Linki do Mszy św. i Konferencji

posted by: Beata Słoka
Poprawiono: 14 maj 2020

Dziś w Katowicach odbyło się spotkanie katowickiego ogniska Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar. Konferencja ks. Wojtka była też z myślą o naszym spotkaniu formacyjnym (chociaż ksiądz naszą nazwę nieco przekręcił). Jestem pewna, że kazanie podczas Mszy św. także może przydać się wszystkim, w szczególności małżeństwom, niekoniecznie tylko trudnym :)

Dla ułatwienia zamieszczam oba linki. Będą aktywne do soboty!

Msza św. Wspólnoty SYCHAR - Katowice (kazanie jest od 13 do 37 minuty)

Konferencja "Prawda o człowieku i jego wolności" ks. Wojciech Ignasiak 

 

Słowo o Słowie - Olga i Tomek

posted by: WDSIE
Poprawiono: 18 kwiecień 2020

 

 

Błogosławieństwo pustyni

posted by: Beata Słoka
Poprawiono: 10 kwiecień 2020

Dziękujmy dziś Jezusowi za pustynię, za dar głodu i pragnienia Jego Ciała i Krwi. Za to, że jesteśmy obecnie leczeni z przyjmowania ich nawykowo, bez refleksji, jako czegoś, co nam chrześcijanom, w sposób oczywisty się należy. 

Nie bójmy się tej pustyni, nie jesteśmy tu sami. To miejsce, na które chętnie udaje się sam Chrystus, aby rozpocząć coś nowego. 

painting 1023419 1920

Bądźmy wierni naszą modlitwą kapłanom, tak bardzo ich potrzebujemy. Ich obecność przy nas także nie jest oczywista. Dziękujmy za tych, którzy kochają Boga i przybliżają nas do Niego. I błagajmy za tych, którzy najbardziej potrzebują nawrócenia. 

 

"Pozwól" Bogu być Bogiem

posted by: Beata Słoka
Poprawiono: 02 kwiecień 2020

Próby wpychania Boga w nasze schematy, w ramki naszych wyobrażeń, zawsze kończą się rozbiciem ich na proszek. Jeśli serce jest otwarte i szczere, można dać się zaskoczyć, a nawet roześmiać się - jak Abraham - patrząc, jak Bóg stawia wszystko na głowie, nie uwzględniając naszych ograniczeń. 

old man 1969215 1920

Jeśli jednak to nasze wyobrażenia są bogiem, z prawdziwym będzie trudno się spotkać, nawet jeśli On prosto w twarz wypowie nam swoje Imię.

Módlmy się dziś o gotowość rezygnowania z naszych kolejnych wyobrażeń i schematów, aby pozwalać się Bogu zaskakiwać i przyjmować Jego punkt widzenia  wciąż na nowo.

Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami (...).
Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje - nad waszymi drogami
myśli moje - nad myślami waszymi (Iz 55,8-9).

Oto są bowiem Święta Paschalne

posted by: WDSiE
Poprawiono: 30 marzec 2020

Warto przeczytać: tekst ks. Marka Wasąga

W zaufaniu, że Bóg "jest po prostu Bogiem i nic się nie wymyka z Jego rąk".

 

Jak rosa?

posted by: Beata Słoka
Poprawiono: 26 marzec 2020

   Wszyscy przeżywamy teraz czas pełen lęków przed niebezpieczeństwem, którego nie widać, a które jest tak bardzo realne. Idą w rozsypkę wszystkie nasze utarte zwyczaje, praktyki, rzeczy, ktróre zawsze wydawały się oczywiste. Szczególnie te, które niby naprawdę powinny być oczywiste - bo są dla nas święte. Nie pójdziemy z baziami w Niedzielę Palmową. Nie pójdziemy też najpewniej do kościoła na Triduum Paschalne. O "święconce" nie wspominając... W perspektywnie tego, co dzieje się obecnie, śmiesznie wygląda większość naszych wielkopostnych postanowień. 

   Wydaje się, że tak trudny czas z pewnością nas wszystkich zmieni. To nie jest prawda. Wielkie wydarzenia i cuda wystarczyły Narodowi Wybranemu na bardzo krótko. Jezus mówi o świetle św. Jana, którym chciano się radować - ale krótko. "Miłość wasza podobna do chmur na świtaniu albo do rosy, która prędko znika (Oz 6,4b)".

beaded 1421178 1920

   Psychologia uczy, że jeśli człowiek nie chce zmiany w samym sobie, to żadne zewnętrzne okoliczności nie są w stanie tego dokonać. Doświadczenie potrwierdza, że faktycznie tak jest. Nie jest więc prawdą, że ten czas jakoś nas zmieni. Może on pokazywać inną perspektywę, pobudzać do refleksji - ale jeśli my sami nie będziemy pragnęli prawdziwego nawrócenia, nic z zewnątrz w nas tego nie dokona, nawet kataklizm, czy bliskość śmierci.

   Jeśli teraz nawrócimy się, może się wydawać, że zmiana w nas, dokonana w takich okolicznościach, będzie przełomowa i trwała. To kolejna iluzja. Jeżeli nasze życie wiarą ma rzeczywiście kwitnąć, ciągle musi towarzyszyć nam wytrwałe nawracanie się. Ma ono być odruchem, nawykiem - do ostatniego oddechu. I kolejna iluzja: rzeczywiste nawracanie się nie jest podejmowaniem postanowień. Jest to opracowywanie i konsekwentne stosowanie skutecznych strategii walki z naszymi słabościami oraz strategii wdrażania w życie przykazania miłości. 

   Prośmy dziś dla nas o siły i zapał do ciągłego nawracania się, w czasie trudnym i zwyczajnym - oby zawsze towarzyszyło nam tak samo.

 

Wielkopostna spowiedź w parafii Ducha Świętego

posted by: Aleksandra Kułan
Poprawiono: 22 marzec 2020

Od poniedziałku, 23 marca, rozpoczynamy całodzienny dyżur w konfesjonale. Zachęcamy serdecznie do wielkopostnego nawrócenia także poprzez przystąpienie do spowiedzi i trwanie w łasce uświęcającej. Zapraszamy codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. od 9.00 do 17.00; w niedziele spowiedź w trakcie liturgii. Przy drzwiach do zakrystii został zamontowany dzwonek, którym możemy zgłosić pragnienie spowiedzi. Posługujący kapłan przyjdzie na wezwanie. Spowiedź możliwa jest w konfesjonale (które są cyklicznie i po każdym penitencie dezynfekowane) oraz w kaplicy Małej Arabki.

 

Na stronie jest podany plan dyźurów w konfesjonale: http://www.duchswietykielce.pl/aktualnosci/wielkopostna-spowiedz/

Eucharystia i Adoracja online

posted by: Aleksandra Kułan
Poprawiono: 16 marzec 2020
  • Msze Święte będą transmitowane od poniedziałku do soboty o godz. 18:30 oraz w niedzielę o godz. 11:00
  • Codziennie od godz. 21 do 22 transmitowana będzie również Adoracja Najświetszego Sakramentu z kaplicy domu zakonnego w Warszawie
  • Wszystkie transmisje znajdziecie na kanale Pogłębiarka oraz na portalu DEON.pl 

 

        https://deon.pl/wiara/nie-mozesz-byc-dzisiaj-na-mszy-swietej-dolacz-do-wspolnej-modlitwy-transmisja-online,792096

 

Słowo o Słowie - Basia i Marcin

posted by: WDSIE
Poprawiono: 08 marzec 2020