Gdy zmaganie staje się…Dobre Słowo 10.06.2017 r. sobota

posted by: MadeinHeaven
Poprawiono: 12 czerwiec 2017

Dobre Słowo 10.06.2017 r. sobota

Tb (Wlg) 12,1.5-15.20; Ps: Tb 13.2.6.7; Mt 5,3; Mk 12,38-44

Gdy zmaganie staje się…

Duchu Święty, tylko Ty niesiesz światło świecące w ciemnościach i ciemność go nie ogarnie. Dziękuję Ci, że przychodzisz ze światłem w prostocie, w głupstwie słowa Jezusa.

Odkryję przed wami całą prawdę, nie ukrywając niczego. Taką obietnicę daje archanioł Rafał, ten, którego imię znaczy Bóg uzdrawia. Taką deklarację składa dzisiaj przez to słowo sam Pan, który chce uzdrawiać nasze spojrzenie na różne wydarzenia, na spotykane osoby, na przeżywane historie. Tak, Pan posyła nam archaniołów. Jeśli przyjmiemy te znaki w odniesieniu do Niego, wywyższając Jego imię, Jego mądrość, Jego trzymanie ręki na pulsie, to będzie nas uzdrawiał. I zobaczymy te same rzeczy nie tak jak podpowiadają nasze ograniczenia, słabość, nasze liche, mizerne w swoich skutkach spojrzenie na życie.

Przychodzi taki moment, że złożą się w całość pewne wydarzenia, ale są też i takie potrzebujące czasu, w którym usłyszymy też osobiście, jak usłyszała Sara, Tobiasz ojciec i Tobiasz syn: Odkryję przed wami całą prawdę, nie ukrywając niczego. W historii Tobiaszów i Sary z jednej strony przychodzi próba: Ja zostałem posłany, aby cię wypróbować – mówi archanioł Rafał - równocześnie posłał mnie Bóg, by uzdrowić ciebie i twoją synową Sarę. Próba jest jednocześnie uzdrowieniem, zmaganie i nasze klęski są równocześnie zwycięstwami i nabieraniem sił – tak widzi to słowo Boże. Nasz stary człowiek nie chce przyjąć tej koncepcji. Nie chce widzieć tak, jak słowo Boże, co dzieje się w naszym życiu, interpretuje to ciągle albo na naszą niekorzyść, albo na niekorzyść Boga lub wprowadza w obojętność.

A Bóg uzdrawia: Odkryję przed wami całą prawdę, nie ukrywając niczego. Tę obietnicę składa Bóg w tym słowie, w tym spotkaniu, w tym życiu, w tych okolicznościach, w których jesteś. Składa ją tobie i mnie.

Ksiądz Leszek Starczewski