Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

14 Lis 2020;
09:00AM -
Spotkanie formacyjne na Wesołej

 

Dobre Słowo 19.12.2014 r. – piątek, III tydzień Adwentu

 

Sdz 13,2-7.24-25a; Ps 71,3-6.16-17; Łk 1,5-25

A co, jeśli to właśnie ten Adwent?

Duchu Święty, dziękuję, że nie wydłużasz sztucznie czasu oczekiwania, ani nie stwarzasz dystansów, które uprzedzają, ale jesteś działającym tu i teraz, przynosisz to, co nam jest naprawdę potrzebne. Pozwól nam to odkryć także i przez to słowo.

Wczoraj stawialiśmy pytanie o to: A co jeśli to jeszcze nie w tym Adwencie? To jeszcze nie ten Adwent?

Dzisiaj, patrząc na Ewangelię i scenę, którą opisuje św. Łukasz, możemy powiedzieć, że akurat dla Zachariasza i Elżbiety to był ten Adwent.

O co chodzi w Adwencie?

W Adwencie chodziłoby o to, co jest jedną z wielu cech, jaką mamy po Panu Bogu, czyli chodziłoby o bliskość, o przygotowanie się do tego, że Bóg jest z nami. Ta bliskość Boga jest wpisana w nasze serca. Jest ona tak silna, że nie potrafimy z niej zrezygnować, ale możemy ją rozmienić na drobne. I to takie drobne, że zupełnie nie będziemy potrafili się w tym odnaleźć. Możemy ją także nastawić bardzo cierpliwie na uczenie się, że ona jest osiągalna i możliwa do zrealizowania w pełni, że w pełni można cieszyć się bliskością niczym nie zagrożoną.

Zachariasz dzisiaj przedstawia nam postawę człowieka, która może stać się udziałem wielu z nas. Jedna z czterech postaw zareagowania na bliskość. Trzeba by też sobie postawić pytanie, czy my jeszcze zakładamy to, że Bóg może nam się bardzo blisko ukazać, naraz ukazać tak, jak Zachariaszowi.

Jak reaguje Zachariasz? Zachariasz przyjmuje jedną chyba z najlżejszych postaw, jaką można przyjąć wobec objawiającego się Boga – reaguje niedowierzaniem. Można zareagować przerażeniem, które skończy się ucieczką od Boga. Można zareagować kpiną, wykpić:: Co?! Taka bliskość Boga?! I można zareagować niedowierzaniem,
nie dowierzać, ale być. Można także całkowicie poddać się tej bliskości.

Przerażenie, które budzi się w Zachariaszu i strach, który pada na niego jest przedziwną reakcją, która – niestety – często jest naszym udziałem. Bo z jednej strony chcemy tej bliskości, a z drugiej, kiedy ona się pojawia, to się możemy nią przerazić.

Ktoś ostatnio tłumaczył, że dobrze, żeby Pan Bóg nas jednak przez to życie trochę przeczołgał i przyzwyczaił do tego, że jest piękny i wielki, żebyśmy w momencie, kiedy Go spotkamy nie przerazili się i nie uciekli od Niego tylko poddali Mu się całkowicie.

Takie przeczołganie staje się udziałem Zachariasza. Przedziwna rzecz, kapłan, który modli się systematycznie o zdjęcie klątwy czy przekleństwa, jakie ciąży nad jego żoną i rodziną, czyli bezpłodności, przychodzi do świątyni i oto ma podane na tacy przez anioła, że właśnie prośba twoja została wysłuchana. I zamiast zareagować: Wreszcie! Adwent się kończy! Ta bliskość stała się bardzo konkretna i pełna., on reaguje niedowiarstwem. Przeciekawa jest reakcja Anioła, który przychodzi od Boga. Nie idzie on po linii, którą często mogą wybrać ludzie w reakcjach, kiedy ktoś im nie dowierza: Jak nie to nie! To sobie wybiorę kogoś innego! Ale także nie idzie po linii: Nic się nie stało. Słuchaj, każdy nie dowierza, tylko nazywa to po imieniu: Nie uwierzyłeś moim słowom, które się spełnią w swoim czasie, będziesz niemy i nie będziesz mógł mówić aż do dnia, w którym się to stanie, i dalej realizuje plan od Boga.

Niedowiarstwo, które zostało nazwane po imieniu i poddane oczyszczeniu nie przeszkadza Bogu w realizowaniu planu. Jeśli nie dowierzam, jeśli odkrywam w sobie jakieś przestrzenie, w których przeraża mnie bliskość Boga, bądź kpię z niej, uciekam, nie stanowi to dla Boga problemu z realizowaniem miłości i z posyłaniem tej miłości.

Prośmy dziś Pana, aby pomógł nam odkryć, w jakiej właściwie dziś kondycji jesteśmy. No właśnie. Czy zakładamy, że On może nam się ukazać? Jak reagujemy na bliskość Boga? Na jakim etapie jest nasz Adwent?

Ksiądz Leszek Starczewski

Słowo

2020.10.17. - Homilia - ks. Marcin Kowalski (16)
17 październik 2020 18:44
2020.10.17. - Konferencja - ks. Marcin Kowalski (22)
17 październik 2020 18:42
2020.10.8. Homilia - ks. Rafał Dudała (50)
08 październik 2020 20:33
2020.10.1. Homilia - ks. Rafal Dudala (36)
02 październik 2020 00:15
2020.09.24. Homilia - ks. Rafał Dudała (58)
24 wrzesień 2020 21:05

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 307 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

721885
DzisiajDzisiaj23
WczorajWczoraj203
W tym tyg.W tym tyg.410
W tym mies.W tym mies.5895
WszyscyWszyscy721885

logowanie