Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

20 Cze 2020;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne na Wesołej

 

Dobre Słowo 17.03.2014 r. – poniedziałek, II tydzień Wielkiego Postu

Dn 9, 4b-10; Ps 79,8-9.11.13; Am 5,14; Łk 6,36-38

Czas na miłosierdzie

            W dzisiejszej krótkiej frazie, a właściwie w dwóch wersetach z Ewangelii Łukasza, Jezus wzywa swoich uczniów do tego, żeby okazywali miłosierdzie, żeby naśladowali Ojca w niebie, który jest miłosierny.

            Jezus uczył się Ojca, patrząc na Niego, obserwując Go. My uczymy się naszego Ojca w niebie, patrząc na Jezusa. Wszystkie Jego gesty, słowa, podejście do drugiego, to nasza bardzo praktyczna Ewangelia i podręcznik życia.

            Bóg jest miłosierny. To znaczy, kocha miłością rozumiejącą nas. Jest różnica między litością a miłosierdziem. Bóg zadaje sobie trud, żeby wejść w nasze życie i zrozumieć nas, a także pomóc.

            Ta miłość nie musi być wcale łatwa, delikatna. Może być surowa i wymagająca, ale jest to na pewno miłość rozumna. Do takiej miłości zachęca także i nas.

            Jezus zakazuje wydawania sądów i potępiania braci. Kolejną czynnością, cechą, którą widział u Ojca i chce, abyśmy i my wszyscy mieli ją głęboko wyrytą w sercu, jest chętne odpuszczanie grzechów i obdarowywanie drugiego: być miłosiernym, przebaczać i dawać. Do tego zachęca się nas dzisiaj.

Nie da się tego robić, jeśli sami nie doświadczamy miłosierdzia Bożego, nie czujemy się grzesznikami, nie widzimy swoich braków, w które Pan wlewa swoje miłosierdzie. Nie da się odpuszczać grzechów, jeśli sami nie czujemy, że nam przebaczono. Nie da się dawać, jeśli nie czujemy się obdarowani, jeśli czujemy, że wciąż czegoś nam brakuje, że to my powinniśmy być obiektem obdarowania, że to ku nam powinny się kierować dary od innych. Nigdy nie zdobędziemy się wówczas na to, aby wyjść do drugiego i dawać.

Słuchając tej Ewangelii, zastanówmy się nad naszym podejściem do drugiego.

Komu w moim otoczeniu przydałoby się więcej miłosierdzia, czyli rozumnej miłości, a mniej miłości empatycznej, uczuciowej?

Komu w moim otoczeniu, bliskości powinienem przebaczyć, czyli przestać go osądzać i potępiać, przestać stawiać na nim krzyżyk, bo Bóg nigdy tego nie robi?

Kto wyraźnie cierpi głód, biedę obok mnie, ze względu na to, że nie daję mu, nie chcę mu udzielić ze swojego czasu serca, miłości, przebaczenia, podzielić się z nim tym, co mam?

Ostatnia fraza, którą Jezus kończy dzisiejszą Ewangelię, brzmi trochę jak ostrzeżenie:Odmierzą wam taką miarą, jaką wy mierzycie. Bliźni na sądzie i Pan razem z nimi staną i wówczas okażą nam dokładanie to, co okazywaliśmy my w ciągu naszego życia. Jeśli będzie to serce małe, egoistyczne, zamknięte, bez miłosierdzia, stawiające na innych krzyżyk i dające mało, z narzekaniem, to podobnie zachowa się wobec nas Pan w niebie. Pamiętajmy, że ta reguła według Bożej sprawiedliwości musi zostać zastosowana. Póki mamy jeszcze czas, bądźmy miłosierni, żeby doświadczyć Bożego miłosierdzia.

Amen!

Ksiądz Marcin Kowalski

 

 

Słowo

2020.05.13 - Konferencja cz.2 - ks. Wojciech Ignasiak (19)
2020.05.13 - Konferencja cz.1 - ks. Wojciech Ignasiak (18)
2020.05.13 - Homilia - ks. Wojciech Ignasiak (10)
15 maj 2020 20:35

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 248 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

693672
DzisiajDzisiaj126
WczorajWczoraj126
W tym tyg.W tym tyg.252
W tym mies.W tym mies.5152
WszyscyWszyscy693672

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji