wymagające. Słuchaj… Tak słuchaj, tak czytaj słowo – mówi św. Augustyn – żeby usłyszeć tam Miłość, która w tej chwili do ciebie przemawia i ogarnia to, co przeżywasz. Miłość, która nie jest obca temu, co przeżywasz i nie mówi: Wiesz co, uporządkuj sobie to, to ja dopiero tu padnę, bo na razie to nie mam gdzie. Miłość mówi:Właśnie dlatego, że nie mam gdzie, to wchodzę. Słuchaj…

Św. Augustyn mówi: Jak czytasz słowo Boże i nie dociera do ciebie, że to jest miłość, to źle czytasz. I co wtedy trzeba zrobić? To, co podpowiada sam Bóg przez proroka Ozeasza: To mówi Pan: Wróć, Izraelu… Zabierz ze sobą słowa, którymi napchana jest twoja głowa i serce, i nawróć się do Pana! Mów do Niego: Przebacz nam całą naszą winę, w ten sposób otrzymamy dobro za owoc naszych warg. Wołaj do Pana! Wołaj! Wyznawaj Panu to, co sprawia, że nie słyszysz, że jest to słowo miłości, że nie słyszysz, że to słowo działa, że słyszysz tylko jeden wielki huk tych wielkich pojęć i spraw o Bogu, który w tobie zwycięża. Wołaj! Ale też uznaj, że to nie jest tak, że przypadkowo nie słyszysz, że zamknięcie się na miłość to grzech, niewierność, w którą się wprowadzam.

Uleczę ich niewierność i umiłuję ich z serca. Dam się doświadczyć. Nie zatrzymam się tylko na słowach – mówi Pan. To Słowo Ciałem się stało.

Panie Jezu, spraw, abyśmy pokornieli, byśmy klękali do modlitwy, nie stali na niej jak mędrcy. Żebyśmy Cię adorowali, a nie tylko czytali o Tobie i mówili o Tobie. Abyśmy potrafili uznać, że to, że nie doświadczamy miłości, to nie jest Twoja wina i że Ty chcesz, żeby tę winę Tobie wyznać. Daj nam odkryć, Panie, i odkrywać każdego dnia, że będziemy niewierni i że Ty uleczysz, będziesz leczył za każdym razem naszą niewierność. Że pokazujesz nam grzechy, byśmy je wyznawali, że odchwaszczasz nasze uszy. I broń nas przed postawą, w której stajemy przed Tobą i mówimy słuchając tej samej Ewangelii, tego samego słowa: Co Ty mi możesz jeszcze, Boże, powiedzieć?

Słowo

2020-11-19 - Homilia - ks. Miłosz Hołda (15)
19 listopad 2020 21:11
2020-11-12_Homilia - ks. Rafał Dudała (22)
12 listopad 2020 20:02
Adoracja 1. czwartek listopada - Akt Żalu (22)
Adoracja-akt zalu.mp3 (Formacja WDSIE 2020/2021)
11 listopad 2020 12:54
Adoracja 1. czwartek listopada - Akt Miłości (24)
Adoracja-akt milosci.mp3 (Formacja WDSIE 2020/2021)
11 listopad 2020 12:53
Adoracja 1. czwartek listopada - Akt Nadziei (17)
Adoracja-akt nadziei.mp3 (Formacja WDSIE 2020/2021)
11 listopad 2020 12:52

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 504 gości oraz 1 użytkownik.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

728435
DzisiajDzisiaj32
WczorajWczoraj126
W tym tyg.W tym tyg.363
W tym mies.W tym mies.5545
WszyscyWszyscy728435

logowanie