Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

 

Dobre Słowo 09.06.2014 r. – Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

Rdz 3,9-15.20 lub Dz 1,12-14; Ps 87,1-3.5-6; Łk 1,28; J 2,1-11 lub J 19,25-27

 

„Nie bez przyczyny są chłopcy i dziewczyny” w Kościele

            Duchu Święty, wprowadź nas w bliskość Jezus – w tę bliskość, w której jest Maryja. Daj nam spojrzeć na Jezusa Jej oczami i odkryć miłość, którą w Jezusie objawia Ojciec.

            Nie bez przyczyny są chłopcy i dziewczyny – śpiewa Magda Anioł. Rzeczywiście, zamysł Boży, który wyraził się w stworzeniu człowieka, wprowadza równość w godności człowieczeństwa kobiety i mężczyzny. Ale wprowadza również pewne różnicowanie, bo jest człowiek zróżnicowany ze względu na płeć. Nie jest to bez przyczyny. I nie chodzi tylko o to, że jest mężczyzna i kobieta po to, żeby byli płodni, rozmnażali się i zaludniali ziemię tylko i wyłącznie od strony fizycznej. Chodzi także o to, żeby był mężczyzna i kobieta, aby mogli być także płodni, zaludniali ziemię od strony duchowej, od strony wyznawców Chrystusa.

            Dziś, kiedy świętujemy w Kościele drugi dzień Zielonych Świątek, staje przed nami Jezus, na którego patrzymy oczami Maryi. Ona jest obrazem i Matką Kościoła. Próbujemy dostrzec – idąc za tym wskazaniem Kościoła, który dobiera dziś takie, a nie inne czytania – również spojrzenie kobiety na Kościół, na proces wiary, który staje się zdrowy tylko wówczas, kiedy uczestniczy w nim mężczyzna i kobieta. Każda i każdy na miarę swoich darów i swoich zdolności, czyli tych, które kładzie w nich Duch Święty. Te dary nie konkurują ze sobą, tylko się uzupełniają, nie przekraczają swoich kompetencji, ale działają w ich zakresie. Celem tego spojrzenia mężczyzny i kobiety, jest to – o czym słyszymy w kolekcie – aby Kościół wzrastał, radował się świętością swoich dzieci i pociągał do siebie wszystkie narody.

            Przy okazji tego święta warto zapytać siebie – będąc mężczyzną – na ile jestem otwarty na wzrost wiary względem kobiet, względem spojrzenia, jakie na wiarę mają kobiety? Na ile pozwalam, aby uzupełniane było w moim wzrastaniu w wierze to, czego nie mam w sobie, a co Pan Bóg złożył w sercu, spojrzeniu, wrażliwości, intuicji, czułości, którą ma kobieta? Jeżeli mam się zdrowo rozwijać w swojej wierze, a odcinam się od kobiet, traktuję je jako osoby gorszej kategorii bądź jako te, które mają zastąpić mi Pana Boga, to moja wiara nie będzie zdrowa.

            I z drugiej strony na ile ja, jako kobieta, biorę pod uwagę, że do zdrowego rozwoju mojej wiary potrzebuję także spojrzenia mężczyzny, potrzebuję jego sposobu przeżywania treści z Bożego słowa? I tu znów bez skrajności: mężczyzna nie ma mi zastąpić Pana Boga ani nie mam go traktować jako kogoś, kto jest moim konkurentem, ewentualnie tylko i wyłącznie tym, który mnie nie rozumie, nie zrozumie i absolutnie nie ma co liczyć na jego wsparcie.

            Nie bez przyczyny są chłopcy i dziewczyny i nie bez przyczyny nie tylko w sferze fizycznej mężczyzna i kobieta są potrzebni, żeby rozmnażali się i zaludniali ziemię, ale także w sferze duchowej, w sferze wiary.

            Patrzymy dziś na Jezusa, który przekazuje Janowi swoją Mamę i przez to czyni Ją Mamą Kościoła. Patrzymy na reakcję Jana, który od tej godziny wziął Ją do siebie, przygarnął Ją, otworzył się na Nią po to, by samego siebie pytać, na ile jestem otwarty na rys kobiecy, na rys męski w spojrzeniu na wiarę.

            Ciekawe jest też to, że Jezus, na którego dziś patrzymy oczami Maryi, jest także i tym, który chce, abyśmy spoglądali na wiarę, na Niego, oczami Maryi. On na nas spogląda także przez Jej czułość, wrażliwość, wytrwałość i drogę wiary.

            Panie, pomóż nam, aby refleksja po spotkaniu z Tobą w tym słowie zaowocowała odkryciem bogactwa, jakim jest uzupełnianie się mężczyzny i kobiety, także w sferze wiary.

            Ksiądz Leszek Starczewski

 

 

Słowo

2020.06.27 - konferencja - o. Krzysztof Czeczko (27)
28 czerwiec 2020 08:03
2020-06-18_Szkoła modlitwy_głosi o. Marcin Fizia OCD (22)

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 394 gości oraz 2 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

698688
DzisiajDzisiaj103
WczorajWczoraj115
W tym tyg.W tym tyg.408
W tym mies.W tym mies.877
WszyscyWszyscy698688

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji