Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

25 Kwi 2020;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne na Wesołej
16 Maj 2020;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne na Wesołej

Jr 17,5-10; Ps 1,1-4.6; Łk 8,15; Łk 16,19-31

Dobre Słowo 05.03.2015 r. –  czwartek II tygodnia Wielkiego Postu

Human Resources według Jezusa

Dzisiejsza przypowieść o bogaczu i Łazarzu, której słuchamy – XVI rozdział Ewangelii według św. Łukasza – to po mistrzowsku skonstruowana historia z króciutkim wstępem, którym jest ziemskie życie bogacza i Łazarza. Ziemskie życie, które – jak się okazuje – szybko ustępuje rzeczywistości już czekającej za bramami pałacu bogacza. Te bramy symbolizują i są aluzją do bram Nieba i Piekła, które otworzą się za chwilę przed dwoma bohaterami.

Właściwie cała akcja tego opowiadania rozgrywa się już w zaświatach. To jest pierwszy plan. To jest cel drogi obu. I to jest punkt, na którym skupia się Jezus opowiadając tę historię.

Celem nie jest ziemia. Celem naszego ziemskiego życia jest Niebo. Po krótkim czasie zarządzania tutaj wszystkim, co otrzymaliśmy, akcja przenosi się tam. Tam pozostaje już tylko zebrać dobre lub złe owoce swojego życia.

W tej historii uderza mnie to, jak ten krótki okres naszego ziemskiego życia jest przez Boga paradoksalnie zagospodarowany, i w jaki sposób dysponuje On tymi ludzkimi zasobami w dzisiejszej historii.

Human resources to dosyć popularne dzisiaj pojęcie. Kiedy pracowałem w Stanach Zjednoczonych, mogłem z bliska przypatrzeć się kulturze, w której te zasoby ludzkie są zagospodarowywane w stopniu – wydawało mi się z naszej perspektywy patrząc – prawie perfekcyjne. Oni tam świetnie wiedzą jak wykorzystać talenty, jak motywować się nawzajem, jak w pracy wytwarzać konkurencję, która podnosi jakość tego, co się robi. Równocześnie sami Amerykanie narzekali, że często brakuje im wprawy w zarządzaniu zasobami ludzkimi, wiele z nich się marnuje.

A jak w dzisiejszej Ewangelii Bóg zarządza zasobami ludzkimi?

Bogacz dostaje wszystko. Łazarz nie dostaje nic. Właściwie –jak mówi się dzisiaj w Ewangelii – bogacz dostaje bogactwo i szczęście na ziemi, Łazarz otrzymuje niedolę.

To nie jest tak, że Bóg okrada Łazarza z jego szczęścia ziemskiego. Po prostu daje mu inny dar. Daje mu niedolę, która także – z tego, co widać, w tej Bożej logice – jest darem, jest swego rodzaju skarbem.

Nieważne co kto otrzymał w tej przypowieści, ale tak, jak w przypowieści o talentach, co robi z tymi zasobami. A podstawowym zasobem są tu ludzie. Bogacz otrzymuje Łazarza, Łazarz otrzymuje bogacza. W Ewangelii według św. Łukasza mówi się, że Łazarz leży porzucony u bram pałacu bogacza. Właściwie używa się tu prostego słówka, które oznacza: wrzucony tam. Tym samym słowem będzie się określało ludzi, którzy wrzucają ofiary do skarbony do świątyni Jerozolimskiej.

Łazarz został przez Pana wrzucony przed bramę domu bogacza, a właściwie zdeponowany tam − można by użyć takiego słowa − jak prawdziwy skarb, jak coś, co trzeba wykorzystać, trzeba obracać. Bogacz absolutnie nie dostrzegł tego zasobu ludzkiego, tego skarbu, który został mu dany jako droga zbawienia, jako właściwie jedyna droga do nieba. I tak, wykorzystując wszystko w swoim życiu, nie wykorzystał tej najważniejszej rzeczy, którą daje nam Pan – relacji, zasobów ludzkich, tych, których Pan postawił na naszej drodze.

Ta przypowieść powinna otworzyć nam odrobinę oczy na wszystkich tych, których spotykamy w życiu, na te zasoby ludzkie, które nam Pan dał do dyspozycji. Każdy z nas, nawet jeśli nie jest szefem korporacji, ma ludzi, którymi dysponuje w swoim życiu, także dysponując często, decydując często o ich szczęściu lub nieszczęściu. Od naszego serca, od naszej otwartości, także od hojności w dysponowaniu naszym czasem, zależy to, czy te zasoby ludzkie wykorzystamy czy zmarnujemy je.

Pomyślmy dzisiaj o nas samych jako darze dla innych, ale może z perspektywy bogacza, bo częściej w tej perspektywie przychodzi się nam widzieć, o tych, których daje nam Pan, o tych, których zdeponował w naszym życiu, tych, których spotkaliśmy dzisiaj, o naszych szefach w pracy, o naszych trudnych i łatwych przyjaciołach, znajomych, bliskich, o tych wszystkich, którzy są naszą drogą do Nieba.

Które z tych zasobów porzuciliśmy przed bramą naszego domu? Które z nich leżą wciąż zakopane, wołając do Pana? To jest dzisiaj lekcja na temat human resourceswedług Jezusa. Amen..

Ksiądz Marcin Kowalski

 

Słowo

2020.03.12 - Homilia - ks. Rafał Dudała (31)
12 marzec 2020 23:24
2020.03.05 - Homilia - ks. Rafał Dudała (21)
12 marzec 2020 23:21
2020.03.05 - Adoracja I czwartek miesiąca - ks. Marcin Boryń (13)
2020.03.05 - I czwartek miesica.MP3 (Formacja WDSIE 2019/2020)
05 marzec 2020 22:09

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 255 gości oraz 1 użytkownik.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

680344
DzisiajDzisiaj159
WczorajWczoraj291
W tym tyg.W tym tyg.1076
W tym mies.W tym mies.2481
WszyscyWszyscy680344

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji