Przyjaciele Boga...
- Szczegóły
- Beata Słoka
- Kategoria: Napisane przez Odbiorców DS
Módlmy się dziś o otwarcie dla nas na dar Bożej mądrości, żebyśmy stawali się przyjaciółmi Boga. A jeśli potrzeba, także poprzez swoje życie prorokami dla tych, którzy Boga poszukują.
Za wszystko dziękujcie Bogu
- Szczegóły
- Aleksandra Kułan
- Kategoria: Dobre Słowo
Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu.
"Wyszukaj wszystkie plusy swojego życia, postaw je sobie przed oczy i zacznij być za nie nieustannie wdzięczny."
Wdzięczność: https://www.youtube.com/watch?v=pRggXDoZT5I
Modląc się za Wspólnotę, prośmy Pana o postawę wdzięczności w codziennym życiu, szczególnie w sytuacjach, które wymagają naszego zaufania.
Duc in altum – 13 listopada 2019
- Szczegóły
- Łukasz i Anna Misztal
- Kategoria: Dobre Słowo
Wiara i rozum w podejściu do Pisma świętego
Sądzę, że do pełniejszego zrozumienia egzegezy, a więc jej relacji z całą teologią może przyczynić się to, co napisał papież Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio. Twierdzi on bowiem, że nie należy lekceważyć „niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są ci, którzy próbują odczytywać prawdę Pisma świętego przy pomocy jednej tylko metodologii, zapominając o potrzebie bardziej wyczerpującej egzegezy, która pozwoliłaby im odkryć wraz z całym Kościołem pełny sens tekstów. Kto zajmuje się badaniem Pism świętych powinien zawsze pamiętać, że różne metodologie hermeneutyczne również opierają się na określonych koncepcjach filozoficznych, należy je zatem wnikliwie ocenić przed zastosowaniem ich do analizy świętych tekstów”.
Ta dalekowzroczna refleksja pozwala nam zauważyć, że od hermeneutycznego podejścia do Pisma świętego nieuchronnie uzależniona jest poprawna relacja między wiarą i rozumem. Zlaicyzowana hermeneutyka Pisma świętego stosowana jest bowiem przez rozum, który w sposób strukturalny nie dopuszcza możliwości, by Bóg wkroczył w życie ludzi i przemawiał do nich ludzkimi słowami. Dlatego także w tym przypadku trzeba zachęcać do „poszerzania przestrzeni własnej racjonalności”. Toteż przy stosowaniu metod analizy historycznej należy unikać akceptowania, jeśli się pojawiają, kryteriów, które z góry odrzucają Objawienie Boże w życiu ludzi. Łączenie dwóch poziomów pracy nad interpretacją Pisma świętego zakłada ostatecznie harmonię między wiarą i rozumem. Z jednej strony potrzebna jest wiara, która zachowując właściwą relację z prawym rozumem, nie przerodzi się nigdy w fideizm, który sprzyjałby fundamentalistycznej lekturze Pisma świętego. Z drugiej strony, potrzebny jest rozum, który badając obecne w Biblii elementy historyczne, będzie otwarty i nie odrzuci a priori wszystkiego, co przekracza jego miarę. Zresztą religia wcielonego Logosu musi jawić się jako głęboko rozumna człowiekowi szczerze szukającemu prawdy oraz ostatecznego sensu własnego życia i dziejów.
Adhortacja Apostolska Ojca Świętego BENEDYKTA XVI – VERBUM DOMINI – O Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła; nr 36.
Lekcjonarz - nowa wersja - prośba o sprawdzenie.
- Szczegóły
- Małgosia i Krzysztof
- Kategoria: Ogłoszenia
To była duża zmiana w kodzie. Wiele rzeczy mogło się popsuć, na niektórych telefonach.
1. Czy możecie poinformować różne osoby, żeby pomogły w testach?
2. Czy możecie przetestować appkę i dać mi znać na maila czy wszystko działa, czy nie?
Testujemy w ten sposób (instrukcja):
(WAŻNE: wykonujemy instrukcję **dokładnie** tak jak opisane poniżej):
1. Bierzemy telefon z Androidem
2. Jak nie mamy - bierzemy czyjś :D
3. Ważne: Jeśli mamy zainstalowaną aplikację Lekcjonarz, to odinstalowujemy ją.
4. Klikamy **na telefonie** TUTAJ i podążamy za dalszymi instrukcjami.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Krzysztof
JEDYNY PAN?
- Szczegóły
- Wanda Klima
- Kategoria: Dobre Słowo
"Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: Słudzy nieużyteczni jesteśmy..."
" Dziś Pan Jezus zapytuje nas czy rzeczywiście traktujemy Boga jako naszego PANA. Czy każde Jego polecenie jest dla mnie rozkazem, którego wykonanie sprawia mi ogromną radość? Wewnętrzna radość i pokój ducha są znakami, że kochamy naszego Pana. Jeśli w Bogu widzimy przeciwnika i ciemiężyciela, to serce nasze napełnia się lękiem i złością, a czasami nawet nienawiścią. To były uczucia, które pojawiły się w sercu Lucyfera. Właśnie dlatego sprzeciwił się Bogu i opuścił służbę u Niego. Między służbą Bogu a lucyferiańską niewolą nie ma przestrzeni do zagospodarowania. Oznacza to że albo wybieramy służbę Bożą, albo śmierć w otchłani. Bóg jest panem radykalnie różnym od ziemskich władców. Nie jest On tyranem, który gnębi swoich poddanych, ale jest prawdziwym Ojcem dla swojego ludu. Z troską pochyla się nad każdym ze swoich dzieci. W Osobie Jezusa Chrystusa dał nam przykład pokory. Tuż przed męką sam przepasuje się prześcieradłem i umywa apostołom nogi."
Oddając Panu dziś sprawy Wspólnoty, pomyślę czy rzeczywiście Bóg jest dla mnie jedynym Panem, któremu chcę służyć z radością.
Ciężar do oddania
- Szczegóły
- Łukasz i Anna Misztal
- Kategoria: Dobre Słowo
Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca! Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę, objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że warunki brzegowe postawione przez Pana Boga nie są zbyt wygórowane. Znowu mamy do czynienia z chęcią oczyszczania naszego spojrzenia i z dziecięcym zaufaniem skierowanie się do Boga. I pewnie gdyby trzymać się tej pierwotnej czystości to barier dzielących nas - z naszej winy - byłoby za pewno mniej.
W Ewangelii Jezus znowu zachęca do zrzucenia z siebie ciężaru nieprzebaczenia. Wie On, że odwrotna postawa zaślepia nas i powoduje niepotrzebne dźwiganie ciężarów.
Dzisiejszego wieczoru módlmy się za tych, którzy z jakiegoś powodu są nam jeszcze ciężarem, abyśmy każdy ślad nieprzebaczenia oddali w miłosierne serce Boga.
Fundament
- Szczegóły
- Anita Pawelec
- Kategoria: Dobre Słowo
Wiele razy w życiu stajemy wobec wyboru: albo przyjąć zaproszenie Pana, albo zamknąć się w swoich sprawach, drobiazgach?
Prośmy Pana o łaskę ciągłego przyjmowania zaproszenia na Jego święto, które jest darmowe.
Papież Franciszek
Jezus dziś przychodzi do świątyni więc także do nas, bo czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga. Spotkam się z Nim czy pozostanę przy sprawach swojego życiowego targowiska? Co we mnie napotka? Przychodzi, bo jest zatroskany o Bożą budowlę, którą jest każdy z nas. A św. Paweł przypomina: Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego niż ten - który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus.
Modląc się za Wspólnotę, podziękujmy za dar Jezusa w naszym życiu jako najpewniejszy fundament, że pomimo grzeszności możemy stale budować na Chrystusie i przez Niego możemy być oczyszczani, uzdrawiani, uwalniani i uświęcani.