Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

18 Gru 2021;
09:00AM - 03:00PM
Spotkanie formacyjne

 

Dobre Słowo 12.07.2013 r. – piątek, XIII tydzień zwykły

Rdz 46,1-7.28-30; Ps 37,3-4.18-19.27-28.39-40; J 14,26; Mt 10,16-23

Z czego tu wziąć? Z czego pobrać?

Duchu Święty, Ty masz moc, my – niemoc. Zechciej udoskonalić moc w słabości.

Nie wiem, czy dociera do nas, jak silne jest zapewnienie Jezusa o obecności i mocy, której udziela swoim wyznawcom w chwilach ekstremalnych. Obrazują to Jego słowa: jak owce między wilki.

         Zdaje się, że często ulegamy pokusie niewsłuchiwania się w to, co mówi Jezus, otwierania serca i umysłu tylko na treści będące w zasięgu naszego kojarzenia, bieżących zdarzeń, które sprawiają nam jakąś satysfakcję intelektualną, układają w logiczną całość wydarzenia, osoby, przeżycia, zrozumiałą dla naszych potrzeb. Warto prosić Ducha Świętego o takie otwarcie umysłu i serca, które rzeczywiście usłyszy to, co mówi Jezus.

Skąd ta niepewność, co do zasłuchania w słowo Jezusa? – Tylko z przyglądania się sobie w sytuacjach właśnie ekstremalnych, pewnych prób, bycia owcą między wilkami. Ile w takich momentach jest w nas otwartości na tę prawdę, że w owej bowiem godzinie będzie nam poddane, co mamy mówić, jak mamy reagować, gdyż nie my – cytując Jezusa – będziemy mówili, lecz Duch Ojca naszego będzie mówił przez nas?

Sytuacje ekstremalne to momenty, w których będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, to po pierwsze: miejcie się na baczności przed ludźmi, a po drugie: nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. Nie wprowadzajcie martwoty do relacji z Bogiem w sytuacjach trudnych.

Trudność tych sytuacji ukazuje obraz owiec między wilkami. A po drugie: Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Obrazy niesamowite.

Prośmy Pana, aby pomógł nam dostrzec, kiedy jesteśmy rzeczywiście w pewnym klimacie nienawiści z powodu imienia Jezusa, wierności wobec Niego, uczciwości wprowadzania dobra wypływającego z wiary w to, że Bóg mi to dobro daje do środowiska, w którym żyję, a ile jest klimatu nienawiści, zdystansowania się do mnie z powodu mojego egoizmu, robienia z siebie ofiary czy gwiazdy. Warto się temu przyjrzeć w szczerości i otwartości, będąc w bliskiej relacji z Jezusem, który nam to mówi z miłością. Jezus chce nam bardzo wyraźnie powiedzieć, jak usposabia nas, kiedy zostajemy wierni Jego słowu.

Z pustego nawet Salomon nie naleje – mówi przysłowie. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić. A z czego będzie wam poddane? – Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. A do czego może się Duch odwołać? Łaska buduje na naturze – mówi św. Tomasz. – Chodzi o wierność słowu, rozważaniom słowa, modlitwom, czy – jak mówi psalmista – Miej ufność w Panu i czyń to, co dobre. Pan zna dni postępujących nienagannie. Chodzi o ufność pokładaną w Bogu, a skąd się rodząca? – Z rozważanego słowa. A dobre czyny mają źródło w natchnieniach Bożych, a nie w naszych kaprysach, oczekiwaniach, żeby nas ktoś zauważył, łaskawie docenił, wreszcie przytulił itd.

Odstąp od złego, czyń dobrze – mówi psalmista – abyś mógł przetrwać na wieki. Do czego ma się odwołać Duch Święty, jeśli nie ślęczymy przy rozważaniach słowa?! Do jakiej walki o dobro wspólnoty Kościoła czy małych wspólnot ma się odwołać Duch Święty, jeżeli ktoś nie trwał w tej wspólnocie?! Abyś mógł przetrwać na wieki.

Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. Ten, kto do końca będzie trwał przy słowie, nawet kiedy nagle stwierdzi, że to słowo – zdaje się – go nie zmienia. Mam trwać przy słowie, żeby Duch Święty miał się do czego odwołać, np. do jakiegoś słowa. To nie jest kwestia trwania intelektualnego, zrozumienia słowa, poczucia czegoś, jakiegoś natchnienia w rozważaniach, ale to jest trwanie przy Panu, nawet kiedy wydaje się, że On jest najdalej mnie, że bliżsi są mi moi nieprzyjaciele niż Pan. Trwanie przy słowie, żeby Duch Ojca waszego miał się do czego odwołać. Duch Święty was wszystkiego nauczy, przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

Panie, dziękujemy Ci, że chcesz nas kształtować dzień za dniem. Dziękuję Ci, jako moderator Wspólnoty Dobrego Słowa i Eucharystii, za wszystkie osoby, które wręcz śleczą przy słowie, rozważają je, podejmują trud echa słowa – dobrze rozumianego – czyli odwzajemnienia miłości do słowa, dzielenia się nim.

I dziękuję Ci za tych wszystkich, którzy rozpoznawszy swoją nędzę, niewierność słowu, bardzo nieczyste oczekiwania względem słowa jakieś satysfakcji, intelektualnego odkrycia, a nie bycia po prostu przy Jezusie, teraz w skrusze serca pragną na nowo poddać się działaniu Twojego Ducha, aby ich na nowo rozkochał, zachwycił i wprowadził na drogę wytrwałości, wierności. Miej ufność w Panu i czyń to, co dobre.

Ksiądz Leszek Starczewski

 

Słowo

2021.11.27 - Homilia - br. Michał Stec (0)
 COM_PHOCADOWNLOAD_NEW
27 listopad 2021 20:01
2021.11.27 - Konferencja - br. Michał Stec (0)
27 listopad 2021 20:00
2021.11.25 - Homilia - ks. Stanisław Sadowski (8)
25 listopad 2021 22:37
2021.11.04 - Homilia - ks. Rafał Dudała (21)
04 listopad 2021 20:30

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 1124 gości oraz 0 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

809747
DzisiajDzisiaj358
WczorajWczoraj373
W tym tyg.W tym tyg.2228
W tym mies.W tym mies.7219
WszyscyWszyscy809747

logowanie