Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

14 Lis 2020;
09:00AM -
Spotkanie formacyjne na Wesołej

Dobre Słowo 6.02.2015 r. – piątek

Wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy

Hbr 13,1-8; Ps 27,1.3.5.8-9; 2 Tm 1,10b; Mk 6,14-29

Normalnie mówi się: "oszustwo",

ale "łatwiej" powiedzieć: "tak widocznie musi być".

Duchu Święty, przebijaj się przez nasze wyobrażenia, wrażenia jakie mamy na temat słowa, które czytaliśmy. Docieraj do nas z tym, co przygotował dla nas Bóg Ojciec przez Jezusa w Twojej mocy. Spraw, abyśmy do tego przylgnęli. Żebyśmy się nie czepiali jak rzep psiego ogona swoich odczuć i wyobrażeń na temat tego słowa, ale tego, co Ty mówisz.

Kiedy w seminarium podczas wykładów monograficznych z Biblii usłyszałem, że najwięksi charyzmatycy, najwięksi przywódcy biblijni upadli przez kobietę i podawane były przykłady Samsona, Dawida i Salomona, to po prostu oniemiałem. Było to dla mnie szokiem! To tak jakby chcieć usprawiedliwić jakieś zło, zrzucając odpowiedzialność za rzeczy, które do mnie należą na kogoś drugiego. Upadli przez kobiety.

Dzisiaj w Ewangelii wydaje się, że pokusa interpretacji tego fragmentu, który opisuje Marek Ewangelista, stoi przed nami bardzo żywo i bardzo mocno.

Herod, który – wydaje się – upadł z powodu Herodiady, żony brata swego Filipa, którą wziął za żonę i jej córki. To tak jakby w ogóle wykreślić jakąkolwiek odpowiedzialność i świadomość Heroda, jakby to był jakiś pionek, ktoś, kto nie ma możliwości użycia rozumu, nie ma możliwości użycia refleksji.

To strasznie niebezpieczna pułapka, w którą może wpaść każdy i każda z nas: obwiniać wszystkich, znaleźć sobie kozła ofiarnego po to, by nie dostrzec, że zło dotyka, infekuje także mnie, moją decyzyjność, moją wolę, moją duchowość, moją psychikę, moją duszę, moje ciało – całego mnie; że ono może mnie dopaść, że to ja jestem odpowiedzialny za dopuszczenie go do mnie.

Jan Chrzciciel, który traci głowę i traci życie dla prawdy, jaką objawił mu Bóg, mówił Herodowi: Nie wolno ci mieć żony twego brata. Wystarczyło tylko to uznać i z tego uznania podjąć decyzję, która związana była z niemałymi kosztami emocjonalnymi: oddalić żonę brata swego Filipa. Wystarczyło, by zaiskrzyło światło, by usłyszeć Słowo, którego głosem był Jan.

Herod z tego nie skorzystał, bardzo się zasmucił. Gdzie ma sobie wsadzić ten smutek w obliczu wiecznego potępienia, które przed nim jest w tej chwili otwarte? Bardzo się zasmucił, ale (…) przez wzgląd na opinię ludzką, na przysięgę i na biesiadników nie chciał jej odmówić. Zaraz też król posłał kata i polecił przynieść głowę jego. Ten poszedł, ściął go w więzieniu i przyniósł głowę jego na misie; dał ją dziewczęciu, a dziewczę dało swojej matce. Największy charyzmatyk, każdy charyzmatyk nie ginie przez kobietę, może zginąć wyłącznie przez siebie.

Słuchając tej Ewangelii spróbujmy przyjrzeć się swoim postawom w momencie, kiedy łatwo szastamy oskarżeniami wszystkich innych naokoło o nasze błędy, nieszczęścia, zmarnowane życie: Mój mąż, gdyby był inny… Moja żona… Moje dzieci… Moi rodzice… Ten ksiądz… To, tamto i owamto... Przyjrzyjmy się temu, w czym ulegamy dokładnie tak samo jak Herod. Bardzo się smucimy, bo moglibyśmy osiągnąć w życiu tak wiele, nasze życie potoczyłoby się inaczej, gdyby nie ta i tamta i tamten…

Herodzie, słuchający tego słowa, wystarczy uznać, wyznać i ponieść koszty jakie są związane z odcięciem się od żony brata swego Filipa, która jest symbolem każdej zależności, w której niszczejesz oszukując siebie, że tak musi być.

Słowo

2020.10.17. - Homilia - ks. Marcin Kowalski (11)
17 październik 2020 18:44
2020.10.17. - Konferencja - ks. Marcin Kowalski (19)
17 październik 2020 18:42
2020.10.8. Homilia - ks. Rafał Dudała (47)
08 październik 2020 20:33
2020.10.1. Homilia - ks. Rafal Dudala (32)
02 październik 2020 00:15
2020.09.24. Homilia - ks. Rafał Dudała (53)
24 wrzesień 2020 21:05

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 432 gości oraz 3 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

720294
DzisiajDzisiaj223
WczorajWczoraj124
W tym tyg.W tym tyg.347
W tym mies.W tym mies.4304
WszyscyWszyscy720294

logowanie