Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

16 Sty 2021;
10:30AM -
Spotkanie formacyjne na Wesołej

 

Dobre Słowo 24.04.2014 r. – czwartek w oktawie Wielkanocy

Dz 3,11-26; Ps 8,2.5-9; Ps 118,24; Łk 24,35-48

 

Życie – z krwi i kości

Scena, o której słyszymy dzisiaj w Ewangelii świętego Łukasza, to epilog do historii o uczniach w Emaus, historii czytanej, medytowanej wczoraj. Dzisiaj uczniowie pospiesznie wracają do Jedenastu, opowiadając, co spotkało ich w drodze, jak poznali Jezusa, i wówczas ukazuje im się sam Pan. Staje pośrodku nich, przekazując ten pierwszy, najcenniejszy dar, który ma do przekazania swoim uczniom, czyli pokój.

Pokój w Biblii sugeruje szczęście, dobro, ale tutaj, w Ewangeliach, pokój jako szczególny dar Zmartwychwstałego, oznacza także pewność tego, że On żyje. Kiedy Pan przekazuje nam swojego Ducha, Ducha zmartwychwstania, kiedy ukazuje się swoim uczniom, zapewnia ich o tym, że On żyje. Ta pewność ma im odtąd towarzyszyć. Tej pewności, że jest blisko nas, Jezus chce także dla nas.

Oni wciąż jeszcze zatrwożeni, wylękli wpatrują się w Niego. Wydawało im się, że widzą ducha. Łukasz na określenie Jezusa używa tu słowa pneuma – świetlista postać. To sugeruje, że ciało Jezusa rzeczywiście musiało robić kolosalne wrażenie. To ciało zmartwychwstałe.

Jezus, żeby udowodnić, że to prawdziwie On, prosi uczniów o coś do jedzenia. Pozwala im także dotknąć swojego ciała. Wreszcie je wobec nich, ukazuje im się po prostu jako cielesny. To jest bardzo ważne objawienie, które sugeruje nie tylko tożsamość Jezusa. Ten sam Pan, który chodził z uczniami po Galilei, stoi wobec nich przemieniony, dotknięty potężną łaską zmartwychwstania. To sugeruje także bardzo ciekawe objawienie Jezusa, który nie jest istotą duchową tylko i wyłącznie, ale także po śmierci i zmartwychwstaniu pozostaje w pełni Człowiekiem, z krwi i ciała.

Życie Boże w nas, życie zmartwychwstałe, to nie jest życie ducha. To jest życie z krwi i ciała. Innymi słowy, Zmartwychwstały wkraczając w nasze życie z krwi i ciała, we wszystkie problemy, także we wszystkie troski, chce tu i teraz dać nam nową jakość życia. Chce tu i teraz zaznaczyć, że to życie ziemskie dla Niego jest bardzo ważne. Ono nie zostanie w niebie, czy też w rzeczywistości królestwa Bożego zupełnie wymazane, tak że przyjdziemy do nowej egzystencji duchów. Nie, wręcz przeciwnie. Wszystko, co piękne z życia ziemskiego, przechowa się, zostanie uwielbione, przemienione w duchu zmartwychwstania. Taki właśnie jest Jezus zmartwychwstały, który ukazuje się uczniom i mówi do nas dzisiaj, że wszystkie nasze problemy, troski tego życia nie zostaną nam odjęte. Są także potrzebne po to, aby to życie zmartwychwstałe w nas się objawiało. Bóg kocha nasze ziemskie życie. Bóg przemienia je każdego dnia swoją obecnością, ale to nie oznacza, że usunie także wszelkie przeszkody i trudności z tego ziemskiego życia.

Jezus wytłumaczy swoim uczniom, oświecając, a dosłownie otwierając ich umysły, że wszystko, co przyszło na Niego, było konieczne, aby się wypełniły Pisma, aby wypełnił się plan Boży, aby wypełnił się ten zamysł, który jest dla nas nie do ogarnięcia, zamysł Bożej miłości wobec nas.

Drodzy, słuchając tego słowa, pomyślmy raz jeszcze o Zmartwychwstałym, którego być może w ogóle nie szukamy, bo wciąż przywiązani jesteśmy do Jezusa Ukrzyżowanego. Pomyślmy o tym życiu, które On chce dać naszemu ziemskiemu życiu, nie deprecjonując go ani nie przekreślając tego, co mamy tutaj, na ziemi.

Jezus nie ukazuje się swoim uczniom jako duch, ale ukazuje się jako Człowiek z krwi i kości. Przemieniony Człowiek. Takich przemienionych ludzi chce mieć także w nas. Życie, które posiadamy dzisiaj, wszystkie jego relacje, wszystkie jego troski i problemy, to jest nasza droga do nowego, przemienionego życia. Nic z tego, co dzisiaj posiadamy, nie utracimy, jeśli już dzisiaj zanurzamy to w nowym życiu w Jezusie. Patrząc więc na cały mój dzisiejszy dzień, być może dziękując za niego na końcu albo będąc jeszcze w połowie, spróbuję dzisiaj dostrzec ślady Zmartwychwstałego. Spróbuję także dostrzec radość, siłę, motywację, piękno, które On dziś mi daje. Dzisiaj, jako człowiek z krwi i kości, spotykam Zmartwychwstałego, który także jest Człowiekiem z krwi i kości – najpiękniejszym, który swoje piękno chce także odcisnąć na moim dniu, na moim życiu. Amen.

Ksiądz Marcin Kowalski

 

Słowo

2021.01.14 - Homilia - ks. Rafał Dudała (19)
14 styczeń 2021 22:20
2021.01.07 - Homilia - ks. Rafał Dudała (21)
07 styczeń 2021 21:57
2020.12.31 - Homilia - ks. Rafał Dudała (30)
31 grudzień 2020 20:38
2020.12.17. - Homilia - ks. Rafał Dudała (26)
17 grudzień 2020 21:38

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

742128
DzisiajDzisiaj62
WczorajWczoraj387
W tym tyg.W tym tyg.1828
W tym mies.W tym mies.3904
WszyscyWszyscy742128

logowanie