Drukuj
Kategoria: Dobre Słowo

 

Dobre Słowo 09.01.2014 r. – czwartek, II tydzień po Bożym Narodzeniu

1 J 4,11-18; Ps 72,1-2.10-13; por. 1 Tm 3,16; Mk 6,45-52

Miejsce dla sternika                        

 

            Po cudzie rozmnożenia chleba, o którym czytaliśmy jeszcze wczoraj u Marka, Jezus dokonuje kolejnego cudu. Chodzi po jeziorze. Jak zwykle u Marka, cuda potwierdzają bóstwo Jezusa. To kolejny dowód na to, że mamy do czynienia z Kimś więcej niż tylko człowiekiem, nauczycielem, rabinem. Jezus to prawdziwy Syn Boży.

            Woda w Biblii to nie tylko symbol siły życiodajnej. To także symbol śmierci. Pamiętamy o wodach Morza Czerwonego, przez które Bóg przeprowadził Izraela, a gdzie polegli jego wrogowie. Woda dla Izraelitów żyjących raczej na brzegu, na suchym lądzie, była także synonimem niebezpieczeństwa, życia kruchego, wydanego na pastwę żywiołów. Jezus chodzący po jeziorze, na którym szaleje burza, potwierdza, że jest Panem wszystkich żywiołów tego świata. Panuje także nad tą najstraszliwszą z sił, która nam zagraża, nad siłą śmierci.

            Nad rozszalałym Jeziorem Galilejskim fale mogły dochodzić do czterech metrów. Uczniowie mają dobre powody do tego, aby czuć się zagrożonymi, aby bać się, aby krzyczeć wręcz ze strachu. Jezus, ostatecznie, idąc po jeziorze, wchodzi do ich łodzi. Dzięki Niemu wiatr się ucisza.

            Ten sposób przekonuje mnie, że także dziś, kiedy mierzę się ze wszystkimi problemami mojego życia, ze wszystkimi falami, które wydają się zalewać mnie i wszystkie moje projekty, ostatecznie wszystko jest w Jego ręku. On jest ze mną w łodzi mojego życia.

            Patrząc na moje problemy i na wszystkie zmagania, które są jeszcze przede mną dzisiaj, postaram się zaprosić Jezusa do łodzi mojego życia. Wyobrażę sobie Jego obecność przy mnie. Dzięki niej wszystkie wiatry, wszystkie burze i fale maleją i uciszają się.

Ksiądz Marcin Kowalski