Menu
Do góry
Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii

Aktualności

13 Lut 2021;
10:00AM -
Spotkanie formacyjne na Wesołej

 Dobre słowo 14.02.2013 r. – czwartek po Popielcu  

Ewangelia a nie żałosna podróbka! 

Duchu Święty, docieraj do nas ze słowem Bożym w miejscach, w których nie jesteśmy dotarci, gdy wyobrażamy sobie, że już mamy kontakt ze słowem Bożym, że jest całkiem nieźle, a kompletnie pomijamy Ewangelię, natomiast trzymamy się swoich wyobrażeń.

Jeden z kolegów księży, który w moim przekonaniu kocha słowo Boże, powiedział mi kiedyś: Leszku, gdybyśmy rzeczywiście głosili Ewangelię, taką czystą Ewangelię, to w kościołach byłoby jeszcze mniej ludzi, niż jest. Bardzo mnie to zastanowiło i przyznałem mu rację, rozważając jednocześnie, ile w moim przepowiadaniu jest czystej Ewangelii. Istotnie – to, co stanowi jej głęboką treść, mocno sprzeciwia się wszelkim układom ze światem. Z tym światem, który kocha Bóg, ale też z tym światem, który Go odrzuca. Przyszło do swojej własności – mówi święty Jan o Słowie Wcielonym – a swoi Go nie przyjęli. Ale tym, którzy Go przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi. Aby odkryli wartość, której świat nie umie nadać, wobec której jest po prostu śmieszny, żałosny, chociaż tak spektakularnie i medialnie się trzyma.

Co to jest ta czysta Ewangelia? Jezus powiedział do swoich uczniów: Syn Człowieczy musi wiele cierpieć. Będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów, uczonych w Piśmie, będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie. Syn Człowieczy będzie odrzucony przez tych, którzy powinni Mu pomóc. Jego wyznawcy, ty, jeśli Go naśladujesz, będziesz odrzucony przez tych, na których liczyłeś, którzy mieli być ci bliscy, mieli okazać ci wsparcie, pomoc, dać ci poczucie bezpieczeństwa. Będzie zabity. Zabita, zabity będziesz. Będziesz jak nikt, będziesz traktowany jak trup, ale trzeciego dnia zmartwychwstaniesz. Ale będziesz żył, czyli wejdziesz w zupełnie inną jakość relacji z osobami, które wydają ci się być panami życia, tymi, którzy się urządzili, wiedzą, jak żyć, a ty nie wiesz, jak żyć, tylko umierasz. Tylko gnijesz, jak ziarno rzucone w glebę.

Potem mówił do wszystkich: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” Jeśli chcesz doświadczać świeżości Ewangelii, mocy Ewangelii, nie ma szans, żeby nie została dotknięta twoja wolności i decyzja o tym, że ty chcesz. Nie dasz rady zasmakować jakości Ewangelii, mocy Ewangelii, jeśli nie będziesz chciał iść za Jezusem. Nie dasz rady, choćbyś nie wiem jakie wykonywał wygibasy religijne, jaką musztrę i dyscyplinę modlitewną sobie narzucił. Jeśli nie chcesz iść za Nim, nie ma szans, żebyś odkrył, co znaczy Jego bliskość.

Niech się zaprze samego siebie. To znaczy niech bierze pod uwagę wszystkie odruchy serca. Wszystkie odruchy umysłu będą przeciwne temu, żeby dalej iść bądź będą obiecywać ci magiczne rozwiązania, że jak coś zastosujesz, to dopiero będzie działało. Myślisz, że nie działa, bo to coś z tobą jest nie fair albo coś z Ewangelią jest nie fair. Nie.

Niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Co to znaczy wziąć swój krzyż? To znaczy uznać za wartość to, co sprawia, że czujesz się – bez przeproszenia – jak idiota, debil w tym świecie, mówiąc o Bogu, korzystając z Jego łask.

Kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Chcesz zachować swoje życie? Bardzo ci życzę, odbiorco Dobrego Słowa, żebyś umiał w prawdzie stanąć przed Panem i powiedzieć Mu: Chcę zachować swoje życie, jeśli tak jest. Żebyś usłyszał: Stracisz je. Jeśli stracisz je z Jego powodu, z powodu tego, że idziesz za tym Jezusem, którego zaliczono do grona bandytów, ukrzyżowano, czyli skazano na karę wymierzaną współczesnym pedofilom, wielokrotnym gwałcicielom, mordercom, wtedy je zachowasz. Cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska – ułoży się z ludźmi – a siebie samego zatraci lub szkodę poniesie? Czysta Ewangelia.

Jeśli chcesz stosować czystą Ewangelię w życiu, nie licz na to, że będziesz miał wielu przyjaciół. Jezus będzie twoim przyjacielem. Wydarzenia będą przeciwko tobie, ale, co najważniejsze: zasmakujesz Ewangelii i mocy, której nie da ci świat, która głęboko zapisze się w twoim sercu, będzie miłością nie na chwilę, nie wtedy, kiedy eksplodują w tobie uczucia, ale także i wtedy, gdy będziesz doświadczał odrzucenia, traktowania jak bandyta, czy ktoś żałośnie śmieszny, ktoś nieżywy w tym świecie.

Idziesz do zmartwychwstania, bo przygotowujesz się do zmartwychwstania przez ten post.

Ksiądz Leszek Starczewski

 

Słowo

2021.01.16. - Konferencja - Małgorzata Weryszko.mp3 (14)
16 styczeń 2021 18:31
2021.01.16. - Homilia - o. Krzysztof Czeczko (14)
16 styczeń 2021 18:23
2021.01.14 - Homilia - ks. Rafał Dudała (23)
14 styczeń 2021 22:20
2021.01.07 - Homilia - ks. Rafał Dudała (23)
07 styczeń 2021 21:57
2020.12.31 - Homilia - ks. Rafał Dudała (32)
31 grudzień 2020 20:38

Echo Słowa

Gościmy

Odwiedza nas 504 gości oraz 3 użytkowników.

Nowi użytkownicy

Zalogowani

Wszyscy

742676
DzisiajDzisiaj235
WczorajWczoraj375
W tym tyg.W tym tyg.235
W tym mies.W tym mies.4452
WszyscyWszyscy742676

logowanie