Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

20 Cze 2020;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne na Wesołej

Dobre Słowo 15.03.2014 r. – sobota I tygodnia Wielkiego Postu

Pwt 26,16-19; Ps 119,1-2.4-5.7-8; 2 Kor 6,2b; Mt 5,43-48

Dać się ucieszyć Bogu Ojcu

 

            Panie, Ty dajesz nam swojego Ducha. Odnoszenie się do Twoich słów to coś zupełnie innego niż odpisywanie na maile czy smsy, niż komentowanie wydarzeń politycznych czy tego, co dzieje się w naszym życiu. Odnoszenie się do Twojego słowa to przyjmowanie zbawienia, które ono niesie. Wybacz, że nie zawsze mamy tego świadomość, a tylko wiedzę.

Zmiłuj się nad nami i pobudź nasze serce do tego, by Cię całe teraz szukało, byśmy nie dzielili w tej chwili czasu na słuchanie Twojego słowa gdzieś w tle, surfując po Internecie, wykonując jakieś inne czynności, ale zgodnie z tym, co mówi psalmista, abyśmy doświadczali błogosławieństwa. A ono staje się udziałem tych, którzy szukają Cię całym sercem. Spraw, abyśmy przestrzegali pilnie słów, które do nas kierujesz.

Może niepostrzeżenie nie dotarło do nas, czy może nie zwróciliśmy uwagi, jak bardzo ostrożny, a jednocześnie stanowczy w swoim wychodzeniu do człowieka jest Bóg. Mojżesz przedstawia Jego wolę, w której Pan Bóg rozkazuje wykonać prawa, nakazy, strzec ich pilnie z całego swego serca i z całej duszy.

Ci, którzy kochają, wiedzą, że nie ma połowiczności, którą można utożsamić z miłością, że tam, gdzie jest miłość, człowiek się cały angażuje. Tam, gdzie ktoś chce doświadczać Boga, który jest miłością, każdy jest zaproszony do tego, a wręcz rozkazuje się mu, aby cały się w to zaangażował – nie połowicznie – tylko cały.

W tym wychodzeniu do Pana Boga i Jego pragnieniu, abyśmy doświadczali miłości, jaką ma do nas, kryje się też taka radość, którą Pan Bóg chce z nas mieć.

Mojżesz mówi do ludu, który zawiera przymierze z Panem: Dziś uzyskałeś to, że Pan ci powiedział, iż będzie dla ciebie Bogiem, o ile ty będziesz chodził Jego drogami, strzegł Jego praw, poleceń i nakazów oraz słuchał Jego głosu. Mojżesz dodaje: A Pan uzyskał to, żeś ty dziś obiecał być ludem stanowiącym szczególną Jego własność, jak ci powiedział, abyś zachowywał Jego wszystkie polecenia. On cię wtedy wywyższy we czci, sławie i wspaniałości ponad wszystkie narody, które uczynił, abyś był ludem świętym dla Pana, Boga twego, jak sam powiedział.

Co ma Pan Bóg z tego? – Coś ma. Co chce uzyskać? I co uzyskuje? – Uzyskuje naszą zgodę na to, że będziemy Jego dziećmi, że będzie mógł się nami cieszyć, że będzie mógł towarzyszyć nam w tym procesie, którym jest stawanie się Jego dzieckiem. Bo to jest ciągle proces.

Jezus mówi o swoich krewnych, o Matce, braciach i siostrach, że są nimi ci, którzy pełnią wolę Ojca, którzy rzeczywiście słuchają tego, co Bóg do nich mówi, i uczą się tego, by niezawodnie zmierzały ich drogi do przestrzegania tych ustaw – jak mówi psalmista. Uczą się tego, bo to rzeczywiście jest wyzwanie.

Wspominaliśmy wczoraj, że wielu z nas mogło ulec pokusie bycia jak uczony w Piśmie i faryzeusz, który ma swoją sprawiedliwość i swoje ustalenia, ma już swoją wizję tego, jak powinien wyglądać jako chrześcijanin, jako dziecko Boga. I niewiele przyjmuje z nowości Ewangelii, a przecież Ewangelia jest nowa, ciągle nowa. Niewiele przyjmuje tej mocy przemieniającej ludzkie serca, wzywającej do nawrócenia, która kryje się w Ewangelii, która kryje się w Bożym słowie.

            Ksiądz Leszek Starczewski

 

Słowo

2020.05.13 - Konferencja cz.2 - ks. Wojciech Ignasiak (19)
2020.05.13 - Konferencja cz.1 - ks. Wojciech Ignasiak (18)
2020.05.13 - Homilia - ks. Wojciech Ignasiak (10)
15 maj 2020 20:35

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 198 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

693670
DzisiajDzisiaj124
WczorajWczoraj126
W tym tyg.W tym tyg.250
W tym mies.W tym mies.5150
WszyscyWszyscy693670

logowanie

Zamknij:Close


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Jan 10,2020)

  "O uratowanie małżeństwa Anny i Jacka."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Marta Kaleta
  (Jan 3,2020)

  " Proszę o modlitwę za zmarłego profesora z mojego liceum, Kazimierza Kieliana, wspaniałego..."   Read more


 • Intencja nadesłana przez:
  Anonimowy proszący
  (Nov 30,2019)

  "Proszę o uwolnienie z przekleństwa finansowego dla mojej rodziny"   Read more


Wyświetl listę intencji